Piece gazowe do likwidacji! Wiemy kiedy wycofanie kotłów gazowych z rynku

2024-03-26 7:41

Parlament Europejski przegłosował nowelizację tzw. dyrektywy budynkowej. Oznacza to, że wszystkie nowe budynki w UE muszą być zeroemisyjne. Unia Europejska mówi “nie” kotłom na paliwo stałe, ale także gazowym. Kiedy kotły gazowe zostaną wycofane z polskiego rynku?

Piece gazowe do likwidacji
Autor: Getty Images Piece gazowe do likwidacji - najpierw zakaz dotowania pieców gazowych, potem ich montażu

Spis treści

  1. Piece gazowe do likwidacji - od kiedy?
  2. Dlaczego zakaz kotłów gazowych?
  3. Co z dotowaniem pieców na gaz?
Szkoła Budowania: Instalacja grzewcza

Piece gazowe do likwidacji - od kiedy?

Nowelizacja dyrektywy o efektywności energetycznej budynków (Energy Performance of Buildings Directive, EPBD, tzw. dyrektywa budynkowa) mówi o tym, że państwa należące do UE powinny przyjąć plany dekarbonizacji systemów grzewczych i wycofywania paliw kopalnych (węgiel, gaz ziemny i olej opałowy) w ogrzewaniu i chłodzeniu.

12 marca 2024 Parlament Europejski przegłosował nowelizację tzw. dyrektywy budynkowej, w której jest zapisane, że:

  • Do 2040 r. kotły na paliwa kopalne należy całkowicie wycofać z rynku (w tym kotły na gaz).
  • Od 2025 r. nie będzie można dotować niezależnych kotłów na paliwa kopalne, czyli także kotłów gazowych.
  • W 2050 r. UE ma być wolna od pieców na paliwa stałe, w tym gazowych.

Oznacza to, że wszystkie nowe budynki w UE muszą być zeroemisyjne, aby zdecydowanie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Budynki, przede wszystkich ich ogrzewanie, klimatyzacja, produkcja ciepłej wody użytkowej itp., odpowiadają za 1/3 emisji dwutlenku węgla. Jest to spowodowane tym, że energia potrzebna do realizacji tych zadań w dużej mierze pochodzi ze spalania paliw kopalnych (węgla, gazu).

Dlaczego zakaz kotłów gazowych?

Podstawowym sposobem ograniczenia emisji ma być powszechna termomodernizacja, tak żeby budynki (jednorodzinne, bloki, obiekty użyteczności publicznej, obiekty przemysłowe) były energooszczędne.

Drugim celem jest to, żeby były zeroemisyjne. Dlatego należy zakończyć wykorzystywanie paliw kopalnych do ogrzewania i produkcji c.w.u. W związku z wojną w Ukrainie i kryzysem gospodarczym konieczne jest przyspieszenie wcześniej zaplanowanych procesów oraz uniezależnienie się od gazu pochodzącego z Rosji.

Co z dotowaniem pieców na gaz?

W tej chwili można jeszcze otrzymać dofinansowanie inwestycji polegającej na usunięciu kopciucha i montażu kotła gazowego. W nowelizacji dyrektywy jest zapisane, że od 2025 r. nie będzie można udzielać dotacji z środków publicznych do zakupu pieców na paliwa kopalne, w tym na gaz ziemny, jeśli będą one jedynym źródłem ciepła i ciepłej wody użytkowej w budynku.

Zasada ta ma nie dotyczyć pieców, które zostały wybrane do dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy przed 2025 r.

Wyjątkiem będą także piece na paliwa kopalne stanowiące element hybrydowej instalacji grzewczej, w której zasadnicze źródło energii cieplnej będzie miało charakter odnawialny, czyli gdy piec gazowy będzie stanowił tak zwane źródło szczytowe wspomagające pracę na przykład pompy ciepła lub kolektora słonecznego.

Źródło: Portal Samorządowy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.