Komfort ogrzewania powietrznego. Ciepło i wentylacja w jednej instalacji

2007-05-09 2:00

Odpowiednia temperatura w pomieszczeniach jest równie ważna co ich wentylacja. System ogrzewania powietrznego to rozwiązanie, które łączy w sobie obie te funkcje. Zobacz, jakimi cechami charakteryzuje się ogrzewanie powietrzne i czy taki system może sprawdzić się w twoim domu...

Ogrzewanie ciepłym powietrzem
Autor: Andrzej Szandomirski

Sposób działania

Źródłem ciepła w systemie ogrzewania powietrznego jest piec nadmuchowy z czerpnią powietrza, filtrem i nawilżaczem. Piec jest zasilany gazem ziemnym, płynnym lub olejem opałowym. Powietrze, przefiltrowane i podgrzane w piecu, jest rozprowadzane układem przewodów nawiewnych do poszczególnych pomieszczeń. Odgałęzienia sieci są zakończone kratkami nawiewnymi lub nawiewnikami z regulacją przepływu. Powietrze, ogrzane do temperatury 35°C, miesza się z powietrzem w pomieszczeniu, podnosząc jego temperaturę. Równocześnie z wdmuchiwaniem powietrza, taka sama jego ilość jest usuwana z pomieszczenia. To powietrze zasysane jest do przewodu powrotnego. Zanim ponownie trafi do pieca, jest mieszane z powietrzem zaczerpniętym z zewnątrz i filtrowane. Część powietrza usuwana jest z pomieszczeń przewodami wentylacji grawitacyjnej.

Cechy

  • Ogrzewanie powietrzne można wyłączyć zimą bez obawy uszkodzenia. Instalacja nie jest narażona na nieszczelności, a jeśli nawet to nie są one tak groźne dla domu, jak wypływająca z nieszczelnej instalacji woda. Stosowanie ogrzewania powietrznego pozwala na swobodną aranżację wnętrz – ciepło rozprowadzane jest kratki nawiewne zamocowane w podłodze lub pod stropem.
  • W domach z ogrzewaniem powietrznym możliwe jest kontrolowanie prawie wszystkich parametrów powietrza – ogrzewania, wentylacji, oczyszczania, nawilżania, chłodzenia i jonizacji.

Sterowanie

Ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją można sterować za pomocą programatora. Filtrowanie powietrza odbywa się równolegle z każdą z wcześniej wymienionych funkcji. Nawilżanie stosuje się jedynie w sezonie grzewczym.

Strefowy system komfortu

Ogrzewanie powietrzne może być dodatkowo wyposażone w tak zwany strefowy system komfortu. Pozwala on dowolnie programować temperaturę w pomieszczeniach w różnych częściach domu i w różnym czasie - inaczej ogrzewa się kuchnię czy pokój dzienny, inaczej sypialnię. W każdej ze stref zainstalowany jest czujnik temperatury, przekazujący informacje do termostatu centralnego z programatorem dobowo-tygodniowym dla poszczególnych stref. Termostat steruje przepustnicami w kanałach, które kierują powietrze o określonych parametrach do żądanej strefy. Niektóre przepustnice mogą mieć płynną regulację wydajności. Układ strefowy i płynna regulacja wydajności pozwalają znacznie obniżyć koszty działania systemu grzewczego.

Koszty

Całkowity koszt ogrzewania powietrznego jest porównywalny z ceną grzewczej instalacji wodnej, wykonanej z dobrych jakościowo materiałów. Mniej więcej połowę tej kwoty trzeba wydać na zakup pieca nadmuchowego, którego cena wynosi od 5 do 12 tys. złotych.Ogrzewanie powietrzne sprawdza się w domach o powierzchni conajmniej 100 m2. I to zarówno w murowanych jak i w szkieletowych.

Nasi Partnerzy polecają