Nowość. Folia grzewcza z technologią cyfrowego ogrzewania powierzchni - cienka, szybka i energooszczędna
Szybkie ogrzewanie powierzchniowe zmniejszy rachunki za dostarczenie ciepła i zapewni komfort użytkownikom domów. Mikroskopijna folia grzewcza może zostać zainstalowana w podłodze, ścianach, ale także meblach, tkaninach. Czy będzie to technologia powszechnej termomodernizacji domów, która jest przed nami?
Spis treści
- Folia grzewcza Halia - technologia wojskowa do domów jednorodzinnych
- Kiedy folia grzewcza Halia?
- Jak jest zbudowana folia grzewcza Halia?
Obecnie działające systemy ogrzewania powierzchniowego są powolne oraz drogie w budowie i eksploatacji. Fińska spółka The Warming Surfaces Company przygotowuje do wprowadzenia na rynek technologię cyfrowego ogrzewania powierzchni o szybkim czasie reakcji (Digital Warmth).
Bardzo cienka folia grzewcza Halia może być zainstalowana w warstwach podłogi laminowanej, w konstrukcji ścian, a nawet w meblach i tkaninach. Największą zaletą nowej technologii jest szybkość reakcji. Ciepło ma być dostarczane w czasie rzeczywistym, wtedy, gdy jest potrzebne. Koniec z ogrzewaniem pustych pomieszczeń.
Folia grzewcza Halia - technologia wojskowa do domów jednorodzinnych
Folia grzewcza powstała w odpowiedzi na wojskowe poszukiwanie materiału, który będzie szybko nagrzewał duże powierzchnie, mogącego być wykorzystywanym dla zmylenia wroga. Rządowe centrum badawczo-rozwojowe VTT, które opracowało materiał, podjęło decyzję, żeby rozwinąć tę technologię, tak aby móc stosować ją także w domach i obiektach użyteczności publicznej. W tym celu została powołana spółka spin-out The Warming Surfaces Company.
Warto zwrócić uwagę, że nowa technologia jest łatwa do wykorzystania nie tylko w nowych, lecz także w remontowanych budynkach. Szybkie folie grzewcze mogą być rozwiązaniem umożliwiającym powszechną termomodernizację budynków, która musi być przeprowadzona w najbliższych latach w Europie. Jest to konieczne, żeby realizować plan osiągnięcia neutralności klimatycznej, do czego potrzebne jest wprowadzenie energooszczędności budynków, zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i obniżenia emisji CO2.
Nasza technologia ultracienkich i lekkich folii elektrycznych w sposób zrównoważony zapewnia ciepło powierzchniom w pomieszczeniach mieszkalnych. Szybko reagują i są kontrolowane w czasie rzeczywistym. Naszym celem jest zmniejszenie zużycia energii o ponad 20% na poziomie poszczególnych budynków, a ponadto postrzegamy to jako narzędzie do zmniejszania zapotrzebowania na infrastrukturę cieplną i elektryczną - mówi Jani-Mikael Kuusisto, dyrektor generalny i współzałożyciel The Warming Surfaces Company.
Kiedy folia grzewcza Halia?
Firma przygotowuje się do wprowadzenia folii grzewczej Halia na rynek. Testy mają być przeprowadzone jesienią 2023 r., na następny przewiduje się komercjalizację technologii.
Jak jest zbudowana folia grzewcza Halia?
Folia grzewcza Halia ma grubość zaledwie 0,2-0,3 mm, więc jest materiałem niezwykle oszczędnym pod względem formy w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi. Dzięki temu można ją umieszczać wewnątrz materiałów budowlanych, takich jak podłogi laminowane, drzwi i ściany, a nawet meble czy tekstylia.
Grzejniki schowane wewnątrz materiałów to eliminacja ograniczeń dla konstruktorów i architektów. Z punktu widzenia energooszczędności najważniejsze jest, że można błyskawicznie ogrzewać przestrzenie, w których potrzebne jest ciepło. Sterowana elektronicznie folia grzewcza może być włączona zdalnie na kilka-kilkanaście minut przed naszym powrotem do domu. Może być zastosowana nie tylko w domach jednorodzinnych, lecz także w obiektach użyteczności publicznej. Pozwoli ogrzewać biura, urzędy, pokoje hotelowe wtedy, gdy będą korzystać z nich użytkownicy. Dzięki temu skala oszczędności energetycznych może być ogromna.
„Konstrukcje budowlane nie potrzebują wysokich temperatur dla integralności strukturalnej. Fakt, że w wielu domach panuje temperatura 21 stopni Celsjusza nawet gdy ludzie są w pracy lub na wakacjach, jest marnotrawstwem. Dzięki naszemu rozwiązaniu cyfrowemu możesz rozpocząć ogrzewanie domu na kilka minut przed powrotem do domu, a nawet kontrolować, które pokoje są ogrzewane, gdy jesteś w domu” — mówi Terho Kololuoma, CTO i współzałożyciel firmy The Warming Surfaces Company.