Ogrzewanie nadmuchowe. Czy ogrzewanie powietrzne jest opłacalne?

2017-05-09 2:00
Ogrzewanie powietrzne – zalety i wady
Autor: Andrzej Szandomirski

Instalacji ogrzewania nadmuchowego nie jest dużo droższa niż koszt wykonania tradycyjnej wodnej instalacji centralnego ogrzewania wykonanej z dobrej jakości materiałów. Przedstawiamy zalety i wady systemu grzewczego wykorzystującego instalację nadmuchową. Sprawdź, czy więcej jest plusów, czy minusów i wybierz system ogrzewania do swojego domu.

Ogrzewanie nadmuchowe dotarło do nas z Ameryki, gdzie od wielu lat jest najpopularniejszym sposobem ogrzewania domów jednorodzinnych, zwykle szkieletowych.

Trzeba bardzo uważać, aby nie zainwestować sporych pieniędzy w coś, co kusi swą oryginalnością i pomysłowością, ale nie jest wystarczająco sprawdzone w naszych warunkach. Pamiętajmy, że w Ameryce nie buduje się tak jak u nas na kilka pokoleń, a klimat jest w wielu rejonach inny niż w Polsce.

Zalety ogrzewania powietrznego

 • Ogrzewanie nadmuchowe może zapewnić jednocześnie skuteczne ogrzewanie i komfortową wentylację z filtracją i nawilżaniem powietrza, a to wszystko w ramach jednego systemu. Jest jedna „wspólna” instalacja, czyli jedna inwestycja. Można w prosty sposób rozszerzyć jej funkcje o chłodzenie, uzyskując w ten sposób pełną klimatyzację pomieszczeń przez cały rok.
 • Ogrzewanie powietrzne ma małą bezwładność, dzięki czemu jego wydajność bardzo szybko dostosowuje się do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Oznacza to, że ciepło dostarczane jest tylko wtedy, kiedy jest rzeczywiście potrzebne, a to pozwala na znaczne – do 30% – oszczędności energii w stosunku do tradycyjnych (wodnych) systemów ogrzewania.
 • System można zimą wyłączyć na dłuższy czas bez obawy, że zamarznie. Takie postępowanie z wodnymi systemami grzewczymi nie jest możliwe.
 • Nie ma ryzyka zalania pomieszczeń wodą w przypadku gdy instalacja grzewcza się rozszczelni.
 • Ogrzewanie nadmuchowe jest trwalsze niż wodne. Nie grozi mu kamień kotłowy i korozja.
 • Elementy instalacji przekazujące ciepło do pomieszczeń (kratki nawiewne) nie zajmują miejsca i nie szpecą (tę zaletę ma także ogrzewanie wodne płaszczyznowe – podłogowe lub ścienne).

Zobacz również: Jakie możliwości dają nowoczesne klimatyzatory?

   WIDEO: Ciche ogrzewanie nadmuchowe. Zobacz test głośności instalacji

   Ciche ogrzewanie nadmuchowe. Zobacz test głośności instalacji

   Wady ogrzewania nadmuchowego

   • Przekazywanie ciepła na drodze promieniowania jest bardziej naturalne – w ten sposób ogrzewają nas słońce i ogień. Dlatego ogrzewanie wykorzystujące zjawisko promieniowania (grzejnikowe, podłogowe, ścienne) jest odczuwane przez człowieka jako przyjemniejsze i bardziej dla niego korzystne.
   • W pomieszczeniach, w których jest ogrzewanie powietrzne komfort cieplny jest osiągany przy niekorzystnej ze względów higienicznych temperaturze, wyższej niż w przypadku ogrzewania przez promieniowanie. Wynika to z dwóch faktów.
    Po pierwsze – im większa jest prędkość powietrza, tym większa jest jego siła chłodząca. Z dwóch strumieni powietrza o tej samej temperaturze jako zimniejszy będzie odczuwany ten, który będzie omywał ludzkie ciało z większą prędkością, dlatego trzeba go podgrzać do odpowiednio wyższej temperatury.
    Po drugie – promieniowanie podczerwone (występujące w systemach ogrzewania przez promieniowanie) przetwarza się w ciepło w chwili, gdy pada na osobę bądź przedmiot i je nagrzewa; człowiek ogrzany w ten sposób odniesie wrażenie komfortu cieplnego mimo niższej temperatury otaczającego powietrza.
   • Ze względu na wyższą (z założenia) temperaturę powietrza w pomieszczeniach z ogrzewaniem powietrznym straty ciepła przez przenikanie przez przegrody są wyższe niż w pomieszczeniach ogrzewanych przez promieniowanie. Dlatego przegrody muszą mieć bardzo dobrą izolacyjność.
   • Intensywne ruchy powietrza powodują unoszenie się i przemieszczanie kurzu i pyłu.
   • Ogrzewanie powietrzne pracuje głośniej niż systemy ogrzewania wodnego.
   • Kanały ogrzewania nadmuchowego zajmują znacznie więcej miejsca niż rury ogrzewania wodnego. Trzeba wygospodarować na nie więcej miejsca w ścianach i stropach, aby je ukryć.
   • Pomieszczenia, w których funkcjonuje ogrzewanie nadmuchowe szybko wychładzają się w razie ewentualnej awarii wentylatorów lub przerwy w dostawie prądu (podłogi, ściany i meble nie nagrzewają się, bo nie ma zjawiska promieniowania).
    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
    Nasi Partnerzy polecają

    Materiał Partnerski

    Materiał sponsorowany

    Podziel się opinią
    Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE