Ogrzewanie nadmuchowe. Czy ogrzewanie powietrzne jest opłacalne?

2017-05-09 2:00

Instalacji ogrzewania nadmuchowego nie jest dużo droższa niż koszt wykonania tradycyjnej wodnej instalacji centralnego ogrzewania wykonanej z dobrej jakości materiałów. Przedstawiamy zalety i wady systemu grzewczego wykorzystującego instalację nadmuchową. Sprawdź, czy więcej jest plusów, czy minusów i wybierz system ogrzewania do swojego domu.

Ogrzewanie powietrzne – zalety i wady
Autor: Andrzej Szandomirski

Ogrzewanie nadmuchowe dotarło do nas z Ameryki, gdzie od wielu lat jest najpopularniejszym sposobem ogrzewania domów jednorodzinnych, zwykle szkieletowych.

Trzeba bardzo uważać, aby nie zainwestować sporych pieniędzy w coś, co kusi swą oryginalnością i pomysłowością, ale nie jest wystarczająco sprawdzone w naszych warunkach. Pamiętajmy, że w Ameryce nie buduje się tak jak u nas na kilka pokoleń, a klimat jest w wielu rejonach inny niż w Polsce.

Zalety ogrzewania powietrznego

  • Ogrzewanie nadmuchowe może zapewnić jednocześnie skuteczne ogrzewanie i komfortową wentylację z filtracją i nawilżaniem powietrza, a to wszystko w ramach jednego systemu. Jest jedna „wspólna” instalacja, czyli jedna inwestycja. Można w prosty sposób rozszerzyć jej funkcje o chłodzenie, uzyskując w ten sposób pełną klimatyzację pomieszczeń przez cały rok.
  • Ogrzewanie powietrzne ma małą bezwładność, dzięki czemu jego wydajność bardzo szybko dostosowuje się do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Oznacza to, że ciepło dostarczane jest tylko wtedy, kiedy jest rzeczywiście potrzebne, a to pozwala na znaczne – do 30% – oszczędności energii w stosunku do tradycyjnych (wodnych) systemów ogrzewania.
  • System można zimą wyłączyć na dłuższy czas bez obawy, że zamarznie. Takie postępowanie z wodnymi systemami grzewczymi nie jest możliwe.
  • Nie ma ryzyka zalania pomieszczeń wodą w przypadku gdy instalacja grzewcza się rozszczelni.
  • Ogrzewanie nadmuchowe jest trwalsze niż wodne. Nie grozi mu kamień kotłowy i korozja.
  • Elementy instalacji przekazujące ciepło do pomieszczeń (kratki nawiewne) nie zajmują miejsca i nie szpecą (tę zaletę ma także ogrzewanie wodne płaszczyznowe – podłogowe lub ścienne).

Zobacz również: Jakie możliwości dają nowoczesne klimatyzatory?

      WIDEO: Ciche ogrzewanie nadmuchowe. Zobacz test głośności instalacji

      Ciche ogrzewanie nadmuchowe. Zobacz test głośności instalacji

      Wady ogrzewania nadmuchowego

      • Przekazywanie ciepła na drodze promieniowania jest bardziej naturalne – w ten sposób ogrzewają nas słońce i ogień. Dlatego ogrzewanie wykorzystujące zjawisko promieniowania (grzejnikowe, podłogowe, ścienne) jest odczuwane przez człowieka jako przyjemniejsze i bardziej dla niego korzystne.
      • W pomieszczeniach, w których jest ogrzewanie powietrzne komfort cieplny jest osiągany przy niekorzystnej ze względów higienicznych temperaturze, wyższej niż w przypadku ogrzewania przez promieniowanie. Wynika to z dwóch faktów.
        Po pierwsze – im większa jest prędkość powietrza, tym większa jest jego siła chłodząca. Z dwóch strumieni powietrza o tej samej temperaturze jako zimniejszy będzie odczuwany ten, który będzie omywał ludzkie ciało z większą prędkością, dlatego trzeba go podgrzać do odpowiednio wyższej temperatury.
        Po drugie – promieniowanie podczerwone (występujące w systemach ogrzewania przez promieniowanie) przetwarza się w ciepło w chwili, gdy pada na osobę bądź przedmiot i je nagrzewa; człowiek ogrzany w ten sposób odniesie wrażenie komfortu cieplnego mimo niższej temperatury otaczającego powietrza.
      • Ze względu na wyższą (z założenia) temperaturę powietrza w pomieszczeniach z ogrzewaniem powietrznym straty ciepła przez przenikanie przez przegrody są wyższe niż w pomieszczeniach ogrzewanych przez promieniowanie. Dlatego przegrody muszą mieć bardzo dobrą izolacyjność.
      • Intensywne ruchy powietrza powodują unoszenie się i przemieszczanie kurzu i pyłu.
      • Ogrzewanie powietrzne pracuje głośniej niż systemy ogrzewania wodnego.
      • Kanały ogrzewania nadmuchowego zajmują znacznie więcej miejsca niż rury ogrzewania wodnego. Trzeba wygospodarować na nie więcej miejsca w ścianach i stropach, aby je ukryć.
      • Pomieszczenia, w których funkcjonuje ogrzewanie nadmuchowe szybko wychładzają się w razie ewentualnej awarii wentylatorów lub przerwy w dostawie prądu (podłogi, ściany i meble nie nagrzewają się, bo nie ma zjawiska promieniowania).