Dobór urządzeń do ogrzewania domu. Jak zaprojektować oszczędny i ekologiczny system grzewczy?
Urządzenia przeznaczone do ogrzewania domu powinny być nie tylko wydajne, tanie i proste w obsłudze. Coraz większą wagę producenci przykładają też do ekoprojektowania, które uwzględnia redukcję zużycia energii i emisji zanieczyszczeń podczas ogrzewania domu. W projektowaniu systemu grzewczego istotne jest również zwiększanie udziału urządzeń przetwarzających energię ze źródeł odnawialnych.
Ecodesign lub inaczej ekoprojekt zakłada ekologiczne podejście do projektowania produktów. Już na etapie koncepcji jednym z głównych wątków towarzyszącym projektantowi powinna być przede wszystkim ochrona środowiska i jak najmniejsza ingerencja w otoczenia. Taki rodzaj designu dotarł nawet do branży grzewczej, która motywowana m.in. przez Unię Europejską, dba o zmniejszenie wpływu systemów grzewczych na środowisko.
Ecodesign jest również spójny z dyrektywą unijną, która objęła branżę grzewczą w 2015 roku. Kontynuując założenia Programu 20-20-20, zakładającego redukcję zużycia energii oraz emisji gazów cieplarnianych o 20% oraz zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych również o 20%, Unia Europejska nałożyła na producentów urządzeń grzewczych pewne obostrzenia. Od 2015 roku produkty ujęte w dyrektywie muszą spełniać ściśle określone wymogi dotyczące parametrów, budowy oraz oznakowania. Poszukując nowych rozwiązań dla swojego domu warto szukać producentów, którzy przykładają dużą uwagę do ekoprojektowania.
Autor: Immergas
Immergas od lat podczas modernizacji swoich produktów uwzględnia środowiskowy aspekt ich działania. Unikalny włoski design przejawia się nie tylko w bryle kotłów, ale również w podążaniu za najlepszym światowym trendem jakim jest ochrona środowiska. Oprócz poszerzenia oferty o kolejne produkty korzystające z energii odnawialnej firma Immergas stale modernizuje swoje urządzenia. Głównymi aspektami przewodzącymi innowacyjnej myśli technologicznej jest ekonomia, niezawodność i właśnie ekologia. Setki inżynierów w głównej siedzibie Immergas we Włoszech pochyla się nad problemem związanym ze stałym pogorszeniem się warunków środowiskowych. Dlatego też unijna dyrektywa ściśle wpisywała się w główne założenia założycieli marki Immergas.
U podstaw designu leży również użyteczność. Ecodesign to nie tylko troska o środowisko, ale również swego rodzaju ukłon w stronę konsumentów, którzy dzięki charakterystycznym etykietom umieszczonym na opakowaniach produktów mogą:
- sprawdzić podstawowe funkcje urządzeń oraz określić ich wydajność,
- porównać poszczególne rodzaje urządzeń o tym samym przeznaczeniu, takie jak kotły grzewcze, pompy ciepła czy podgrzewacze ciepłej wody użytkowej,
- uwzględnić podczas wyboru sprawność urządzenia oraz przyszłe koszty eksploatacji.
Każdy może zostać ekoprojektantem! Stwórz ekonomiczny i ekologiczny system grzewczy
Jako uzupełnienie instalacji warto skorzystać z dodatkowych źródeł ciepła dostępnych w ofercie Immergas takich jak: pompy ciepła powietrze-woda, systemy solarne czy systemy fotowoltaiczne. Wygodę użytkowania oraz dodatkowe oszczędności zapewni nam dobrane do potrzeb użytkowników narzędzie odpowiedzialne za zarządzanie pracą zamontowanych urządzeń.
Już na etapie projektu całego systemu grzewczego można sięgnąć po informacje zgromadzone na stronie Immergas i stworzyć kompletny, ekonomiczny i ekologiczny system. Warto pamiętać, że można poprawić efektywność energetyczną swojego systemu korzystając z zestawu produktów.
Maksymalizację zysków zapewnia korzystanie z szerokiej oferty zestawów. Ich wybór gwarantuje zmniejszenie kosztów i jednoczesne zwiększenie efektywności energetycznej. Zgodnie z kalkulacjami wynikającymi z nowej dyrektywy o ErP tworzenie zestawu może pozwolić na poprawę efektywności nawet o dwie klasy.
Jako przykład może posłużyć system będący połączeniem urządzeń wykorzystujących różne źródła ciepła. Jako podstawowy produkt w tym przypadku wystąpi kondensacyjny kocioł gazowy, wyposażony w zintegrowany zasobnik wody, fabrycznie przystosowany do współpracy z kolektorami słonecznymi. Pracę kotła w procesie produkcji ciepłej wody użytkowej wspomaga układ solarny, a pogodowy układ sterujący, działając w oparciu o ciągły pomiar temperatury zewnętrznej, dostosowuje pracę całego systemu do bieżących warunków atmosferycznych.
Tak skonfigurowany zestaw, w przypadku pracy na potrzeby ogrzewania, osiąga klasę A+, a w przypadku pracy na potrzeby ciepłej wody użytkowej najwyższą klasę A+++.