Rozwiązania architektów, dzięki którym zmniejszysz w domu koszty ogrzewania

2012-07-31 10:54

Wybierając projekt domu, zwróć uwagę na możliwość pozyskiwania darmowej energii słonecznej, aby zmniejszyć koszty ogrzewania. Postaraj się ustawić dom tak, aby największa elewacja była skierowana na południe. Jakie jeszcze rozwiązania architektoniczne zapewnią Ci niższe rachunki za ogrzewanie?

Dom zorientowany na słońce
Autor: Piotr Mastalerz Nie bój się dużych okien – będą miały gorsze parametry cieplne niż ściany, ale umożliwią pozyskiwanie ciepła słonecznego. Z kolei od północy ogranicz liczbę okien. Jeśli już muszą być, zadbaj o to, by były ciepłe.

Skieruj dom na południe

Słońce najdłużej będzie ogrzewało dom, gdy jego największa elewacja będzie skierowana na południe +/-15°. W polskich warunkach największe odchylenie od osi wschód-zachód, przy którym napromieniowanie słoneczne jest korzystne, wynosi 20° w kierunku północnym i 35° południowym. Na południowej elewacji najlepiej umieścić możliwie dużo okien, można też zbudować całą przeszkloną ścianę.

Mimo że nawet najcieplejsze okna mają gorsze parametry niż ściana, to jednak dzięki zyskom ze słońca bilans energetyczny z dużych przeszkleń może być korzystny. Zadbaj o to, aby południowa elewacja i znajdujące się tam przeszklenia nie były w cieniu sąsiednich budynków i drzew. Zrezygnuj również ze zbyt dużych okapów, bo będą przeszkadzały w docieraniu promieni słonecznych do wnętrza domu. Przydadzą się natomiast markizy lub rolety ograniczające nagrzewanie się pomieszczeń latem.

Akumuluj ciepło

Zadbaj o to, aby darmowe ciepło jak najdłużej pozostawało w domu. Dobrze, aby naprzeciwko przeszkleń skierowanych na południe znalazła się masywna ściana, najlepiej murowana, betonowa lub z kamienia. Aby długo akumulowała ciepło, powinna mieć grubość 20-45 cm i ciemny kolor (lepiej niż jasna będzie pochłaniała promieniowanie). Wskazane jest, aby jej odległość od okna nie była większa od jego 2,5-krotnej wysokości. Inny sposób na akumulowanie ciepła to zbudowanie szklanej przybudówki – ogrodu zimowego. Wykonana z szyb o wysokim współczynniku przepuszczania promieniowania słonecznego g i niskim współczynniku przenikania ciepła U będzie jednocześnie pozyskiwać ciepło słoneczne i je magazynować. Jednak to spory wydatek.

Nie zamykaj pomieszczeń

W miarę możliwości zrezygnuj z zamykania ogrzewanych pomieszczeń – wtedy ciepło będzie równomiernie rozchodziło się po domu. Ścianki działowe by to utrudniały, dlatego warto otworzyć na salon kuchnię i jadalnię.

Wygospodaruj strefy buforowe

Są to pomieszczenia, w których będziemy utrzymywać temperaturę niższą niż 16°C, na przykład schowek, spiżarnia, garaż czy rzadko używany pokój. Najlepiej, jeśli znajdą się od północy. Będą one ograniczać ucieczkę ciepła z domu. Będzie w nich chłodniej niż w pozostałych pomieszczeniach, ale cieplej niż na zewnątrz.

Odpowiednio zaplanuj roślinność

Jeśli właściwie rozmieścisz drzewa, latem ograniczą one przegrzewanie się pomieszczeń, a zimą uchronią przed stratami ciepła. Od południa sprawdzą się liściaste – latem będą rzucały przyjemny cień, a gdy zgubią liście, nie będą przeszkadzały w docieraniu słońca i nagrzewaniu się wnętrz. Z kolei od strony północnej, północno-wschodniej i północno- -zachodniej blisko domu warto posadzić na przykład tuje, które będą chronić dom przed wiatrem i ograniczą jego wyziębianie. Uwaga! Decyzje architektoniczne powinny być potwierdzone obliczeniami energetycznymi (takimi, które wykonuje się do świadectwa energetycznego). Zweryfikują one ostatecznie sens planowanych rozwiązań i ich opłacalność, np. bilans zysków i strat z przeszkleń i ustawienia domu na działce.