17 złych nawyków, przez które płacisz więcej za ogrzewanie domu

2018-12-29 9:41
Limity zwrotu VAT za materiały budowlane
Autor: Marcin Smulczyński SE/EAST NEWS

Niższa cena ogrzewania to nie tylko zasługa kotła centralnego ogrzewania o wyższej sprawności. Równie ważne są dobre nawyki domowników. Radzimy, na co zwracać uwagę, by płacić realnie mniej za ogrzewanie domu.

Koszty ogrzewania domu czy mieszkania stanowią jeden z najważniejszych wydatków związanych z utrzymaniem gospodarstwa domowego. Aby zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkania wystarczy pozbyć się złych nawyków. Co zrobić, by płacić mniej za ogrzewanie?

1. Im wyższa temperatura w pomieszczeniach, tym większe zużycie energii do ogrzewania domu. Warto więc przyzwyczaić się do przebywania w nieco niższej temperaturze. Ciepły polar zamiast T-shirta kosztuje dużo mniej niż paliwo do kotła.2. W kuchni czy w sypialniach temperatura powietrza nie musi być tak wysoka jak w pokoju dziennym czy łazience. Wyreguluj instalację grzewczą tak, by w pomieszczeniach, w których najczęściej przebywasz, w dzień było 20 st. C. Nawet jeśli początkowo wyda ci się, że to za mało, po kilku dniach będziesz zadowolony. Warunkiem odczuwania komfortu cieplnego w takiej temperaturze jest utrzymywanie wilgotności względnej powietrza na poziomie 40-50% – przy sprawnej wentylacji grawitacyjnej i niezbyt gorących grzejnikach nie powinno to stanowić problemu. 3. Gdy temperatura jest zbyt wysoka, bardziej odczuwamy zaduch, co zmusza nas do częstszego otwierania okien, a to oznacza dodatkowe straty ciepła i wzrost zużycia energii o kilkanaście procent. 4. W nocy temperatura w pomieszczeniach może być nieco niższa niż w dzień bez uszczerbku dla naszego komfortu. W temperaturze 18 st. C bardzo dobrze się śpi, oczywiście w ciepłej pościeli.5. Również na czas wyjścia domowników na dłuższy czas (do pracy czy szkoły) powinno się obniżać temperaturę w domu do 17 st. C, a na czas kilkudniowej nieobecności nawet do 15 st. C. Utrzymywanie jeszcze niższej temperatury jest już niezalecane, przede wszystkim ze względu na konieczność dostarczenia później dużej ilości energii do ponownego rozgrzania ścian, podłóg i stropów. Takie zbytnie ochłodzenie domu nie da większych oszczędności, a jedynie spowoduje dyskomfort mieszkańców.6. Niektóre pokoje nie muszą być koniecznie ogrzewane przez cały dzień. Cena ogrzewania będzie niższa, jeżeli zamkniesz szczelnie i obniżysz temperaturę w pokoju, z którego nie korzystasz.7. Olej opałowy, gaz ciekły i węgiel kupuj latem, gdy jest tańszy.8. Oszczędzaj również ciepłą wodę – zamiast brać każdą kąpiel w wannie, zacznij używać prysznica.

  Ile oszczędzimy?
  • obniżenie temperatury zaledwie o 1 st. C zmniejszy koszty ogrzewania domu o blisko 6% w ciągu całego sezonu grzewczego. Temperatura o 1 st. C niższa może oznaczać oszczędność około 100 m³ gazu rocznie. Gdy na zewnątrz jest około 0 st. C, a w mieszkaniu są 23 st. C, to przez przegrody zewnętrzne ucieka o 15% więcej ciepła niż wtedy, gdy w pokojach utrzymujemy temperaturę 20 st. C.
  • na każdej kąpieli pod prysznicem zamiast w wannie można oszczędzić co najmniej 2 kWh energii.

   9. Do racjonalnego korzystania z instalacji grzewczej (by niepotrzebnie nie dostarczać ciepła do pomieszczeń) pomocne będą urządzenia regulacyjne – sterownik źródła ciepła (kotła, pompy ciepła lub kominka z płaszczem wodnym). Dobry sterownik powinien umożliwiać zaprogramowanie różnych wartości temperatury w pomieszczeniach dla różnych okresów, tak by nie trzeba było wciąż pamiętać o jej zmianach. Sprawdzonym sposobem jest także wykorzystywanie regulatorów pogodowych reagujących na zmiany temperatury na zewnątrz.

   Termostat pokojowy z programatorem i bez programatora. Jak działa i gdzie zamontować termostat >>>10. Zamontuj na grzejnikach termostaty, które pozwolą ci kontrolować temperaturę w danym pomieszczeniu.11. Nie zasłaniaj grzejników. To nie najlepszy sposób na poprawę wystroju wnętrz, gdyż zasłona utrudnia wymianę ciepła. Zasłonięte czy wręcz zabudowane grzejniki muszą mieć wyższą temperaturę, by dostarczać do pomieszczeń tę samą ilość ciepła co kaloryfery swobodnie omywane przez powietrze z pomieszczenia. A wyższa temperatura powierzchni grzejnej oznacza większe straty ciepła przez ściany domu, więc do utrzymania w pomieszczeniach temperatury zapewniającej komfort potrzeba więcej energii.12. Odsuń meble od grzejników – minimalna odległość stołów czy kanap od grzejnika powinna wynosić 10 cm. Bliższa odległość to co najmniej 10-procentowe straty ciepła.13. Nad grzejnikami warto zamontować półki lub poszerzyć parapety. Dzięki temu ciepłe powietrze powędruje na środek pokoju zamiast w stronę okna, gdzie się ochłodzi.14. Jeśli ściany domu są słabo ocieplone za kaloryferami zainstaluj ekrany z folii aluminiowej odbijające ciepło.

   Ile oszczędzimy?
   • ekrany izolacyjne zamontowane za grzejnikami zwiększą ich wydajność o 10%. Taka inwestycja to nieduży koszt, który zwróci się w ciągu najbliższego sezonu grzewczego. Metr kwadratowy ekranu to oszczędność około 110 m³ gazu.
   • jeden termostat może przyczynić się do oszczędności około 15 m³ gazu rocznie.
   • regulatory temperatury pozwolą zmniejszyć o 30-50% wydatki na ogrzewanie.

   15. Podczas wietrzenia zakręcaj zawory grzejników znajdujących się w pomieszczeniu. Są nawet czujniki współpracujące z zaworami, które mogą to robić automatycznie. Jeśli nie zakręcimy zaworu, zimne powietrze wpadające przez otwarte okno ochłodzi termostat, powodując maksymalne otwarcie zaworu. Grzejnik zrobi się wtedy gorący, ale większość dostarczanego przez niego ciepła od razu wyleci przez otwarte okno, a to oznacza duże straty.

   Komfortowe ogrzewanie domu. Jak zawory termostatyczne regulują ilość ciepła? >>>16. Zwróć uwagę, by wietrzenie pomieszczeń w czasie mrozu nie trwało dłużej niż kilka minut. W W takim czasie, mimo odłączenia grzejnika, pomieszczenie nie zdąży się wychłodzić. Po zamknięciu okna temperatura szybko wróci do normalnej wartości dzięki ciepłu zakumulowanemu w ścianach i stropach. Pamiętaj, że lepiej jest wietrzyć częściej przez krótki czas niż raz, ale długo. Optymalny czas wietrzenia to 3-5 minut.17. Do podgrzania powietrza wentylacyjnego potrzeba dużo energii. Ale lepiej nie ograniczać ilości napływającego do pomieszczeń świeżego powietrza, gdyż może się to skończyć zagrzybieniem ścian, a czasami także chorobami domowników. Najefektywniejszy sposób na zmniejszenie kosztów wentylacji to zastosowanie odzysku ciepła z wywiewanego powietrza, czyli systemu wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. W domach energooszczędnych to już standard.

   Ile oszczędzimy?
   • W domach wznoszonych zgodnie z obowiązującymi standardami przez wentylację grawitacyjną może uciekać 30-40% ciepła. Uszczelnienie konstrukcji budynku, wprowadzenie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i idąc dalej – czerpanie powietrza przez gruntowy wymiennik ciepła umożliwia redukcję tych strat ciepła o blisko 80%.

   Instalacja grzewcza, która zmniejszy koszty

   1. Wybierz kocioł c.o. o większej sprawności, najlepiej kondensacyjny – jeśli ogrzewasz dom gazem bądź olejem. Zapłacisz za niego więcej, lecz taki wydatek zwróci ci się nam stosunkowo szybko – taki kocioł w porównaniu z konwencjonalnym będzie zużywał mniej paliwa.
   2. Jeśli zamierzasz ogrzewać dom paliwem stałym, wybierz kocioł odpowiedni do jego rodzaju. Do palenia węglem – kocioł ze spalaniem dolnym, do ogrzewania drewnem i biomasą – urządzenie zgazowujące.
   3. Raz do roku, przed sezonem grzewczym, zleć regulację oraz oczyszczenie kotła z sadzy i substancji smolistych. Każdy osad na ściankach kanałów konwekcyjnych utrudnia odbiór ciepła z wymiennika – obniża to sprawność urządzenia, czyli zwiększa zużycie paliwa.
   4. Zaizoluj rury i przewody centralnego ogrzewania. Na rynku dostępne są łatwe w montażu specjalne materiały przeznaczone do tego celu.
   Czy artykuł był przydatny?
   Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
   Podziel się opinią
   Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE