Jaki kamień wybrać na obudowę kominka?

2011-03-03 18:28
4 pomysły na wykończenie kominka kamieniem
Autor: Andrzej Szandomirski Marmurowa stylizacja. Portalowe kominki to rozwiązanie głęboko zakorzenione w tradycji – nadające wnętrzu rangę. W reprezentacyjnym salonie kominek zajmuje centralne miejsce. Jego pozycję podkreśla posadzka wyróżniona tym samym kamieniem, którego użyto na obudowę kominka.

Ogień z kominka to najbardziej dekoracyjna ozdoba wnętrza. Niewątpliwie godną i naturalną oprawę nada mu kamień naturalny.

Obudowa z kamienia jest synonimem solidności, daje również poczucie bezpieczeństwa – ogień ujęty w jej ramy wydaje się bardziej ujarzmiony. Nawet jeśli na obudowie kominka pojawią się niewielkie elementy z kamienia, dodadzą wnętrzu elegancji i podniosą jego rangę.

Materiał na czasie

Kominek to jedno z bardziej popularnych miejsc wykorzystania kamienia we wnętrzu. Materiał ten podpowiada tradycja – kamienie okalające palenisko zabezpieczały przed rozprzestrzenianiem się ognia. Wypróbowany przez pokolenia, jest ceniony przede wszystkim za swoją trwałość – odpowiednio wykonana i prawidłowo konserwowana obudowa z kamienia jest w zasadzie niezniszczalna. W obudowie kominków kamień wykorzystywany jest głównie ze względów praktycznych – to materiał niepalny, nie rozprzestrzenia ognia. Pod jego wpływem nie zmienia swoich właściwości i koloru. Dzięki dużej twardości i małej sprężystości jest odporny na zarysowania, pęknięcia i inne uszkodzenia. Kamień pięknie się starzeje – spatynowany nabiera nowych walorów estetycznych. Niepowtarzalność naturalnego rysunku żył na powierzchni kamienia pozwala na uzyskanie oryginalnego kominka, każda wykonana z tego materiału obudowa jest unikatem – jedynym egzemplarzem na świecie.

WIDEO: Obróbka komina krok po kroku. Zobacz, jak zrobić to poprawnie

Obróbka komina krok po kroku. Zobacz, jak zrobić to poprawnie

Bogactwo możliwości

Tradycyjne kominki w pałacach i bogatych rezydencjach były zdobione rzeźbami z kamienia, klasycznymi kolumienkami, pilastrami i filarami. Dzisiaj kamień dzięki nowoczesnym metodom obróbki daje możliwości budowania zarówno kominków nawiązujących do któregoś z historycznych stylów, jak również bardzo nowoczesnych form.

Cechą szczególną kamienia jest możliwość uzyskania elementów o dużych rozmiarach. Polerowane płyty kamienne wykorzystuje się często do budowy nowoczesnych opraw. Komponuje się je ze szkłem, a także metalem.

Bardzo popularne są obudowy portalowe, czyli oparte na klasycznych wzorcach, wzbogacone o półkę, gzymsy i pilastry. Wykonuje się je z bloków kamienia lub z mniejszych elementów. Nadal swoich zwolenników mają obudowy rustykalne o dość prostej formie wykorzystujące wiejskie i dworkowe wzorce. Najczęściej wykonuje się je z łupanego marmuru lub piaskowca, a także z surowego kamienia polnego. Często łączy się je z cegłą, drewnem, surowym tynkiem.

Podobnie jak w innych elementach wykończenia wnętrz, w obudowie kominków można użyć jednego rodzaju kamienia albo połączyć kilka rodzajów, kolorów i faktur. Na fasadach nowoczesnych kominków zestawia się dwa kolory lub dwa elementy różnie wykończone, na przykład polerowany z łupanym.

4 pomysły na wykończenie kominka kamieniem

Warto wiedzieć

Jaka grubość?

Na obudowy kamienne wykorzystuje się surowiec grubości 2-5 cm. Kamienie układane w płaszczyźnie pionowej mają najczęściej grubość 2-3 cm. Na powierzchnie poziome, takie jak blaty czy półeczki, stosuje się płyty grubości co najmniej 3 cm. Jeżeli mamy zastosować element grubszy, najekonomiczniej jest użyć płyt klejonych – do płyty grubości 3 cm dokleja się kamień grubości 1,5-2 cm. Wówczas cały element jest bardziej masywny. Wyjątkiem jest piaskowiec – to kamień kruchy o mniejszej wytrzymałości

Jaki kamień na obudowę?

Do wykończenia kominka można stosować wszystkie rodzaje kamienia. Najbardziej wdzięcznym materiałem są kamienie miękkie, dość łatwe w obróbce – marmur, trawertyn, piaskowiec i wapień, ale coraz częściej wykorzystuje się też granit czy łupek.

Marmur. Nadal najbardziej popularny. Przyciąga nie tylko bogactwem kolorów i użyłkowań, ale i stosunkowo niską ceną. Ten chłodny w wyrazie, półprzezroczysty kamień zawsze był oznaką luksusu. Chętnie stosowany we wnętrzach przede wszystkim dzięki jego walorom estetycznym, a szczególnie bogatej palecie barw: różnych odcieni bieli, żółtego, szarości, różu, czerwieni, brązu, zieleni, a także czerni. Marmur ściera się i ulega zmatowieniu, pokrywając się drobną siatką rys. Ponieważ łatwo się plami, po ułożeniu należy go zabezpieczyć środkiem impregnującym.

Wapień. Występuje w odcieniach chłodnych. Tworzy jednolitą powierzchnię pozbawioną wyraźnych akcentów kolorystycznych – jest dobrym tłem dla stworzenia kontrastów barw i faktur. Doskonale nadaje się do wnętrz nowoczesnych i rustykalnych, głównie dzięki różnym możliwościom obróbki powierzchni płyt. Powierzchnia naturalna o lekko chropowatej, pumeksowej fakturze najczęściej wybierana jest do nowoczesnych wnętrz minimalistycznych. Zacierana wywołuje złudzenie wieloletniego zużycia, dzięki czemu doskonale wpisuje się w estetykę rustykalną. Obudowy wapienne powinny być zaimpregnowane.

Piaskowiec. Jest twardszy od wapienia, ale porowaty i łatwo się plami. Jest często stosowany na obudowy kominków o stylistyce rustykalnej. Używane są elementy łupane, a także frezowane w postaci belek, łuczków, głowic. Na półki warto wybrać piaskowiec polerowany, który łatwiej utrzymać w czystości.

Trawertyn. To odmiana wapienia. Oryginalna, pełna żłobień porowata struktura i ciepłe miodowo-złote barwy trawertynu nie wymagają wyszukanych form oprawy. Nawet prosta bryła tworzy piękną dekorację. Trawertyn stosuje się najczęściej na elementy pionowe, na blaty używa się tańszych materiałów. By w otwory nie wnikał kurz i pył, zabezpiecza się go po wypolerowaniu i zaimpregnowaniu powierzchni masą z pyłu kamiennego lub żywicą.

Granit. Jest najbardziej wytrzymały na wszelkie odbarwienia, ale rzadziej stosuje się go jako obudowę kominka. To kamień nie tylko drogi, ale też trudny w obróbce. Zachwyca bogatą gamą kolorystyczną – od głębokiej czerni, poprzez różne odcienie szarości, czerwieni, zieleni, żółtego i fioletu, aż po perłową biel, a także łososiowy róż, wyblakły beż, intensywny brąz. Jego zaletą jest także bogactwo wzorów – od popularnych nakrapianych po mieniące się warkoczami. Jest materiałem nienasiąkliwym, łatwo go utrzymać w czystości. To kamień odporny na działanie nawet bardzo agresywnych środków czyszczących. Styl granitowej obudowy zależy od wykończenia powierzchni kamienia. Najbardziej popularne są obudowy wykonane z płyt polerowanych „na wysoki połysk”. Z granitu wykonuje się zarówno stylowe portale, jak i nowoczesne proste obudowy.

Łupek. Pojawia się coraz częściej na obudowach kominków. Jest równie odporny jak granit, a znacznie łatwiej uzyskać z niego pożądane kształty elementów. Poza tym jest bardzo dekoracyjny i oryginalny – zachwyca nie tylko nietypową charakterystyczną „łupaną” fakturą, ale i barwami: szarografitową, niebieską, zieloną, pomarańczowożółtą. Zawarte w nim kryształy krzemionki i miki sprawiają, że mieni się w blasku ognia.

Warto wiedzieć

Ukryta podstawa

Zanim kominek wykończymy kamieniem, należy wykonać obudowę w stanie surowym.

  • Najczęściej robi się ją z żaroodpornej płyty gipsowo-kartonowej grubości 12 mm wzmocnionej włóknem szklanym. Płytę przykręca się do metalowych profili. Z uwagi na bezpieczeństwo wkład kominkowy lub kaseta powinny być zaizolowane wełną mineralną (tzw. kominkową) z warstwą folii aluminiowej. Połączenia między płytami gipsowo-kartonowymi należy zaspoinować.Tę konstrukcję warto zastosować, zwłaszcza jeśli zaplanujemy bardziej wyszukany kształt obudowy.
  • Do konstrukcji obudowy wykorzystuje się też płytę krzemianowo-wapniową. Tworzy ona konstrukcję samonośną i w przeciwieństwie do płyty gipsowo-kartonowej nie trzeba do niej stosować profili. Ponieważ ma znacznie wyższą izolacyjność niż wełna mineralna, jest bardzo odporna na wysokie temperatury i nie trzeba jej izolować. Wykonaną z niej obudowę wystarczy zagruntować (chłonie znacznie więcej gruntu niż płyta gipsowo-kartonowa), a potem wykończyć. Ponieważ obróbka płyt krzemianowo-wapniowych jest znacznie trudniejsza niż gipsowo-kartonowych, stosuje się je do prostych form. Tylko wprawny montażysta wykona z tych płyt każdą obudowę.
  • Zamiast obudowy z płyt można wykonać konstrukcję murowaną z cegły szamotowej lub bloczków gazobetonowych. Należy je zaizolować wełną mineralną i obudować płytą gipsowo-kartonową.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE