Wkład kominkowy z płaszczem wodnym spełniający wymogi Ekoprojektu. Kominek z płaszczem wodnym opinie

2022-03-23 16:54
Kominek z płaszczem wodnym
Autor: Marcin Czechowicz Kominek z płaszczem wodnym to dobre uzupełnienie wodnego systemu grzewczego. Projekt domu: Sławomir Hryniewicz

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym - zobacz rekomendacje wkładów z płaszczem wodnym spełniających wymogi Ekoprojektu. Kominek z płaszczem wodnym opinie

Najczęściej kominki z płaszczem wodnym wykorzystuje się do wspomagania systemu ogrzewania, zwłaszcza w okresie przejściowym między ciepłą a zimną porą roku, gdy już (albo jeszcze) nie opłaca się używać głównego źródła ciepła, na przykład kotła gazowego. Kominek z płaszczem wodnym ma za zadanie przede wszystkim przekazać ciepło do systemu ogrzewania, czyli podgrzać wodę. Akumulacja jest mniej istotna. Dlatego kominki z płaszczem wodnym robi się najczęściej ze stali, ewentualnie z wkładkami w komorze spalania.

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym spełniający Ekoprojekt

Prezentujemy wkłady kominkowe z płaszczem wodnym, które spełniają wymogi dyrektywy unijnej nazywanej Ekoprojektem (Ecodesign), którą wprowadzono w celu poprawienia jakości powietrza przez zwiększenie efektywności energetycznej urządzeń używanych do ogrzewania domów jednorodzinnych oraz zmniejszenie ilości emitowanych przez nie spalin. Wymogi określone w Ekoprojekcie będą obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2022 r., ale już dziś warto instalować takie urządzenia.

Jak działa kominek z płaszczem wodnym

W kominkach, które mają być włączone do systemu ogrzewania domu, musi być zainstalowany wymiennik ciepła typu spaliny-woda. Taki wymiennik może powstać na przykład przez zastosowanie podwójnych ścianek w komorze paleniska. Między nimi jest woda (tzw. płaszcz) odbierająca ciepło z komory spalania. Znacznie lepiej jest, gdy płaszcz wodny jest ulokowany w górnej części korpusu. Wtedy nagrzewająca się woda nie obniża w znaczący sposób temperatury w komorze spalania, co przekłada się na bardziej efektywny i ekologiczny proces spalania z niską emisją substancji szkodliwych. Kominek z wkładem wodnym podgrzewa wodę krążącą w instalacji centralnego ogrzewania i może przygotowywać też ciepłą wodę użytkową. Jednocześnie część ciepła z nagrzanej obudowy, zgodnie z zasadami konwekcji, wypromieniowuje przez szybę do pomieszczenia i w nim krąży. Trzeba pamiętać o jednym. System wodny ma dość dużą bezwładność. Od rozpalenia ognia w kominku do podniesienia temperatury we wnętrzach upływa znacznie więcej czasu niż w przypadku ogrzewania wkładem z systemem dystrybucji gorącego powietrza (DGP). Ale za to uzyskane ciepło utrzymuje się dłużej, także wtedy, gdy już przestajemy dokładać opał do paleniska. Można także je magazynować, jeśli w instalacji grzewczej zainstaluje się zbiornik buforowy.

Jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać walory kominka jako źródła ciepła w systemie grzewczym, lepiej wybrać wkład z niezbyt rozbudowanym przeszkleniem, np. z pojedynczą płaską szybą albo z szybami podwójnymi lub potrójnymi, które lepiej chronią przed utratą ciepła.

Moc i sprawność energetyczna kominka z płaszczem wodnym

Wygląd zewnętrzny i wymiary wkładu kominkowego z płaszczem wodnym są bardzo ważne ze względów estetycznych, które przy urządzaniu wnętrza biorą niekiedy górę nad innymi argumentami. Jednak w przypadku wkładów, które mają stanowić efektywne źródło ciepła (nawet dodatkowego), konieczne jest dobranie kominka z płaszczem wodnym o odpowiedniej mocy nominalnej i sprawności. Moc powinna być dostosowana do wielkości instalacji centralnego ogrzewania oraz kubatury wymagającej ogrzewania. Przyjmuje się, że 1 kW wystarczy do ogrzania 10 m2, a w domach dobrze ocieplonych – nawet 12 m2. Jeśli kominek ma być podstawowym źródłem ciepła w domu, jego moc trzeba porównać z obliczonym lub przyjętym orientacyjnie zapotrzebowaniem na ciepło. Gdy ma być używany tylko jako dodatkowe źródło ciepła, może być mniejsza.

Przeczytaj też: Instalacja kominka w domu energooszczędnym: krok po kroku >>>

Moc nominalna to wartość uśredniona w czasie, którą wkład osiąga przez krótki czas w optymalnych warunkach, a nie maksymalna. W przypadku wkładów z płaszczem wodnym nominalna moc cieplna przekazywana do wkładu wodnego jest niższa. Sprawność to stosunek ciepła oddanego przez urządzenie, np. do instalacji grzewczej, do energii dostarczonej ze spalonego paliwa. W obliczeniach używa się wartości opałowej, za to nie uwzględnia się energii elektrycznej potrzebnej do pracy urządzenia. Nie są to więc parametry szczególnie precyzyjne.

Przeczytaj też: Kominki III generacji. Jak działa kominek akumulacyjny >>>

Zgodnie z Ekoprojektem liczy się nie moc, ale sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń, która wyraża stosunek ilości ciepła dostarczonego w całym sezonie grzewczym do rocznego zużycia energii przez to urządzenie. Żeby efektywnie spalać drewno i uzyskiwać spaliny zawierające jak najmniej zanieczyszczeń, w nowoczesnych wkładach kominkowych montuje się deflektory, czyli przesłony, które wymuszają dodatkowy obieg spalin i dopalanie cząstek zanieczyszczeń. W niektórych wkładach jest nawet kilka takich przesłon. Moc kominka zależy w pewnym stopniu od liczby płomieniówek umieszczonych w czopuchu. Płomieniówki odbierają ciepło, które jeszcze pozostało w opływających je spalinach.

Kominek z płaszczem wodnym zabezpieczenia

Kominek z płaszczem wodnym jest bardzo pożytecznym urządzeniem, pod warunkiem że będzie odpowiednio zainstalowany i eksploatowany. Woda w układzie podczas ogrzewania zwiększa swoją objętość. Gdy intensywnie będzie się palić w kominku, może się zagotować – zacząć wrzeć. Siła ciśnienia wody albo pary na ścianki rury stanie się tak wielka, że może je rozerwać. W instalacji systemu grzewczego z kominkiem z płaszczem wodnym powinny więc być zastosowane zabezpieczenia, których zadaniem będzie nie dopuścić do uszkodzenia instalacji wypełnionej bardzo gorącą wodą. Innego rodzaju zabezpieczenia stosuje się w tak zwanych układach zamkniętych, a inne w otwartych. Producenci deklarują, czy ich wkłady są przeznaczone do pracy w układach zamkniętych, czy otwartych, czy też nie stanowi to różnicy.

Do układów zamkniętych są przeznaczone wkłady z dodatkową wężownicą schładzającą płaszcz wodny. Wężownica jest zamontowana wokół płaszcza. Doprowadza się do niej zimną wodę. Jej przepływ jest uruchamiany przez czujnik reagujący na bardzo wysoką temperaturę (95oC) wody w płaszczu wodnym. Takie wkłady można stosować w instalacjach z przeponowym naczyniem wyrównawczym i zaworem bezpieczeństwa. W układach zamkniętych, z kotłem na paliwo stałe, odpowiednie zabezpieczenie może stanowić zbiornik buforowy, do którego jest przekazywana gorąca woda z płaszcza wodnego w kominku. To bezpieczne, ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. Zbiornik buforowy magazynuje ciepło, które można wykorzystywać później – po wygaśnięciu kominka. Nie trzeba też ograniczać mocy kominka, na przykład poprzez zmniejszenie dopływu powietrza do spalania. Kominek pracujący z pełną mocą osiąga wysoką sprawność, spalanie jest bardzo intensywne, a spaliny osiągają wysoki poziom czystości.

W układach otwartych w najwyższej części instalacji musi być zamontowane otwarte naczynie wzbiorcze przelewowe, które w razie nadmiernego wzrostu ciśnienia wody w instalacji przejmie jej nadmiar. Takie naczynie pełni jednocześnie funkcję zaworu bezpieczeństwa, gdy woda w instalacji osiągnie zbyt wysoką temperaturę.

Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym na drewno

Albero Aquasystem ALAQS68x43.S
Autor: materiały prasowe HITZE Wkład kominkowy z płaszczem wodnym Albero Aquasystem ALAQS68x43.S
  • Wkład kominkowy z płaszczem wodnym Albero Aquasystem ALAQS68x43.S

Producent: HITZEMateriał: stal kotłowa wysokogatunkowa P265GHWymiary: 133 x 76,5 x 48,9 cmMasa: 193 kgKlasa energetyczna: A+Moc nominalna: 16 kWSprawność: 84%Sezonowa efektywność grzewcza: 75%Emisja: CO = 641 mg/m3, NO x = 88 mg/m3, pyłki = 15 mg/m3, OGC = 40 mg/m3Zdolność grzewcza: 106 m2Zużycie drewna: 3,5 kg/hDrzwiczki: z profili zamkniętych stalowychSzyba: szkło ceramiczne, 68 x 43 cmŚrednica króćca dymowego: 200 mmWyposażenie wymiennika wodnego: deflektor z Akubetu, płomieniówki, regulowane nóżki, radiatory, stalowy czopuchInformacje dodatkowe: możliwość pracy w układzie otwartym i zamkniętym, wkład do domów z rekuperacją, łatwa obsługa za pomocą jednej przepustnicy powietrzaGwarancja: 5 lat – wady fizyczne powstałe fabrycznie lub materiałoweCena: 4799 zł

wklad kominkowy MBO PW 15 lewy BS
Autor: materiały prasowe KRATKI.pl Wkład kominkowy z płaszczem wodnym MBO PW 15 lewy BS
  • Wkład kominkowy z płaszczem wodnym MBO PW 15 lewy BS

Producent: KRATKI.PL MAREK BALMateriał: stal, AcumotteWymiary: 134 x 91 x 57,50 cmMasa: 271 kgKlasa energetyczna: A+Moc nominalna: 15 kWSprawność: 82%Sezonowa efektywność grzewcza: 72%Emisja: CO = 1156 mg/m3, NO x = 129 mg/m3, pyłki = 30 mg/m3, OGC = 45 mg/m3Zdolność grzewcza: 80-120 m2Zużycie drewna: 4,2 kg/hDrzwiczki: narożne, lewa boczna szyba, bez szprosów, otwierane w lewoSzyba: narożna, lewa boczna szyba, bez szprosów, ozdobna typu Glass – optycznie powiększa front wkładu i podkreśla wizję ogniaŚrednica króćca dymowego: 200 mmWyposażenie wymiennika wodnego: poziomo ułożone płomieniówki, wbudowana wężownica zabezpieczająca przed przegrzaniem, korpus płaszcza wodnego wzmocniony szpilkami Informacje dodatkowe: wkład z Acumotte, potrójny system dopowietrzenia komory spalania, dwa deflektory, kurtyna powietrzna, króciec dolotu z przepustnicą, wkład spełnia normę BImSchV 2, nadaje się do domów z rekuperacjąGwarancja: 10 latCena: 6800 zł

Wkład kominkowy Volcano WLTh 12-WPTh-12
Autor: materiały prasowe HAJDUK Wkład kominkowy z płaszczem wodnym Volcano WLTh 12-WPTh-12
  • Wkład kominkowy z płaszczem wodnym Volcano WLTh 12-WPTh-12

Producent: HAJDUKMateriał: stal i szamotWymiary: 133 x 84 x 58 cmMasa: 330 kgKlasa energetyczna: A+Moc nominalna: 12 kWSprawność: 82%Sezonowa efektywność grzewcza: 75%Emisja: CO = 1000 mg/m3, NO x = 90 mg/m3, pyłki = 0,01 mg/m3, OGC = 21 mg/m3Zdolność grzewcza: 140 m2Zużycie drewna: 3,7 kg/hDrzwiczki: bezramowe, otwierane do górySzyba: dwustronna, jednoczęściowa, giętaŚrednica króćca dymowego: 200 mmWyposażenie wymiennika wodnego: chłodnicaInformacje dodatkowe: mechanizm podnoszenia drzwiczek Cling, ręczna regulacja prędkości spalania, puszka podłączenia i rozdziału powietrza do spalania z zewnątrz budynkuGwarancja: 5 lat – korpus wkładuCena: 16 654 zł

Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym na pelety

Wkład kominkowy Felix Long Aqua 13 kW
Autor: materiały prasowe IWONA PELLETS Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym na pelety Felix Long Aqua 13 kW
  • Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym na pelety Felix Long Aqua 13 kW

Producent: IWONA PELLETSMateriał: stal kotłowaWymiary: 148 x 62 x 70 cmMasa: 250 kgKlasa energetyczna: A+Moc nominalna: 6-13 kWSprawność: 90,6–91,4%Sezonowa efektywność grzewcza: 87%Emisja: CO = 155 mg/m3, NO x = 192 mg/m3, pyłki = 18 mg/m3, OGC = 15 mg/m3Zdolność grzewcza: 170 m2Zużycie peletów: przy mocy maksymalnej 3,5 kg/h średnie zużycie w domu o powierzchni 100 m2 przy standardowej izolacji – 2,5 t/sezonDrzwiczki: hermetycznie zamykane, staloweSzyba: typu long, ceramiczna, niebrudząca się marki RobaxŚrednica króćca dymowego: 180 mmInformacje dodatkowe: zbiornik na 30 kg peletów, podajnik, sterowanie pompą c.o. i c.w.u., automatyczna przepustnica dolotu, automatyczne czyszczenie paleniska, zestaw czujników, zapalarka, sterownik z wyświetlaczem, termostat pokojowy, programator tygodniowy, wężownica schładzającaGwarancja: 2 lataCena: 14 500 zł

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE