Aranżacje kominków - jak to robić ze smakiem

2011-08-02 18:02
Jaki kominek wybrać - zdjęcia kominków
Autor: Andrzej Szandomirski Nowoczesna i minimalistyczna obudowa kominka świetnie pasuje do modernistycznych wnętrz

Decyzja o budowie kominka to dopiero pierwszy krok do wymarzonego wnętrza. Następnym etapem jest odpowiednia aranżacja kominka. Podpowiadamy, jak sprawić, żeby stał się on prawdziwą ozdobą pokoju lub idealnie wpasował się w klimat całego wnętrza.

Kominka nie można projektować w oderwaniu od miejsca, w którym ma stanąć. Szczególnie że przewód kominowy we wnętrzu to najczęściej pogrubiony odcinek ściany, a zatem wkład kominkowy można ustawić przed nim lub obok niego. To zaś sprawia, że budowa kominka w dużym stopniu będzie wpływać na ogólny wygląd pomieszczenia.

Wielkość wnętrza ma znaczenie

Odpowiednia aranżacja kominka może sprawić, że albo wnętrze nabierze niesamowitego klimatu i życie będzie toczyć się wokół kominka, albo wręcz przeciwnie - niewiele osób zauważy skąd bierze się subtelne ciepło. W obu przypadkach musisz dobrze przemyśleć rozwiązania aranżacyjne, aby być zadowolonym z efektu. Generalnie do wyboru są dwie opcje. Można zamontować wkład kominkowy przed ścianą kominową, co powiększy występ i da w efekcie dużą bryłę wysuniętą do środka pomieszczenia. Z kolei dostawienie kominka z boku komina wykorzystuje uskok i stwarza różne możliwości rozbudowania go na szerokość. Jeżeli przewód dymowy znajduje się przy ścianie między oknami lub drzwiami, kształt kominka powinien uwzględnić wielkość, proporcje otworów oraz kompozycję ściany, na przykład zaznaczając oś symetrii. Przewód umieszczony w kącie salonu pozwala na wpasowanie bryły kominka w narożnik, a komin blisko krawędzi ściany skłania do nadania mu przestrzennej formy – otwartej na dwie lub trzy strony.

Kominek narożny nie musi być kluczowym elementem domu
Autor: Andrzej Szandomirski W dużych pomieszczeniach narożne kominki mogą wtapiać się w całą aranżację

Kominek robi atmosferę

O wielkości kominka decyduje nie tylko wkład, ale i sama obudowa. Duży wkład kominkowy można tak zabudować, że nie będzie wyglądał przytłaczająco, a kominek z prostym, niewielkim paleniskiem może się wydawać duży, o ile otrzyma specjalną oprawę. Zwykle skalę kominka dostosowuje się do wielkości pomieszczenia. To sposób na stworzenie harmonijnego wnętrza. Wymiary, a przede wszystkim wysokość kominka, to także istotna cecha stylu.

Częsty błąd to miniaturowe kominki budowane z tradycyjnych, ciężkich materiałów – łamanego kamienia bądź drewna. Tymczasem styl rustykalny wymaga form dużych i masywnych. Jeżeli kominek ma wprowadzić do wnętrza klimat starego domostwa, powinien być wysoki, z paleniskiem zaczynającym się tuż nad podłogą. To bardzo ciekawe rozwiązanie w domu letnim albo w przestrzeniach nowoczesnego loftu, ale niekoniecznie sprawdzi się w salonie niedużego domu. Salonowy wymiar kominka ściennego to taki na wysokość łokcia stojącego przy nim i palącego cygaro dżentelmena. Nie niższy powinien być więc drewniany albo kamienny portal otaczający niszę w ścianie.

Do nowoczesnego wnętrza pasują kominki albo zdecydowanie duże, wpisane w architekturę, albo zupełnie małe, przypominające eleganckie obrazy w ramach. Architektoniczny wymiar otrzymuje kominek zabudowany do sufitu. Taka prosta wysoka bryła nie tylko wygląda nowocześnie, ale też najlepiej odpowiada nowym potrzebom – ułatwia ukrycie różnych elementów instalacji, na przykład systemu dystrybucji gorącego powietrza. Kominek wbudowany w ścianę może się wydawać mały lub duży, w zależności od tego, jak ukształtujemy jego otoczenie. Wszystko zależy od wielkości ramy i powierzchni tła. Jeżeli całą ścianę, w której jest palenisko, obłoży się kamieniem lub cegłą, wyróżnimy ją specjalną fakturą albo kolorem – kominek zyska reprezentacyjną skalę. Jeśli natomiast szybę wkładu ujmiemy w wąskie ramy lub otoczymy wnękami, półkami, meblami – kominek będzie wyglądał skromniej, co w niewielkim pokoju dziennym może być zaletą

Kominek zabudowany w stylu rustykalnym wymaga odpowiedniej oprawy
Autor: Andrzej Szandomirski W domkach letniskowych lub domach z drewna dobrze sprawdzają się kamienne obudowy kominków
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE