Oszczędzanie energii z kolektora słonecznego za pomocą pompy ciepła - jak to działa?

2015-09-28 2:49
Gruntowa pompa ciepła
Autor: Piotr Laskowski Do zainstalowania gruntowej pompy ciepła potrzeba mniej więcej tyle samo miejsca co na kocioł stojący. Jedno i drugie urządzenie współpracuje z zasobnikiem. Za to pompie nie jest potrzebny komin

Oszczędzanie energii z kolektora słonecznego może okazać się bardzo proste, jeśli zasobnik zastąpimy gruntową pompą ciepła. Co możemy w ten sposób zyskać? czy taka instalacja przyniesie pożądane efekty?

Energię z kolektorów słonecznych można efektywnie wykorzystać, łącząc je z gruntową pompą ciepła. Drogi zasobnik buforowy staje się wówczas zbędny i instalacja z kolektorami słonecznymi staje się prostsza. To doskonałe rozwiązanie problemu nadmiaru energii z panelu słonecznego. 

Jak działa gruntowa pompa ciepła?

Gruntowa pompa ciepła odbiera energię z ziemi za pomocą zakopanej w niej długiej rury nazywanej wymiennikiem gruntowym. Przez wymiennik przepływa płyn roboczy, którym jest zwykle wodny roztwór glikolu – tak jak w instalacji solarnej. Nie ma zatem problemu z dołączeniem do rury wymiennika gruntowego kolektorów słonecznych. Wówczas instalacja działa tak, że płyn z kolektorów trafia pod ziemię i tamtędy przepływa do pompy ciepła, po czym wraca bezpośrednio do kolektorów.

Ciepło w gruncie połączone z energią z kolektorów słonecznych

Funkcję akumulatora energii pełni w tym systemie grunt. Nagrzewa się on dzięki energii pozyskiwanej przez kolektory. Zazwyczaj jego temperatura na głębokości 1,5 m waha się w ciągu roku mniej więcej od 4oC zimą do 14oC latem (im głębiej, tym wahania są mniejsze). Zatem zimą grunt może odbierać energię z kolektorów, jeszcze zanim te osiągną temperaturę 20oC, a znaczną jej część wykorzysta pompa ciepła – to urządzenie jest zdolne do efektywnego odbioru energii od substancji o temperaturze nawet -7oC.

Czy ogrzewanie ze wspomaganiem kolektorów słonecznych to zysk przez cały rok?

Dzięki pompie ciepła stopień wykorzystania energii słonecznej na pewno jest wyższy niż w systemach solarnych bez niej. Kiedy płyn docierający do pompy ma temperaturę 20oC, to ta, podgrzewając wodę do 35oC, osiąga współczynnik efektywności powyżej 6 – o połowę wyższy niż w przypadku instalacji bez kolektorów słonecznych, co oznacza, że w tym czasie pobiera o 1/3 mniej energii elektrycznej.

Pojemność cieplna chłodnego gruntu otaczającego długą rurę jest wystarczająca do przejęcia nadwyżek energii latem (największą wydajność cieplną ma grunt mokry), więc nie ma oba o przegrzewanie instalacji. W dodatku energia trafiająca do gruntu jest akumulowana na długi czas i dzięki temu zysk z działania kolektorów latem odczuwa się także w sezonie grzewczym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie