Montaż kolektorów słonecznych - czy zawsze na dachu?
Planujesz zakup kolektorów słonecznych. Dobrze zastanów się nad miejscem ich montażu. Odpowiednie umiejscowienie kolektora decyduje o ilości energii, którą uda się pozyskać ze słońca. Dlatego wybierając miejsce na kolektory, pamiętaj o zachowaniu odpowiedniego kąta ich nachylenia, przy którym pochłanianie energii słonecznej będzie jak największe. Podpowiadamy, na co jeszcze musisz zwrócić uwagę...
Autor: Andrzej Szandomirski
Precyzyjne ustawienie płaszczyzny kolektorów w stronę słońca – i w pionie, i w poziomie – ma szczególne znaczenie w przypadku kolektorów płaskich. Najwygodniej umieścić je na skierowanej w stronę słońca stromej płaszczyźnie dachu
Dlaczego najważniejszy jest kąt nachylenia kolektorów?
Wybierając mijsce montażu kolektorów słonecznych, trzeba pamiętać przede wszystkim o zachowaniu takiego kąta nachylenia ich w stosunku do powierzchni ziemi, przy którym pochłanianie energii słonecznej będzie maksymalne. Zaleca się, aby były nachylone do poziomu pod kątem α = β ±15°, gdzie β oznacza szerokość geograficzną.
Dlatego w Polsce, której obszar znajduje się między 49 a 55° szerokości geograficznej, nachylenie kolektorów powinno wynosić od 34 do 70°. Z praktyki wynika, że najefektywniej działają ustawione pod kątem 40°.
Autor: Andrzej Szandomirski
Precyzyjne ustawienie płaszczyzny kolektorów w stronę słońca – i w pionie, i w poziomie – ma szczególne znaczenie w przypadku kolektorów płaskich. Najwygodniej umieścić je na skierowanej w stronę słońca stromej płaszczyźnie dachu
Jeżeli nachylenie kolektorów można zmieniać, latem najbardziej efektywnie będą pracowały ustawione pod kątem 30, a zimą 60°. Można kupić kolektory próżniowe z siłownikami, które automatycznie dobierają kąt optymalny do uzyskiwania największej ilości ciepła.
Nie mniej ważne jest, aby powierzchnia kolektora była skierowana na południe z dokładnością ±15°. Przy większym odchyleniu wydajność znacznie spada.
Montaż kolektorów płaskich i próżniowych
Zaleca się montowanie kolektorów płaskich i próżniowych z rurką ciepła na połaci dachu lub jako wolno stojące od strony południowej.
Kolektory rurowe próżniowe z bezpośrednim przepływem czynnika roboczego można instalować wszędzie tam, gdzie jest szansa na nasłonecznienie przynajmniej przez 6 godzin dziennie. Kąt nastawienia absorbera może być zmieniany w ciągu roku.
Kolektory najczęściej umieszcza się na dachu od strony południowej, bo jest najbardziej nasłoneczniona i korzystna pod względem ilości padającego na nią promieniowania słonecznego.
Jeśli płaszczyzny dachu są zorientowane w kierunku wschód – zachód, kolektory najlepiej zainstalować na obydwu.
Wybierając miejsce na kolektory słoneczne pamiętaj o...
- ... wytrzymałym dachu. Kolektor wypełniony cieczą ma pewną masę, więc konstrukcja dachu musi mieć odpowiednią wytrzymałość. W przypadku montażu kilku kolektorów może być konieczne wykonanie dodatkowej konstrukcji wsporczej lub – w nowych domach – dostosowanie projektu konstrukcyjnego dachu.
- ... swobodnym dostępie dla serwisanta. Często zapomina się o tym, że kolektor to tylko urządzanie i wymaga zapewnienia swobodnego dostępu do niego na wypadek awarii. Taki dostęp serwisowy jest niezbędny i montując kolektor słoneczny, trzeba go uwzględnić.