Kolektory słoneczne: dla kogo dotacja?

2010-08-13 8:00

Zamierzasz kupić kolektory słoneczne? Sprawdź, czy przysługuje ci dotacja. Właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać bezzwrotnie 45% kwoty kredytu zaciągniętego na kupno i montaż kolektorów słonecznych. Dotację wypłaca Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Kolektory z dotacją
Autor: Andrzej T. Papliński Kupno kolektora za własne środki nie jest dofinansowane. Trzeba wziąć kredyt.

Dotacje na częściowe spłaty kapitału kredytów udzielane są na zasadach określonych w Programie Priorytetowym NFOŚiGW, który ma być wdrażany w latach 2010-2014. Pierwsze wnioski są już przyjmowane od lipca bieżącego roku. Umowy kredytu z dotacją mogą być zawierane do 31 grudnia
2014 r., a same dotacje wypłacane do końca 2015 r.

Porównaj i wybierz odpowiedni kolektor słoneczny dla Twojego domu

Dla kogo kredyt z dotacją na kolektory słoneczne?

Beneficjentami programu kredyt z dotacją są osoby fizyczne posiadające prawo do dysponowania jednorodzinnym lub wielorodzinnym budynkiem mieszkalnym, któremu służyć mają zakupione kolektory słoneczne. Przez „dysponowanie” należy rozumieć prawo własności (w tym współwłasność), użytkowanie wieczyste, użytkowanie, najem lub dzierżawę. Umowa najmu oraz dzierżawy musi obowiązywać w okresie kredytowania, co najmniej do końca planowanego tak zwanego okresu trwałości (minimum rok od dnia uruchomienia instalacji). O kredyt z dotacją mogą też występować wspólnoty mieszkaniowe.

Dotacja na kolektory nie przysługuje, jeśli dom jest podłączony do miejskiej sieci cieplnej.

Na co można przeznaczyć dotację na kolektory słoneczne?

Przedmiotem kredytowania jest zakup i montaż kolektorów słonecznych (wraz z konieczną instalacją) do ogrzewania wody użytkowej w budynkach mieszkalnych. Wykluczone jest wykorzystywanie tych kolektorów w działalności gospodarczej. Jeśli jednak jest ona prowadzona tylko w części budynku, to kredytem z dotacją nie może być pokryta ta część kosztów­ kwalifikowanych­ (niżej wyjaśniamy to poję­cie) instalacji, która odpowiada udziałowi powierzchni przeznaczonej na prowadzenie działalności w całkowitej powierzchni budynku. Przykładowo koszty te zmniejsza się o 20%, jeżeli działalność gospodarcza prowadzona jest na 20% powierzchni całkowitej. Gdy jest ona prowadzona na powierzchni przekraczającej 50% budynku, przedsięwzięcie nie kwalifikuje się do dofinansowania. Analogicznie jest w przypadku wynajmu pomieszczeń.

Nabyte kolektory muszą mieć odpowiedni polski albo europejski certyfikat zgodności z normą, nie starszy niż sprzed pięciu lat.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie