Kolektory słoneczne – budowa i wielkość paneli a wydajność instalacji

2015-09-27 18:16

Kolektory słoneczne – budowa tych nowoczesnych urządzeń do ogrzewania budynków, a zwłaszcza ich wielkość ma zasadnicze znacznie, jeżeli chodzi o ich skuteczność. Jaka powinna być optymalna powierzchnia kolektorów w polskich domach?

Kolektory słoneczne
Autor: Wiktor Greg Zimą słońce jest niżej nad horyzontem niż latem, dlatego kolektory wspomagające ogrzewanie pomieszczeń należy ustawić bardziej pionowo niż te wykorzystywane jedynie do podgrzewania wody użytkowej od wiosny do jesieni

Zimą całkowite zaspokojenie przez kolektory słoneczne zapotrzebowania na energię do ogrzewania domu jest praktycznie niemożliwe. Oczywiście im większą powierzchnię absorbującą energię słoneczną zastosujemy, tym więcej będziemy mieć do dyspozycji darmowej energii, ale trzeba przy tym zachować zdrowy rozsądek, bo przecież z każdym dodatkowym metrem kwadratowym solara instalacja staje się znacznie droższa. Trzeba też brać pod uwagę to, ile zajmie ona miejsca.

Kolektory słoneczne - budowa i wielkość paneli mają znaczenie

Jaka powierzchnia kolektorów słonecznych jest optymalna? Spotyka się różne wskaźniki ich powierzchni czynnej w stosunku do powierzchni ogrzewanych pomieszczeń – od 1/12 do 1/5. Podejmując decyzję o wielkości systemu, z pewnością należy uwzględnić zapotrzebowanie budynku na energię do ogrzewania, bo wznoszone obecnie domy bardzo się różnią między sobą standardem ochrony cieplnej. Moc odpowiednia do ogrzewania budynku ledwie spełniającego wymagania jest kilkakrotnie wyższa niż wystarczająca do ogrzewania domu pasywnego.

Nie tylko rozmiary kolektorów słonecznych są ważne

Z doświadczeń użytkowników wynika, że jeśli powierzchnia czynna optymalnie usytuowanych kolektorów słonecznych odpowiada 1/5 powierzchni ogrzewanych pomieszczeń, solary pokrywają mniej więcej 40% zapotrzebowania na energię do ogrzewania pomieszczeń w domu dobrze zabezpieczonym przed stratami ciepła (o wskaźniku zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania na poziomie 60 kWh/(m2·rok)). Jednak uzyskanie tak dobrego wyniku wymaga starannego zaprojektowania, wykonania i wyregulowania instalacji, ze zwróceniem uwagi na, wydawać by się mogło, mało istotne szczegóły, takie jak, między innymi wielkość zasobnika.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie