Baterie słoneczne - inwestycja w darmowy prąd
Na południu Polski, w gminie Wierzchosławice, powstaje największa elektrownia fotowoltaiczna w kraju. Łączna moc zainstalowanych ogniw fotowoltaicznych wynosić będzie 1 MW, co stanowi precedens na polskim rynku energetycznym. Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki, dotychczas w Polsce wybudowano cztery elektrownie zasilane energią słoneczną, a moc największej z nich sięga 0,104 MW. Władze małopolskiej gminy nie mają wątpliwości, że inwestycja szybko się zwróci i przyniesie poprawę jakości życia wszystkim mieszkańcom.
Z kolei w Jaworznie, dobiegła końca instalacja baterii słonecznych na dachu tamtejszego sanktuarium. 312 zamontowanych na nim fotoogniw ma produkować dziennie do 400 kWh energii. Pomysłodawcą projektu był jeden z parafian, który podobne rozwiązanie zaobserwował na zachodzie Europy.
Instalacja solarna może być też dobrym sposobem na podreperowanie budżetu większej instytucji, o czym doskonale wie zarząd szpitala w Siemiatyczach. Do tej pory na ogrzewanie wydawano tam 400 tysięcy złotych rocznie, instalacja 30 płyt fotowoltaicznych ma znacznie zmniejszyć tę kwotę.
Kolektory słoneczne - ciepło ze słońca
Przykład ze szpitala wzięły inne placówki na Podlasiu - Łomża dostała 1,3 milionów złotych z budżetu UE na montaż kolektorów słonecznych, mających ogrzewać wodę w miejskim basenie.
Nie są to jedyne inwestycje potwierdzające rosnącą świadomość na temat korzyści z instalacji kolektorów słonecznych.
Unia Europejska przyznała Grodziskowi Mazowieckiemu 6 mln złotych dofinansowania przeznaczonego na instalację solarną w gospodarstwach domowych. Do tej pory władze miasta otrzymały 410 zgłoszeń. Czy oznacza to, że Polacy wreszcie przekonali się do odnawialnych źródeł energii?
Instalacje solarne w liczbach
W 2000 roku, łączna powierzchnia zainstalowanych w Polsce kolektorów słonecznych wynosiła 21 000 m2. Dziewięd lat później, było to już 365 000 m2. Natomiast do roku 2020 liczba ta ma sięgnąd aż 19 000 000 m2.
W świetle tych informacji, przewidywania zawarte w raporcie RENEWABLE ENERGY IN POLAND 2011 nie wydają się być przesadzone. Według dokumentu, w ciągu najbliższego dziesięciolecia Polska ma się stać piątym, pod względem wielkości, rynkiem kolektorów słonecznych, wyprzedzając m.in. Grecję, Austrię czy Portugalię. Przedsiębiorcy podkreślają, że jest to cel jak najbardziej realny, a obserwowane dziś ożywienie na rynku systemów solarnych jest tego najlepszym potwierdzeniem.