Inteligentny dom: precyzyjna regulacja temperaturą i jakością powietrza

2018-05-30 16:12
Apartment pokazowy ABB Living Space® Experience
Autor: materiały prasowe

Zastosowanie automatycznego i inteligentnego systemu do sterowania temperaturą i jakością powietrza w domu, czyli ogrzewaniem i klimatyzacją, to gwarancja wygody i komfortu mieszkania, a także oszczędności energii.

Warto pomyśleć o włączeniu do systemu inteligentnego domu instalacji grzewczej. Precyzyjne sterowanie temperaturą i jakością powietrza we wnętrzach to oprócz komfortu, znaczne oszczędności energii. Wiele osób zastanawiających się nad montażem systemów inteligentnego ogrzewania obawia się, że tego typu instalacje mogą być kosztowne. Niesłusznie, ponieważ inwestycja w smart home potrafi generować spore oszczędności.

Panel sterujący
Autor: materiały prasowe Mózgiem systemu jest centrala sterująca. Ma niewielkie rozmiary, a często też całkiem designerski wygląd. Do centrali dołącza się wszelkie komponenty domowej sieci zarządzania. Będą to czujniki (reagujące na ruch, dym, wstrząs, zbicie szyby, temperaturę, nasłonecznienie, wiatr lub wodę), przekaźniki oraz regulatory (sterujące światłem, ogrzewaniem, klimatyzacją i sprzętem RTV), moduły obsługujące wszelkie siłowniki (poruszające skrzydłami okien, bram lub roletami i żaluzjami).

Regulacja temperatury we wnętrzu domu inteligentnego

Optymalne regulowanie temperatury może być pomocne nie tylko w sezonie grzewczym. Możemy nią zarządzać przez cały rok. Dzieje się tak dzięki możliwości automatycznego dostosowywania temperatury, włączania i wyłączania klimatyzacji oraz włączania ogrzewania o ustalonych porach. Przykładowo, zaprogramowany wcześniej regulator temperatury może zredukować poziom ogrzewania w godzinach nocnych, gdy jest nam ono potrzebne znacznie mniej, aniżeli w ciągu dnia (przy okazji wpłynie to także na komfort naszego snu), albo zdalnie wyłączyć klimatyzację, gdy wychodząc w pośpiechu, zapomnieliśmy tego zrobić w tradycyjny sposób.

Połączenie regulatorów temperatury ze zintegrowanym systemem sterowania znacznie podwyższa komfort mieszkania. Pierwsza korzyść to uzyskanie możliwości wyboru żądanej wartości temperatury na panelu sterującym z dokładnością co najmniej do 1oC. Korzystając z systemów sterowania w inteligentnym domu jesteśmy w stanie na bieżąco optymalizować temperaturę i wilgotność w poszczególnych pomieszczeniach - tak, by maksymalnie zredukować koszty użytkowania domu. Zastosowanie regulatorów w każdym pomieszczeniu pozwala na ustawianie na każdym innej wartości. I to bez potrzeby ruszania się z miejsca, przy użyciu jednego kontrolera, którym może być tablet lub smartfon. A to znaczy, że działanie ogrzewania lub klimatyzacji da się kontrolować na dowolną odległość. Na przykład, gdy z jakiegoś powodu konieczne będzie dłuższe pozostanie w innej części domu - wtedy, nie odrywając się od aktualnych zajęć, szybko zmodyfikujemy ustawienia dla konkretnego pokoju. Dzięki czujnikom rozlokowanym w całym domu w każdej chwili możemy odczytać na ekranie kontrolera, jaka jest temperatura.

Jakość powietrza w domu: system smart dom
Autor: materiały prasowe Poprzez centralę wentylacyjną smart domu możemy monitorować jakość powietrza w pomieszczeniu.

Ciepło z biokominka

Zarządzanie temperaturą w domu to nie tylko grzejniki i klimatyzacja. Coraz częściej decydujemy się na modne i efektowne biokominki. To dobra alternatywa dla osób, które marzą o romantycznym palenisku, ale nie pozwala im na to sytuacja architektoniczna bądź metrażowa. Choć palenisko na biopaliwo nie wytwarza dymu, to wnętrze, w którym jest używane, powinno być regularnie wietrzone. W wyniku spalania biopaliwa do atmosfery uwalniana jest bowiem para wodna wraz z dwutlenkiem węgla. To wyzwanie dla sytemu wentylacji, ale poprzez centralę wentylacyjną smart domu możemy polepszyć wymianę powietrza, monitorować stan tlenku i dwutlenku węgla, czuwając na straży bezpieczeństwa domowników i ich dobrego snu.

Apartament pokazowy ABB Living Space® Experience
Autor: materiały prasowe Systemy zarządzania domem zamienią nasze lokum w dom inteligentny. Nie tylko wyręczą nas w codziennej obsłudze, ale też pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo i uzyskać niemałe oszczędności.

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym w domu

Mówiąc o automatycznym sterowaniu ogrzewaniem, nie sposób nie wspomnieć o jeszcze jednej sprawie, a mianowicie coraz bardziej popularnym ogrzewaniu podłogowym. O ile zdalne sterowanie ogrzewaniem, pozwalające na podgrzanie mieszkania niedługo przed planowanym powrotem, jest udogodnieniem samym w sobie, to w przypadku domów z ogrzewaniem podłogowym nabiera szczególnego znaczenia. Przy ogrzewaniu podłogowym, by uzyskać najlepszy efekt, nie jest wskazana zmiana temperatury zadanej, ale odpowiednio utrzymana temperatura ustawiona.

Inteligentny dom dopasuje ustawienia do sytuacji

Mądre sterowanie funkcjami budynku pozwala zoptymalizować zużycie energii cieplnej oraz elektrycznej i efektywnie pokierować pozyskiwaniem światła lub ciepła z otoczenia. Profesjonalne systemy inteligentnego ogrzewania domem w standardzie KNX posiadają czujniki temperatury, wilgotności i dwutlenku węgla. Można je podłączyć kablowo do centralnej magistrali. Jest to tym bardziej cenne, że sprawdzając wyłącznie temperaturę, nie określimy wszystkich składników jakości powietrza. Dla komfortu równie ważne jest utrzymanie wilgotności w zakresie ok. 50% i poziomu dwutlenku węgla poniżej 1000 ppm. Jak wiadomo zbyt duże przesuszenie i wilgotność nie jest wskazana dla naszego zdrowia. Czujnik wilgotności i dwutlenku węgla pozwoli nam reagować na takie sytuacje.

Sterowniki do okien: dom inteligentny
Autor: materiały prasowe Do centrali dołącza się wszelkie komponenty domowej sieci zarządzania. Będą to czujniki (reagujące na ruch, dym, wstrząs, zbicie szyby, temperaturę, nasłonecznienie, wiatr lub wodę), przekaźniki oraz regulatory (sterujące światłem, ogrzewaniem, klimatyzacją i sprzętem RTV), moduły obsługujące wszelkie siłowniki, np. poruszające skrzydłami okien.

System zarządzania budynkiem KNX/EIB

KNX/EIB to system otwarty, umożliwiający dowolne rozbudowywanie o kolejne elementy, niekoniecznie pochodzące od tego samego producenta. Są także moduły komunikacyjne, dzięki którym da się wpiąć w system także urządzenia, które nie są do tego fabrycznie przystosowane. System wymaga zastosowania specjalnych kabli. Może być obsługiwany przez najbardziej zaawansowane urządzenia mobilne.

Inteligentne systemy sterowania domem zadbają o jakość powietrza

W nawet najbardziej zaawansowanej technologicznie przestrzeni warto pamiętać o bezpośrednim dostępie do świeżego powietrza, które ma niezaprzeczalny wpływ na nasze dobre samopoczucie. Inteligentne systemy będą miały możliwość otwarcia okien np. po pobraniu informacji z najbliższej stacji pomiaru zanieczyszczeń powietrza w okolicy. Okna otworzą i zamkną się także w oparciu o indywidualnie zaprogramowane scenariusze, np. podczas gotowania posiłków, lub wieczorem, by pokój zdążył się przewietrzyć przed snem.

Dom inteligentny sterowanie
Autor: materiały prasowe Dziś, żeby można było uznać dom za szczególnie wygodny, potrzeba czegoś więcej. Na przykład rozwiązań inteligentego zarządzania sprawiających, że wykonywanie codziennych prozaicznych czynności jest prostsze, szybsze, przyjemniejsze albo nawet zupełnie zbędne.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.