Dom zdalnie sterowany: wygoda i bezpieczeństwo
„Czy na pewno uzbroiłem alarm? Czy wyłączyłem światło w łazience? Czy domknąłem okno w sypialni?” - te pytania bez wątpienia zadaje sobie większość z nas. Inteligentny system alarmowy rozwiąże wszelkie wątpliwości. Za pomocą urządzenia mobilnego z odpowiednią aplikacją, szybko upewnisz się, czy o wszystko zadbałeś przed wyjściem, jeśli zaś o czymś zapomniałeś, natychmiast wydasz centrali odpowiednie polecenie. Możliwość zdalnego sterowania systemem przydaje się jednak nie tylko w podróży. Zobacz, jak nowoczesne rozwiązania odmienią Twoją codzienność!
Instalacje bazujące na centralach alarmowych – serii PERFECTA, VERSA oraz bardziej zaawansowanych z rodziny INTEGRA – oferują wiele funkcji, dzięki którym nie tylko skutecznie strzegą Twojego bezpieczeństwa, dostosowując ochronę do wielkości budynku. Stwarzają także komfortowe warunki w domu, automatycznie regulując m.in. temperaturę, dzięki możliwości sterowania ogrzewaniem i klimatyzacją. Dbają też o wygodę domowników wyręczając ich w niektórych codziennych czynnościach – np. wyłączając oświetlenie wtedy, kiedy już nie jest potrzebne. Fakt, że centrala systemu alarmowego może realizować takie zadania, sprawia, że staje się ona równocześnie centralą do zarządzania alarmem i automatyką domową – a Ty możesz wszystkim wygodnie sterować zarówno lokalnie (np. z wykorzystaniem manipulatora dotykowego INT-TSI), jak i zdalnie.
Zdalne sterowanie – w co wyposażyć system?
Do zdalnego sterowania systemem alarmowym będziesz potrzebował w szczególności dwóch urządzeń. Pierwszym z nich jest pilot (np. APT-200) z pięcioma wygodnymi, podświetlanymi przyciskami, którym można przypisać aż sześć realizowanych funkcji. W zależności od preferencji, Twój instalator zaprogramuje urządzenie tak, aby potrzebne i najczęściej używane funkcje były zawsze pod ręką – od załączenia i wyłączenia alarmu, aż po sterowanie np. bramą wjazdową czy garażową. Unikalną cechą nowoczesnych, dwukierunkowych pilotów jest potwierdzanie wykonania zlecanych przez Ciebie zadań. Dzięki temu, gdy centrala alarmowa zrealizuje Twoje polecenie, pilot poinformuje Cię o tym za pomocą kolorowych diod LED.
Drugim urządzeniem do zdalnego sterowania może być Twój smartfon (lub tablet) z zainstalowaną aplikacją mobilną (w zależności od posiadanej centrali: PERFECTA CONTROL, VERSA CONTROL lub INTEGRA CONTROL). Jej użytkowanie jest niezwykle łatwe i wygodne dzięki intuicyjnemu interfejsowi oraz przejrzystemu podzieleniu jej opcji na osobne ekrany poświęcone konkretnym grupom tematycznym. Dzięki temu łatwiej odnajdziesz dokładnie to, co w danej chwili jest Ci potrzebne. Funkcje dostępne w aplikacji zależą od Twojej centrali alarmowej oraz od tego, jakie urządzenia są do niej podłączone – np. czujki temperatury (m.in. uniwersalna czujka AXD-200), które umożliwiają korzystanie z dostępnego w niektórych aplikacjach (VERSA CONTROL i INTEGRA CONTROL) podglądu poszczególnych wartości temperatury, jakie panują w danym pomieszczeniu lub strefie. Na podstawie tego podglądu możesz zdecydować o włączeniu klimatyzatora i wydać centrali odpowiednie polecenie używając w tym celu również aplikacji. Jednym dotknięciem wybranej ikony możesz też włączyć i wyłączyć wybrany punkt świetlny. Dzięki temu w dowolnej chwili sprawdzisz, czy wychodząc z domu nie zostawiłeś w którymś z pomieszczeń włączonej lampy – a następnie wyłączyć ją, ograniczając tym samym zużycie energii. Tak prosta czynność pomoże Ci dodatkowo zadbać o domowy budżet.
Aby umożliwić centrali alarmowej wykonywanie jeszcze większej ilości zadań z zakresu automatyki, możesz także dodać elektrycznie sterowane komponenty do innych urządzeń, instalacji oraz elementów, które nie są częścią samego systemu alarmowego. Przykładem są elektryczne lub solarne siłowniki montowane na elementach stolarki otworowej, które pozwolą na zdalne uchylanie i domykanie okien.
Jak to działa?
Wiesz już, jakie urządzenia możesz wykorzystać do zdalnego sterowania systemem alarmowym. Poznaj kilka przykładów na wykorzystanie w praktyce możliwości, jakie ta metoda oferuje!
- START W NOWY DZIEŃ
Każdy poranek może być początkiem fascynującej przygody, warto go dobrze rozpocząć! Wyłączając budzik w smartfonie, możesz w aplikacji do sterowania systemem alarmowym włączyć scenariusz „poranek”. Już po kilku sekundach nocne czuwanie alarmu automatycznie się wyłącza. Następnie otwierają się rolety oraz uchyla okno, wpuszczając do Twojej sypialni ożywcze promienie słońca i zdrową dawkę świeżego powietrza. W pomieszczeniach temperatura osiągnęła już komfortowy poziom. Wstawanie z łóżka jest w tych warunkach dużo łatwiejsze i przyjemniejsze.
- WYJAZDY I POWROTY
Pora udać się do pracy! Za pomocą aplikacji mobilnej lub pilota w kilka chwil otwierasz bramę garażową, a następnie wjazdową. Odjeżdżając z terenu posesji, w ten sam sposób zamykasz bramy i załączasz czuwanie alarmu. Gdy wracasz, oprócz sterowania alarmem i bramami, możesz załączyć również wybrany scenariusz – zaprogramowany cykl zadań realizowanych przez centralę w określonej przez Ciebie kolejności. Jeśli masz plany na wieczór, Twój dom szybko się do nich dopasuje zgodnie z Twoimi preferencjami. Wybierając scenariusz odpowiedni do okazji, np. „seans filmowy” lub „romantyczna kolacja”, zlecisz centrali uruchomienie wybranych punktów świetlnych, włączenie muzyki, a także zasłonięcie okien. Nie musząc się o nic martwić poświęcisz całą swoją uwagę najbliższym!
- HOUSTON, MAMY PROBLEM?
Zapomniałeś o wyłączeniu światła w łazience lub domknięciu okna? Zdarza się każdemu…Za kilka minut masz jednak spotkanie z ważnym klientem – nie dasz rady wyjść z pracy. Dostrzegasz, że zanosi się na deszcz – i już wiesz, że będziesz się martwił o to, że niedomknięte okno przyczyni się do zalania. Nie musisz się o nic martwić – wystarczy, że użyjesz aplikacji mobilnej. Dzięki niej sprawdzisz nurtujące kwestie, a w razie potrzeby, natychmiast wydasz centrali stosowne polecenia. System domknie okno, wyłączy światło lub załączy czuwanie (jeśli o tym również zapomniałeś), a Ty ze spokojnym sumieniem możesz wrócić do swoich obowiązków.
- SENIOR SAM W DOMU
Opiekujesz się babcią, ale tego dnia musisz dłużej zostać w pracy. Jesteś jednak zupełnie spokojny o to, że świetnie da sobie radę sama – zostawiłeś jej przecież niezawodne narzędzie do sterowania całym systemem. Poręczny pilot (np. APT-200) jest niezwykle łatwy w obsłudze, zaś zaprogramowane w nim funkcje umożliwią babci nie tylko załączenie odpowiedniego trybu czuwania alarmu, zanim uda się na poobiednią drzemkę – i to bez konieczności pamiętania i wpisywania haseł! Za pomocą pozostałych przycisków będzie mogła uchylić okno, zasłonić wieczorem rolety, by chronić swoją prywatność… a nawet wezwie pomoc, jeśli gorzej się poczuje. Ty, natomiast zostaniesz powiadomiony o każdej sytuacji, zatem nieustannie będziesz miał wszystko pod kontrolą.
- KURIER U BRAM!
Rozchorowałeś się, zaś pod bramą czeka kurier z ważną przesyłką? Nie ma problemu! Używając wspomnianych już kamer IP możesz podejrzeć w swojej aplikacji mobilnej, kto faktycznie oczekuje na otwarcie bramy, a następnie zdalnie wpuścić doręczyciela na teren posesji.
- POD CZUJNYM RODZICIELSKIM OKIEM
Wyruszyłeś w delegację, zostawiając dzieci pod opieką niani? Jeśli zamontowałeś na terenie swojej posesji kamery IP, za pomocą aplikacji mobilnej (VERSA CONTROL lub INTEGRA CONTROL) możesz w dowolnej chwili sprawdzić, czy pociechy bezpiecznie spędzają czas.
- W TROSCE O… ROŚLINNOŚĆ
W podobny sposób zdalnie wpuścisz do domu sąsiadkę, która opiekuje się Twoimi kwiatami, gdy Ty leżysz właśnie pod palmami na egzotycznej plaży. Szybko rozbroisz alarm, by mogła wejść do środka i spełnić zadanie, o które ją poprosiłeś. Po jej wyjściu załączysz ponownie czuwanie. Dodatkowo możesz uruchomić zraszacze ogrodowe – w końcu tam również masz piękne kwiaty, o które trzeba zadbać!
Inteligentny dom - inteligentna ochrona
Zaprezentowane rozwiązania to tylko kilka przykładów na wykorzystanie możliwości, jakie daje zdalne sterowanie systemem bazującym na nowoczesnej centrali alarmowej. Ponieważ realizuje on bogaty wachlarz funkcji zarówno z zakresu zabezpieczenia, jak i automatyki domowej – takich przykładów, jak powyższe, może być znacznie więcej. A jak Ty wykorzystasz w swoim domu potencjał drzemiący w nowoczesnych rozwiązaniach?