Dom, który jest bezpieczny. Poznaj najciekawsze możliwości domowej automatyki

2017-12-07 11:51

Rozwiązania, sprawiające, że dom może stać się inteligentny i bezpieczny, są coraz lepiej dostępne, przez co rośnie ich popularność. Przyszłość może zagościć i w Twoim domu już dziś. Dowiedz się, jak ułatwić sobie życie dzięki domowej automatyce.

Inteligentny dom
Autor: materiały prasowe

Firmy, zajmujące się domową automatyką, oferują całą gamę różnorodnych sterowników, napędów i czujników. Oczywiście każdy system jest dopasowany indywidualnie i wybieramy tylko te moduły, z których będziemy korzystać. W razie potrzeby zawsze istnieje możliwość rozbudowania instalacji o kolejne elementy.

Jakie elementy składają się na inteligentny dom?

Do najciekawszych i najpopularniejszych elementów automatyki domowej należą: czujniki ruchu i otwarcia drzwi, czujniki temperatury, dymu i zalania, napędy do bram, rolet, żaluzji i markiz, sterowniki oświetlenia i ogrzewania, kamery i wideodomofony.

Te rozwiązania sprawiają, że możemy sterować wieloma urządzeniami w domu za pomocą tabletu lub smartfona. Wszystko bez ruszania się z kanapy. Nawet jeśli siedzimy na kanapie na drugim końcu świata. Ale moduły domowej automatyki pokazują pełnię swoich możliwości, gdy zaczynają ze sobą współpracować. Tu do gry wchodzi funkcja tworzenia własnych scenariuszy. Liczba możliwości jest nieograniczona i opiera się jedynie na naszej kreatywności.

Dom sam zadba o Twoje bezpieczeństwo

Automatyka może sprawić, że dom bezpieczny sam zareaguje na różne sytuacje awaryjne, a my zostaniemy o tym błyskawicznie powiadomieni przez email lub powiadomienia typu push w aplikacji dla urządzeń mobilnych. W przypadku pożaru, czujnik dymu uruchomi zaprogramowaną przez nas sekwencję czynności, odpowiedzialnych na przykład za ustawienie wentylacji na maksymalny poziom, podniesienie rolet czy oświetlenie drogi ewakuacyjnej dla domowników.

Podobnie wygląda sytuacja z czujnikiem zalania. Gdy urządzenie wykryje, że na posadzce pojawiła się woda, może automatycznie zakręcić zawór odpowiedzialny za jej dopływ i powiadomić nas o tym, co się dzieje.

Inteligentny dom sprawi, że dowiemy się o wizycie wszelkich nieproszonych gości. Jeśli system wykryje ruch w momencie, w którym nie powinno być nikogo w domu, nastąpi uruchomienie procedury alarmowej. O wszystkim co się dzieje w naszym domu zostaniemy błyskawicznie poinformowani, a dzięki kamerze będziemy mogli nawet zobaczyć, co spowodowało uruchomienie funkcji alarmowych – wszystko niezależnie od tego, gdzie właśnie jesteśmy.

Inteligentny dom Twoim pomocnikiem

Automatyka nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale również znacznie ułatwia nam życie. Każdego ranka możemy być delikatnie wybudzani poprzez stopniowe podnoszenie się rolet lub włączanie światła o niskim natężeniu. Poranne wstawanie w inteligentnym domu może być prawdziwą przyjemnością.

Z kolei gdy będziemy wracać po ciężkim dniu w pracy, nasz dom odpowiednio nas przywita - na przykład poprzez otwarcie bramy wjazdowej, drzwi garażowych i włączenie oświetlenia w ogrodzie. W chłodne dni włączy ogrzewanie odpowiednio wcześniej, abyśmy weszli do ciepłego i przytulnego wnętrza. Warto dodać, że możliwość sterowania ogrzewaniem, oświetleniem i zasilaniem sprzętów, korzystnie wpłynie na nasze finanse, ponieważ będziemy mogli ograniczyć zużycie energii do absolutnego minimum w trakcie naszej nieobecności.

A wieczorem, za pomocą jednego przycisku, możemy uaktywnić tryb oglądania filmu. Rolety w oknach zostaną opuszczone, światło wygaszone, wysunie się ekran projekcyjny i projektor wysunie się spod sufitu. Możliwości, jakie daje domowa automatyka, jest wiele i możemy sami programować scenariusze na dowolną okazję. To od nas zależy, w jaki sposób będą reagować poszczególne urządzenia.

Jak właściwie wybrać system domu inteligentnego, który spełni nasze oczekiwania?

Systemy bezprzewodowe są idealne zarówno do domów nowo budowanych, jak i do tych w trakcie remontu. Nie wymagają prowadzenia żadnych kabli ani nie ingerują trwale w domowe instalacje. Poza niewątpliwą prostotą montażu, ma to znaczenie na przykład przy przeprowadzce, ponieważ cały system można szybko zdemontować i zamontować ponownie w innym miejscu. Dzięki temu, można cieszyć się domową automatyką nawet w wynajmowanym mieszkaniu.

Ile kosztuje automatyka bezpiecznego domu?

Swoją przygodę z domem inteligentnym można rozpocząć od zestawów za kilka tysięcy złotych. Później, gdy będzie nam przybywać pomysłów na kolejne modyfikacje i scenariusze, możemy rozbudować system o dodatkowe moduły. Z pewnością nasz apetyt będzie rósł, w miarę poznawania kolejnych możliwości domowej automatyki.