Co mogą inteligentne instalacje?
Inteligentne instalacje nie są iluzją, ale faktem. Centralny system sterowania umożliwia obsługę właściwie wszystkich elementów wyposażenia domu, bez wstawania z fotela. Sprawdź, jak inteligentny dom może ułatwić Ci życie...
W inteligentnym domu można sterować już prawie wszystkim, zależnie od potrzeb i możliwości finansowych inwestora:
- oświetleniem, ogrzewaniem i wentylacją w poszczególnych pomieszczeniach, a więc oszczędnie gospodarować energią elektryczną;
- żaluzjami i roletami;
- otwierać drzwi bez kluczy – dzięki magnetycznym czytnikom;
- podtrzymywać pracę niektórych urządzeń w razie przerw w dostawie energii;
- otwierać lub zamykać okna połaciowe;
- sterować urządzeniami znajdującymi się poza domem, na przykład bramą garażową, furtką, oświetleniem zewnętrznym, kamerami, fontanną czy zraszaczami ogrodowymi.
Włączanie i wyłączanie oświetlenia
W inteligentnych systemach jest możliwe sterowanie zarówno wewnętrznym , jak i zewnętrznym oświetleniem domu. Informacje odbierane przez czujniki wysyłane są do jednostki centralnej, która steruje oświetleniem: zapala, gasi, ściemnia lub rozjaśnia lampy wewnątrz domu i na zewnątrz.
Sterowanie roletami i żaluzjami
System może sterować nie tylko żaluzjami i roletami, ale też markizami, jeśli tylko będą wyposażone w odpowiedni napęd. Elementy systemu przesyłają sygnał do centralki, gdzie jest on odczytywany i porównywany z wprowadzonym wcześniej programem. Sygnał jest przetwarzany i uruchamia napęd żaluzji bądź rolet.
Dostęp do pomieszczeń
Umieszczenie przy drzwiach czytników osobistych identyfikatorów umożliwia dostęp do pomieszczenia tylko osobom uprawnionym. Próba wejścia osoby nieuprawnionej lub długo otwarte drzwi uruchamiają sygnał alarmowy.
Sterowanie ogrzewaniem
Przy grzejnikach muszą być zamontowane zawory termostatyczne, na zewnątrz budynku - czujniki temperatury (wystarczy jeden), zaś wewnątrz – czujniki temperatury w każdej oddzielnej strefie grzewczej (czyli przestrzeni, w której można określić temperaturę niezależnie od innych sąsiadujących pomieszczeń; taką indywidualnie ustaloną temperaturę mogą mieć na przykład przestrzeń dzienna, łazienka czy sypialnia). Czujniki otwarcia okien (tzw. kontaktrony) oraz ruchu nie są konieczne. Instalując system sterowania ogrzewaniem wiele osób rezygnuje z kontaktronów, gdyż nie reaguje on (nie zamyka grzejników) gdy okna są otwarte. Dane z czujników przekazywane są do odpowiednich modułów wykonawczych a dalej do zaworów termostatycznych. Efekt - przykręcenie lub odkręcenie zaworu.
Oszczędność i jakość powietrza
Włączenie wywiewników i/lub nawiewników w przypadku nadmiernego stężenia dwutlenku węgla w powietrzu. W domu bez wentylacji mechanicznej na centralce wyświetli się informacja o konieczności przewietrzenia pomieszczeń.
Ochrona przed brakiem zasilania
Specjalne zasilanie awaryjne – UPS – pozwala na pracę na komputerze nawet podczas awarii prądu.
Sterowanie bramą wjazdową i drzwiami garażowymi
Nikt nie lubi wysiadać w czasie deszczu z samochodu, tylko po to by otworzyć bramę. Sposobem na to jest zainstalowanie bramy otwieranej automatycznie – za pomocą pilota.
Zabezpieczenie przed złodziejem
System zabezpieczenia domu może być wyposażony odpowiednie czujniki i w kamery wideo, a na dodatek skomunikowany z najbliższą jednostką policji lub ochrony. Na ekranie można obserwować dom i jego otoczenie.
Zabezpieczenie przed pożarem
Informację o zagrożeniu pożarowym przekazywana jest do centrali. Jeśli czujnik wykryje dym na przykład w kuchni, gdzie jest włączona kuchenka lub piekarnik, przesyła informację o tym do centralki, włączy się alarm, a urządzenie zostanie wyłączone.
Ochrona przed zalaniem wodą i ściekami
Po pojawieniu się nieszczelności informacja trafgia do zaworu elektromagnetycznego, a on zamyka dopływ wody i uruchamia alarm. Czujnik zamontowany w zbiorniku na ścieki (szambie), informuje o poziomie jego napełnienia. Jeśli poziom ścieków jest zbyt wysoki – zostaje odcięty dopływ wody do domu, co zapobiega przepełnieniu się zbiornika.
Ochrona urządzeń elektrycznych
Przy urządzeniach elektrycznych montuje się czujniki temperatury. Gdy zarejestrują one temperaturę wyższą niż 70°C – dopływ prądu do urządzenia jest odcinany i włącza się alarm.
Podlewanie ogrodu
Ogród mogą podlewać ukryte w gruncie zraszacze. W ziemi mogą być także umieszczone czujniki kontrolujące wilgotność gruntu i informujące o konieczności rozpoczęcia lub wyłączenia podlewania, gdy wilgotność osiągnie odpowiedni poziom.