Bezpieczne i szczelne szambo. Jak duży powinien być zbiornik na ścieki?

2009-10-06 2:00

W domu – czy tego chcemy, czy nie – powstają ścieki. Każdy inwestor musi więc zmierzyć się z problemem, w jaki sposób się ich pozbyć. Jednym z rozwiązań jest budowa szamba, czyli szczelnego zbiornika na ścieki. Jeśli więc wybierzesz ten sposób odprowadzania nieczystości, musisz dobrać odpowiedni rozmiar zbiornika. Dowiedz się, jak obliczyć potrzebną wielkość szamba.

Sposób na szambo
Autor: Andrzej Szandomirski

Szambo jest potrzebne od chwili pojawienia się w domu mieszkańców, a często już w trakcie budowy. Dlatego formalności niezbędne do jego wybudowania warto załatwiać równocześnie z ubieganiem się o pozwolenie na budowę domu.

Jeżeli lokalizacja szamba była zaznaczona na planie zagospodarowania działki dołączonym do projektu pozwolenia na budowę możemy bez dodatkowych formalności przystąpić do budowy zbiornika na ścieki. Jeśli jednak decyzję o budowie szamba podejmujemy już po uzyskaniu pozwolenia na budowę domu, zgodnie z art. 28 ust.1 ustawy Prawo budowlane, jesteśmy zobowiązani przed przystąpieniem do jej realizacji, do uzyskania pozwolenia na budowę szamba w formie decyzji administracyjnej.

Zobacz koniecznie, 3 sposoby na budowę szamba betonowego

Jak duży powinien być zbiornik na ścieki?

Wielkość szamba (a dokładniej pojemność użytkowa V, czyli część, w której można gromadzić ścieki) powinna być taka, aby zbiornik można było opróżniać nie częściej niż co dziesięć dni, ale nie rzadziej niż co dwa tygodnie. Przy założeniu, że jedna osoba zużywa dziennie około 150 l wody, dla czteroosobowej rodziny wystarczający będzie zbiornik o pojemności:

V = 4 x 150 l/dzień x 14 dni = 8400 l (8,4 m3)

Jeżeli zdecydujemy się na gotowe szambo ze szczelnego betonu, nie uda nam się dokładnie dopasować objętości. Będziemy musieli wybrać zbiornik o zbliżonej pojemności - zawsze większej niż obliczona, na przykład 10 m3.

Gdy szambo będzie wykonywane na miejscu, jego wielkość może być dowolna, bo określa się ją na podstawie indywidualnego projektu. W każdym przypadku warto tak dobrać pojemność szamba, aby była zbliżona do pojemności wozów asenizacyjnych, jakimi posługuje się przedsiębiorstwo kanalizacyjne, któremu zlecimy wywóz nieczystości. Nie trzeba będzie wtedy płacić za kurs w połowie pustego samochodu. Wozy asenizacyjne mają najczęściej pojemność: 4,5; 7,2; 10,5 lub 11,5 m3.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.