Oczyszczalnia ścieków na działce z wysoką wodą gruntową

2011-01-21 12:16

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków nie sprawi problemu, jeśli chcemy ją wybudować na dużej działce z niskim poziomem wody gruntowej. Kiedy jednak drugi z wymienionych warunków nie jest spełniony, czyli wody gruntowe są zbyt wysokie, też jest to możliwe, choć trudniejsze i droższe. Zobacz, co zrobić, kiedy woda gruntowa jest zbyt płytko...

Sposób na oczyszczalnię na działce z wysoką wodą gruntową
Autor: OGRODY RE-NATURA Oczyszczalni trzcinowej, w której kluczową rolę odgrywają systemy korzeniowe roślinności typowo wodnej, nie przeszkadza wysoki poziom wody gruntowej

Kiedy wody gruntowe na działce są wysoko, budowa oczyszczalni ścieków również jest możliwa. Musimy się jednak liczyć z tym, że z pewnością napotkamy większe trudności i poniesiemy większe nakłady finansowe, niż w sytuacji gdy warunki gruntowo-wodne bardziej sprzyjają budowie POŚ.

Wysokie wody gruntowe? Ratunek - kopiec filtracyjny...

Ciągi drenażowe można ułożyć w nasypie (kopcu filtracyjnym) o takiej wysokości, aby dreny znajdowały się co najmniej 1,5 m nad poziomem wód gruntowych. Kopiec usypuje się z piasku lub gruntu rodzimego (jeśli jest dobrze przepuszczalny) i przykrywa 40-centymetrową warstwą ziemi chroniącą go przed mrozem i wodami opadowymi. Ścieki z osadnika nie mogą wtedy dopływać do drenażu grawitacyjnie, więc trzeba w nim – albo w oddzielnej studzience – zamontować pompę. Kopiec filtracyjny można obsadzić roślinnością o płytkim systemie korzeniowym (trawami, wrzosami).

Oczyszczalnia z filtrem gruntowo-korzeniowym

Kiedy poziom wody gruntowej jest wysoki, dobrze działa również oczyszczalnia z filtrem gruntowo-korzeniowym. Jest on zbudowany z uzdatnionej rodzimej gleby porośniętej roślinami wodnymi lub występującymina terenach podmokłych, najczęściej trzciną.

Korzenie roślin zapewniają stały przepływ ścieków i umożliwiają dopływ tlenu do głębszych warstw złoża, gdzie mikroorganizmy zużywają go do rozkładu substancji organicznych zawartych w ściekach. W miejscach pozbawionych tlenu zachodzą z kolei reakcje beztlenowe, między innymi odbywa się rozkład związków azotu i fosforu.

Ścieki przepływają przez złoże kilka dni i ten czas pozwala uzyskać wysoki stopień oczyszczenia. Dzięki temu z oczyszczalni mogą być odprowadzane do:

  • stawu,
  • oczka wodnego,
  • rowu melioracyjnego
  • rzeki,
  • rzadziej - rozsączane do gruntu.

Powierzchnia filtra gruntowo-korzeniowego zależy od oczekiwanego stopnia oczyszczania i wynosi od 5 m2 na mieszkańca, gdy oczyszczone ścieki są odprowadzane do wód trzeciej klasy czystości, do 10 m2 na mieszkańca, kiedy odbiornik ma pierwszą klasę czystości.

Oczyszczalnia z filtrem gruntowo-korzeniowym dość dobrze znosi niską temperaturę (jakość wypływających ścieków może się wtedy nieznacznie pogorszyć) i nierównomierny dopływ ścieków. Można ją także rozbudowywać w miarę potrzeb, jednak trzeba się liczyć z tym, że rośliny długo się ukorzeniają.

Oczyszczalnia ścieków z fitoreaktorem

Szczególnym rodzajem oczyszczalni roślinnej jest fitoreaktor, w którym ścieki zamiast powoli przepływać przez złoże gruntowo-korzeniowe, krążą w kanałach cyrkulacyjnych pod nim. Ścieki są przetłaczane i napowietrzane przez niewielkie pompy powietrzne zamontowane na powierzchni terenu obok fitoreaktora. Mikropęcherzyki gazów unoszą zawiesiny ku górze w kierunku wielofunkcyjnego złoża biologicznego porośniętego roślinnością. Zawiesiny są pożywieniem dla mikroorganizmów tworzących błonę biologiczną na powierzchni złoża oraz dla rozwijających się w nim bezkręgowców wodnych.

Dzięki dynamicznemu przepływowi ścieki w oczyszczalni nie zamarzają nawet w temperaturze poniżej zera. Ich przepływ z osadnika wstępnego do fitoreaktora jest wymuszany przez pompę zatapialną umieszczoną w ostatniej komorze osadnika.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.