Jaki grzejnik płytowy najlepszy do domu?

2007-05-11 2:00

Aby wybrać odpowiedni grzejnik c.o., w pierwszej kolejności musimy poznać jego moc i sposób zasilania. Na tej podstawie możemy sprawdzić, jakiego rodzaju grzejnik płytowy spełnia nasze potrzeby. Wśród oferty producentów znajdziemy grzejniki płytowe stalowe z ożebrowaniem konwekcyjnym lub bez ożebrowania, z kształtowaną płytą frontową lub gładkie.

Grzejnik stalowy płytowy
Autor: Michał Przeździk Grzejniki płytowe są estetyczne, mają małą pojemność wodną, a więc także mniejszą bezwładność cieplną...

Grzejnik płytowy z ożebrowaniem czy bez?

Na rynku dominują grzejniki z ożebrowaniem konwekcyjnym. Ich moc jest około 60% wyższa od mocy grzejników bez ożebrowania. Te ostatnie instaluje się głównie w pomieszczeniach o podwyższonych wymaganiach higienicznych: aptekach, ośrodkach zdrowia, szpitalach. Czasem decydują się na nie także osoby cierpiące na alergie. Warto jednak pamiętać, że są to grzejniki nietypowe, produkowane na zamówienie. Musimy je zatem zamówić kilka tygodni przed planowanym montażem.

Większość oferowanych na rynku grzejników płytowych ma profilowaną płytę frontową. Są na niej widoczne pionowe i poziome kanały wodne. Do mieszkań i domów o podwyższonym standardzie często wybierane są grzejniki z gładką płytą czołową. Są one bardziej eleganckie, ale też i droższe.

Rodzaje grzejników płytowych
Autor: archiwum muratordom

Jedno-, dwu- i trzypłytowe

Grzejniki mogą mieć jedną, dwie lub trzy płyty. Każdy typ grzejnika oferowany jest w kilku wysokościach i kilkunastu długościach od 400 do 3000 mm. Możemy więc wybierać spośród kilkuset grzejników oferowanych przez każdego producenta.Grzejniki jednopłytowe lepiej przekazują ciepło do pomieszczenia niż dwupłytowe: oddają więcej ciepła na drodze promieniowania. W dwupłytowych ciepło wypromieniowane przez drugą płytę nie trafia w całości do pomieszczenia – jest częściowo odbijane przez pierwszą. Z tego powodu moc drugiej płyty jest około 30% mniejsza od mocy pierwszej. Grzejnik dwupłytowy jest zatem droższy od jednopłytowego tej samej mocy. Czasem jednak nie ma miejsca na powieszenie odpowiednio dużego grzejnika jednopłytowego i trzeba zainstalować dwupłytowy.Grzejniki trzypłytowe są jeszcze mniej korzystne ze względu na sposób przekazywania ciepła, moc i grubość. Dlatego stosuje się je głównie w obiektach przemysłowych i użyteczności publicznej, gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest duże, a wielkość okien lub wolnej powierzchni na ścianach uniemożliwia zainstalowanie innych grzejników.W budynkach modernizowanych, w miejsce starych grzejników żeliwnych instaluje się zwykle grzejniki dwupłytowe. Przy tej samej długości grzejnika uzyskuje się wtedy większą moc lub zachowując tę samą moc, instaluje się nieco krótszy grzejnik.