Znając moc grzejników obliczoną w projekcie lub określoną przybliżoną metodą (koniecznie z uwzględnieniem aktualnych parametrów instalacji grzewczej), można dobrać ich wymiary. Warto przedtem ustalić, gdzie będą zamontowane w pomieszczeniu.
Zwykle – jeśli jest taka możliwość – grzejniki c.o. wiesza się pod parapetem okiennym, a gdy nie ma tam miejsca – obok, na ścianie zewnętrznej, w ostateczności na sąsiedniej, pamiętając jednak, że ze względu na mniej korzystne warunki wymiany ciepła ich moc dobrze jest wtedy nieco zwiększyć.
Od czego zależą wysokość i długość grzejnika?
Każdy typ grzejnika płytowego jest produkowany w kilku wysokościach (często 30, 60 i 90 cm) i kilkunastu długościach – od 40 do 300 cm. Najpierw ustala się wysokość grzejnika, a potem jego długość i z tabeli wybiera grzejnik c.o. o mocy najbardziej zbliżonej do potrzeb. Do powieszenia pod typowym oknem (parapet na wysokości 80-85 cm) najlepiej nadają się grzejniki o wysokości 60 cm.Po zamontowaniu odległość między ich górną krawędzią i parapetem oraz dolną krawędzią i podłogą wynosi około 10 cm, co zapewnia im najlepsze warunki pracy.
Ze względów estetycznych warto wybrać grzejniki o mniej więcej 20-30 cm krótsze od parapetów lub wnęk podokiennych. Zbyt krótkie nie wyglądają dobrze. Dłuższe, jeżeli tylko wraz z głowicą zaworu termostatycznego zmieszczą się we wnęce pod grzejnikiem, mogą być.
Grzejniki c.o. dłuższe niż 2 m warto podłączyć do instalacji c.o. w sposób inny niż standardowo, bo w przeciwnym razie nie będą dobrze grzały.