Głowice termostatyczne i ich praktyczne dodatki

2011-09-12 10:09

Głowice termostatyczne pozwalają na uzyskanie w pomieszczeniu komfortowej temperatury. Możemy ją regulować na dwa sposoby - manualnie lub za pomocą sterownika. Dzięki temu drugiemu rozwiązaniu, nie musimy pamiętać o przekręceniu zaworu termostatycznego np. przed wyjściem z domu. Zegar sterujący głowicą zrobi to za nas...

Głowice termostatyczne
Autor: Andrzej Szandomirski Głowice termostatyczne pozwalają na uzyskanie w pomieszczeniu komfortowej temperatury

Głowica termostatyczna sterowana zegarem elektronicznym

Głowica termostatyczna nie potrzebuje zasilania, chyba że jest wyposażona w elektroniczny zegar sterujący, które umożliwiają zaprogramowanie okresów obniżenia temperatury w pomieszczeniu w stosunku do normalnej wartości na czas, kiedy nikt w nim nie przebywa. Obniżenie temperatury o kilka stopni na kilka godzin dziennie daje duże oszczędności na kosztach centralnego ogrzewania, a dzięki automatycznemu sterowaniu nie trzeba pamiętać, by codziennie ręcznie przestawiać położenie głowicy zaworu. Do zasilania zegara stosuje się zwykłe baterie.

Jak czujnik temperatury struje zaworem termostatycznym?

Jeśli zawory termostatyczne znajdują się za grubą zasłoną lub w zabudowie, panująca wokół nich temperatura może być znacznie wyższa od tej w pomieszczeniu. Wtedy głowica termostatyczna nie będzie spełniać swojego zadania. W takiej sytuacji można zastosować głowicę ze zdalnym czujnikiem temperatury połączonym z nią kilkumetrowym, cienkim przewodem. Czujnik umieszcza się w miejscu, w którym będzie swobodnie omywany przez powietrze z pomieszczenia, aby mógł reagować na zmiany jego temperatury.

Do grzejników c.o. umieszczonych w ciasnych wnękach, zwłaszcza konwektorów podłogowych, są produkowane głowice ze zdalnym nastawnikiem temperatury. Stosuje się je, aby uniknąć problemów z dostępem do pokrętła, które umieszcza się wtedy na ścianie.

Nasi Partnerzy polecają