Jak płacić mniej za światło? 4 sposoby na mniejsze rachunki za energię elektryczną
Dobrze oświetlone wnętrza dają nam poczucie bezpieczeństwa i wygodę użytkowania. Co zrobić, by mieć ten komfort za niższą cenę?
Autor: archiwum muratordom
Unijne przepisy zmuszają nas do wymiany źródeł światła na oświetlenie energooszczędne. 1 września 2009 roku zaczęły być wycofywane z rynku żarówki najbardziej energochłonne - 100-watowe i o większej mocy, wszystkie żarówki nieprzezroczyste, a także świetlówki o klasie energetycznej niższej niż A.
Warto więc zadbać o ekonomiczne oświetlenie pomieszczeń, by płacić mniejsze rachunki za energie elektryczną. Pomocne będą nie tylko nowoczesne źródła światła, ale też odpowiednie nawyki i sposoby aranżacji wnętrz.
1. Wymień żarówki na energooszczędne
- Planuj zakupy źródeł światła – najtańsze nie zawsze się opłacają. Zastępuj zużyte żarówki dobrymi energooszczędnymi.
- Unikaj tradycyjnych żarówek wolframowych w miejscach, gdzie świecą najczęściej. Na światło przekształcają tylko około 5% energii elektrycznej i świecą około 1000 godzin.
- Sięgnij po uniwersalne żarówki halogenowe. Wytwarzają do 70% światła więcej niż tradycyjne. Ich trwałość określa się na 2000-5000 godzin. Halogeny wysokonapięciowe są zasilane napięciem 230 V bez transformatorów. Niektóre mają takie same trzonki i gwinty (E27) jak tradycyjne żarówki. Zwykle mają powłokę ograniczającą promieniowanie UV. Halogeny niskonapięciowe są zasilane napięciem 6, 12, 24 V. Większości nie można montować w tradycyjnych oprawach. Do ich zasilania konieczne są transformatory.
- W otwartych oprawach stosuj świetlówki kompaktowe. Pasują do opraw przystosowanych do żarówek żarowych. Mają żywotność 10-20 tys. godzin i wytwarzają do 80% więcej światła niż tradycyjne żarówki. Nie nagrzewają się i nie wydzielają zbyt dużo ciepła. Dają światło ciepłe lub zimne, a nawet maksymalnie zbliżone do dziennego. Mają wysoki współczynnik oddawania barw.
2. Zmień nawyki
- Dopasuj swój rytm dnia do wschodu i zachodu słońca, by jak najdłużej korzystać z darmowego słonecznego oświetlenia.
- Gaś światło, gdy jest zbędne. Motywuj do tego rodzinę, na przykład wywieszając przy wyłącznikach karteczki z apelem o jego gaszenie.
- Utrzymuj w czystości okna, klosze i żarówki. Brudne szyby mogą pochłonąć aż 30% światła, a zakurzone żarówki i klosze nawet 60%.
- Zmień żyrandol na taki z mniejszą liczbą żarówek lub wykręć kilka z nich. Trzy 40-watowe żarówki tradycyjne dają tyle samo światła co jedna 100 W, zużywając o 20% energii więcej.
- Zmień taryfę prądu, jeśli często pracujesz przy świetle sztucznym wieczorami lub nocą. Wybierz taką, która oferuje tańszą energię po godz. 22. Późnym wieczorem energia może być tańsza nawet o 40%.
3. Dodaj światła wnętrzu
- Wykorzystaj optymalnie światło dzienne. Gdy będzie długo oświetlało wnętrza, spowoduje to naturalną oszczędność energii elektrycznej.
- Zadbaj o odpowiednie usytuowanie pomieszczeń względem stron świata. Sprawdź, czy w twoim projekcie sypialnie znajdują się od strony wschodniej lub północno-wschodniej, a pokoje dzienne i gabinety od zachodu lub południowego-zachodu. Pozwoli to na życie zgodnie z naturalnym rytmem przyrody.
- Pomaluj wnętrza na jasne kolory. Pomieszczenia wymagają wtedy mniejszej ilości światła.
- Wykończ posadzki jasnym materiałem. Światło słoneczne zza okna będzie się od nich odbijało i rozpraszało, rozjaśniając optycznie pomieszczenie.
- Zamontuj przeszklone drzwi wewnętrzne. Pozwoli to przenikać promieniom słonecznym również do przedpokoju i wiatrołapu.
- Instaluj jasne, przejrzyste klosze i oprawy do lamp. Ciemne, a także te wykonane z nieprzezroczystych, nieprzepuszczających światła materiałów pochłaniają dużo światła. Mniej światła przepuszczają także oprawy i klosze zamknięte.
- Dobieraj źródła światła odpowiednio do pomieszczenia, na przykład te o większym natężeniu do łazienki, a o mniejszym do sypialni.
- Zdecyduj się na kilka rodzajów oświetlenia. Poza ogólnym zaplanuj miejscowe – oświetlające bezpośrednio miejsce pracy, wypoczynku itd., a także dekoracyjne. Tam, gdzie koncentrujemy się na jednej czynności, na przykład na czytaniu, wystarczy lampka przy biurku lub przy łóżku. Skupione światło ze słabszą żarówką jest lepsze niż rozproszone z mocną.
4. Korzystaj z regulacji oświetlenia
- Czujniki ruchu. Doskonale sprawdzają się w garażu – gdy wjeżdżamy samochodem, w piwnicy – kiedy do niej wchodzimy, na podwórku – gdy ktoś zbliża się do domu. Warto je też stosować w strefie komunikacji: w korytarzu czy w klatce schodowej. Mogą mieć funkcję automatycznego włączania i wyłączania światła w zależności od występowania ruchu. Światło może być też włączane tylko przy niedostatecznym oświetleniu naturalnym, a dodatkowo wyłączane, gdy jest widno.
- Ściemniacze. Redukują w znacznym stopniu pobór energii elektrycznej. Zwykle zakłada się je w miejsce zwykłych włączników. Najprostsze służą do regulowania natężenia światła żarówek wolframowych. Do ściemniania żarówek i halogenów nadają się ściemniacze uniwersalne. Do ściemniania LED-ów i świetlówek konieczne są analogowe lub cyfrowe układy ściemniające w zależności od zastosowanych w nich układów zapłonowo-stabilizujących.