Modernizacja instalacji elektrycznej: dobry moment na montaż alarmu

2010-09-27 15:44

Remont domu to okazja do ułożenia pod tynkiem (w ukryciu) obwodów systemówochronnych sygnalizujących różne zagrożenia, takie jak włamanie, pożar lub wyciek toksycznego gazu.

Modernizacja instalacji elektrycznej. Większe bezpieczeństwo domu i jego mieszkańców
Autor: Mariusz Bykowski Sygnalizator zewnętrzny działa odstraszająco na potencjalnych włamywaczy

Każda z instalacji alarmowych może być wykonana niezależnie lub mogą być one zintegrowane w jeden system ze wspólną centralką alarmową.

Przewody instalacji alarmowej powinny być oddalone od przewodów instalacji elektrycznej ogólnego przeznaczenia, a ich przekrój powinien zapewniać minimalne spadki napięcia. Cała instalacja alarmowa (kable, puszki) musi się znajdować w strefie chronionej i być zrobiona w taki sposób, aby jej niezamierzone lub tym bardziej nieuprawnione uruchomienie było niemożliwe albo przynajmniej mało prawdopodobne.

Elementy systemu alarmowego

Podstawowym urządzeniem kontroli dostępu chroniącym wejście do budynku lub na otaczający go teren jest domofon bądź wideodomofon. Jeżeli taki sposób ochrony jest niewystarczający, jako elementy kontroli dostępu można zarówno na zewnątrz budynku, jak i w jego wnętrzu zastosować kamery wideo.

Czytaj więcej na temat modernizacji instalacji elektrycznej

Innym elementem kontroli dostępu są czujki ruchu. Stosuje się ich dwa rodzaje:

  • czujki pasywne (PIR) – reagujące na promieniowanie podczerwone wysyłane przez ludzi, zwierzęta i pojazdy;
  • czujki aktywne – wysyłające własną wiązkę fal radiowych lub promieniowania podczerwonego. Wybicie szyby w oknie lub w drzwiach może być sygnalizowane czujką tłuczenia szkła występującą również w dwóch odmianach – pasywnej i aktywnej.

Czujki pasywne reagują na drgania mechaniczne szyby podczas silnego uderzenia w nią, aktywne – na hałas powstający przy tłuczeniu szkła. Czujka może być przyklejona do szyby i reagować na określone wibracje lub też być umieszczona na ścianie albo suficie i mieć czuły mikrofon oraz mikroprocesor analizujący odbierane sygnały.

Próbę otwarcia drzwi lub okna wykrywa magnetyczny czujnik kontaktronowy. Składa się on z dwóch elementów. Jeden z nich montuje się na ościeżnicy, drugi na ramie okna lub na drzwiach.

Oprócz zagrożeń związanych z próbą wtargnięcia do domu mogą się w nim zdarzyć inne niebezpieczne sytuacje i każda z nich może być sygnalizowana przez odpowiedni czujnik:

  • o zalaniu pomieszczenia wodą poinformuje montowana przy podłodze czujka zalania,
  • o gromadzeniu się toksycznych lub palnych gazów – odpowiedni do ich rodzaju detektor.

Oprócz sygnalizacji zagrożenia powodowanego działaniami intruzów lub sygnalizacji gromadzenia się gazów w domu, zwłaszcza dużym i bogato wyposażonym, celowe jest zastosowanie systemu sygnalizacji zagrożenia pożarem. Sygnały z czujek są przesyłane do centralki alarmowej, a z niej do straży pożarnej. Jeżeli w budynku instaluje się wiele systemów, opłaca się zastosować uniwersalną centralkę.

Transmisja sygnałów alarmowych poza teren obiektów objętych ochroną może się odbywać przewodowo (powiadamianie telefoniczne) lub bezprzewodowo za pośrednictwem fal radiowych. Zasilanie centrali powinno pochodzić z dwóch niezależnych od siebie źródeł – podstawowego (sieci energetycznej) i rezerwowego (na przykład bezobsługowego szczelnego akumulatora kwasowo-ołowiowego).