Alarm w domu energooszczędnym. Jak połączyć system alarmowy z domową automatyką?

2018-04-03 9:51

Alarm to nie tylko zabezpieczenie przed włamaniem. Montaż inteligentnego systemu alarmowego pozwoli na jeszcze lepsze wykorzystanie zalet domu energooszczędnego. Wprowadzi również szereg wygodnych rozwiązań, które ułatwią Tobie i Twoim bliskim wykonywanie codziennych czynności, podnosząc tym samym ich komfort oraz równocześnie obniżając kwotę na rachunkach za prąd. Zaczniesz oszczędzać nawet nie zdając sobie z tego sprawy!

Alarm w domu energooszczędnym
Autor: Shutterstock

Jaki system alarmowy sprawdzi się najlepiej w domu energooszczędnym? Czy warto zdecydować się na technologie bezprzewodowe, czy też pozostać przy tradycyjnych rozwiązaniach przewodowych? W jaki sposób system alarmowy może pomóc w oszczędzaniu energii? W niniejszym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię kwestie!

Alarm może być energooszczędny i ekonomiczny

Idea domu energooszczędnego opiera się na prostym założeniu – budynek ma być zaprojektowany w taki sposób, aby zużywał jak najmniej energii. Aby jeszcze bardziej zwiększyć jego energooszczędność, sięgnij po nowoczesne rozwiązania technologiczne. Decydując się na zamontowanie w nim systemu alarmowego, możesz wybrać nowoczesną instalację, która nie tylko zapewni skuteczne zabezpieczenie przed włamaniem, lecz również będzie realizować zadania z zakresu automatyki domowej.

System Integra
Autor: Satel
System ochrony zewnętrznej
Autor: Satel System zewnętrznej ochrony domu

Alarm połączony z domową automatyką

Jak to wygląda w praktyce? Przykładem takich drobnych czynności, które przyczyniają się do oszczędzania energii, może być np. unikanie otwierania okien w sytuacji, gdy jest włączone ogrzewanie. Na co dzień nie każdy jest w stanie zawsze o tym pamiętać – w szczególności, jeśli w domu mieszkają również dzieci, które nie zawsze da się w pełni upilnować. Inteligentny system alarmowy pomoże Ci zapobiegać nadmiernemu wytracaniu ciepła. Dzięki niemu, za każdym razem, gdy np. zechcesz przewietrzyć pomieszczenie, w którym są włączone grzejniki, i otworzysz w tym celu okno, czujki magnetyczne przekażą odpowiednią informację do centrali alarmowej, która na czas wietrzenia wyłączy ogrzewanie. Jeśli dodatkowo zamontujesz siłowniki w oknach, system będzie mógł je automatycznie domykać, korelując tę czynność np. z włączeniem lub wyłączeniem ogrzewania czy też klimatyzatora.

Innym przykładem energooszczędności jest możliwość sterowania oświetleniem w taki sposób, aby np. unikać sytuacji, w których wychodząc z domu zostawisz zapalone światło. W tym przypadku, najlepiej sprawdzą się czujki ruchu, które przekazują do centrali alarmowej informację o obecności domowników w danym pomieszczeniu. Za każdym razem, gdy wykryją one, że nikogo w nim nie ma, po określonym czasie przekażą sygnał do centrali, która wyłączy światło. Istnieje również możliwość zaprogramowania systemu w taki sposób, aby automatycznie wyłączał wszelkie źródła oświetlenia – np. w momencie załączenie scenariusza „wyjście z domu”. W innych sytuacjach, w których intensywne światło nie jest potrzebne, warto rozważyć ustawienie oświetlenia np. na 30% mocy. Zbędny pobór prądu można ograniczyć również nocą, poprzez zastosowanie w ciągach komunikacyjnych czujek wyposażonych w diody LED, które włączają się automatycznie po wykryciu ruchu, pozwalając na wystarczające oświetlenie np. korytarza, przedpokoju, czy schodów, bez konieczności włączania górnego światła.

Przedstawione przykłady wykorzystania systemu alarmowego do praktycznego ograniczania zużycia energii na co dzień, są tylko jednym z wielu możliwych jego zastosowań. Możliwości ogranicza jedynie wyobraźnia! Co jeszcze powinieneś wiedzieć zanim zdecydujesz się na instalację alarmową?

Różne możliwości ochrony domu - alarm, kamery, czujki

Co wybrać: alarm przewodowy czy bezprzewodowy?

Niezależnie od tego, czy chcesz zabezpieczyć budynek energooszczędny czy budowany według metody tradycyjnej, projekt systemu alarmowego zaczyna się zawsze od wyboru centrali. Stajesz wówczas przed pierwszym dylematem – czy ma to być urządzenie umożliwiające stworzenie przewodowej czy bezprzewodowej instalacji alarmowej? Warto wiedzieć, że każdy z wariantów sprawdzi się w innych okolicznościach. Jeżeli decydujesz się na montaż systemu alarmowego już na etapie budowy, możesz wybrać tradycyjną instalację przewodową. Montaż urządzeń jeszcze przed pracami wykończeniowymi pozwoli Ci uniknąć dodatkowego remontu w celu przeprowadzenia i zamaskowania kabli. Jeśli zaś decyzja o systemie alarmowym zapada w momencie, gdy budynek jest wykończony, wszystkie pomieszczenia urządzone, a Ty nie przewidujesz kolejnych prac remontowo-budowlanych – zdecyduj się na instalację bezprzewodową.

Projektując wraz z instalatorem system alarmowy powinieneś zwrócić uwagę również na to, aby uwzględnił on zarówno Twoje aktualne potrzeby, jak też ewentualne funkcjonalności, których możesz potrzebować w przyszłości. Decydując się od samego początku na bezprzewodową lub hybrydową instalację alarmową, zyskujesz pewność, że z biegiem czasu będziesz mógł bezinwazyjnie rozbudowywać swój system. Na początek, możesz zdecydować się tylko na podstawowe urządzenia, takie jak centrala alarmowa, manipulator, sygnalizator oraz kilka czujek ruchu, by z czasem stopniowo dołączać do nich kolejne, zwiększając tym samym obszar ochrony czy też oferowane przez system funkcjonalności. Jest to duże ułatwienie, ponieważ Twoje potrzeby względem systemu alarmowego z pewnością będą się z czasem rozwijać lub zmieniać, a nie wszystko można przewidzieć już na etapie planowania instalacji.

Bezpieczeństwo na co dzień

Główną misją systemu alarmowego jest przede wszystkim zapewnienie , że Twój dom jest skutecznie chroniony, a przebywający w nim domownicy – bezpieczni. Jak już zostało wspomniane, dbanie o bezpieczeństwo jest głównym zadaniem realizowanym przez urządzenia wchodzące w skład systemu. Optymalne zastosowanie tych urządzeń pozwoli na skuteczne zabezpieczenie nie tylko samego domu, lecz również całego terenu posesji. Kompleksowe rozwiązania pozwalają na zadbanie zarówno o ochronę zewnętrzną oraz obwodową, jak i wewnętrzną.

Ochronę obwodową zapewnimy sobie, montując odpowiednie zabezpieczenia na drzwiach wejściowych oraz oknach. W takich sytuacjach warto spróbować wyobrazić sobie, w jaki sposób włamywacz mógłby spróbować dostać się do środka. Jeśli rozpocznie od forsowania zamków, zostanie wykryty przez czujkę wibracyjną reagującą na charakterystyczne drgania. Jeżeli uda mu się otworzyć okno lub drzwi, alarm uruchomią wspomniane już czujki magnetyczne. Intruz może też spróbować wybić szybę – wówczas akustyczna czujka stłuczenia szyby bezbłędnie zidentyfikuje dźwięk towarzyszący tej czynności. Ochronę obwodową wzmocni czujka kurtynowa, która doskonale nadaje się również do zabezpieczenia linii wejścia oraz okien.

Ochrona wewnętrzna to nie tylko czujki ruchu. Dbając o bezpieczeństwo domowników, oprócz włamania, warto uwzględnić również inne zagrożenia, jakie mogą czyhać na Twoich najbliższych. Zadbaj o zabezpieczenia przeciwpożarowe, montując np. bezprzewodową czujkę dymu. Pomieszczenia, w których znajduje się instalacja wodna, np. łazienka, kuchnia i piwnica, wyposaż w czujki zalania. Dodatkowo, rozważ zamontowanie czujek gazów: ziemnego, propanu-butanu oraz czadu. Zyskasz w ten sposób pewność, że ochrona, jaką zapewnia Twój system alarmowy, jest kompleksowa.