Zapowiedziano kontrole fotowoltaiki w domach. Prosumenci łamią przepisy!

2023-09-11 14:59
fotowoltaika kontrole
Autor: Andrzej T. Papliński Ruszają kontrole fotowoltaiki w domach. Okazuje się, że prosumenci łamią prawo

Okazuje się, że właściciele mikroinstalacji fotowoltaicznych nagminnie łamią przepisy. Stąd właśnie zapowiadane kontrole fotowoltaiki w domach prosumentów. Jako pierwszy swoich klientów skontroluje Tauron, który poinformował o tym w komunikacie. Sprawdzane będą z powodu nadużyć 3 rzeczy! Jakie?

Tauron Dystrybucja poinformował 21 sierpnia o wykrytych nadużyciach u właścicieli fotowoltaiki. Jak podaje spółka, tylko na obszarze gliwickim wykryto ponad 1,5 tys. niepoprawnych nastaw falowników oraz 1,6 tys. przypadków przekroczeń mocy zainstalowanej. Ta dane o wykrytych nieprawidłowościach w korzystaniu z mikroinstalacji, a wręcz łamanie przepisów będzie skutkować dalszymi kontrolami w domach.

Reklamacje zgłaszane przez prosumentów dały do myślenia

Tauron zauważa, że w ostatnim czasie zwiększyła się liczba składanych reklamacji dotyczących częstego wyłączania się falownika, które ma miejsca zwłaszcza w słoneczne dni. Chodzi o odwrócenie przepływu energii, powiązane z brakiem autokonsumpcji po stronie wytwórcy, co w efekcie prowadzi do problemów z napięciem i wyłączaniem falownika.

Tauron wskazuje, że autokonsumpcja energii wynosi około 20%. Pozostała część wyprodukowanej energii jest wprowadzana do sieci, "co powoduje wzrost napięcia powyżej dopuszczalnych norm (dla napięcia 230V wartość w przedziale 207V - 253V, a dla napięcia 400V wartość w przedziale 360V - 440V.), a w konsekwencji wyłączenie się falownika".

Pokazuje to jasno, że niektórzy właściciele mikroinstalacji zmieniają ustawienia trybu pracy falownika, aby móc generować więcej energii.

"Takie działanie jest niezgodne z prawem i stwarza zagrożenie dla wszystkich mikroinstalacji pracujących w okolicy oraz urządzeń wszystkich osób zasilanych z danego obwodu" - podkreśla w kominikacie Tauron Dystrybucja.

- Innymi słowy, twój sąsiad podbija napięcie - ty nie generujesz energii - objaśniła rzeczniczka prasowa spółki Ewa Groń.

Tauron rusza z kontrolami fotowoltaiki. Sprawdzi 3 rzeczy

Stąd właśnie decyzja firmy energetycznej o podjęciu kontroli poprawności montażu i użytkowania fotowoltaiki przyłączonej do sieci spółki. Kontrolerzy będą sprawdzać 3 elementy:

  • przekroczenia mocy zainstalowanej,
  • przekroczenia napięcia przy równoczesnym generowaniu energii elektrycznej,
  • wprowadzania energii do sieci bez zawartej umowy.

Zidentyfikowaliśmy na przykład klienta, którego moc mikroinstalacji miała wynosić 48 kW, a wprowadzał do sieci 10 razy więcej energii. To sugeruje 10-krotnie większe źródło niż zostało zgłoszone do spółki" - wyjaśnia Ewa Groń, rzeczniczka prasowa spółki.

Do sprawdzenia ponad 400 tys. mikroinstalacji w całej Polsce?

Spółka przyłączyła do swojej sieci już ponad 400 tys. mikroinstalacji. Nie wszystkie będą skontrolowane, a tylko te, w których będą okażą się nadużycia. Ci prosumenci, u których Tauron wykaże nieprawidłowości, dostaną pisma ze wskazaniem sposobu ich wyeliminowania.

"W przypadkach, gdy zamontowana mikroinstalacja jest niezgodna z przepisami prawa oraz zawartą umową, która określa zasady wprowadzania energii do sieci z mikroinstalacji - podawane są ścieżki formalnego uregulowania tej sytuacji. Jeśli klienci nie zareagują na otrzymane wezwanie, następnym krokiem jest przeprowadzenie fizycznej kontroli mikroinstalacji u klienta" - wskazuje Tauron.

Po potwierdzeniu nieprawidłowości wszystkie przypadki zostaną skierowane do Urzędu Regulacji Energetyki (URE).

Źródło: PAP, Tauron Dystrybucja

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE