Recykling paneli fotowoltaicznych - gdzie oddać panele fotowoltaiczne? Ile kosztuje recykling paneli?

2023-02-09 12:40

Czy panele fotowoltaiczne nadają się do recyklingu? Co zrobić z zużytymi panelami? Kto ponosi koszty recyklingu? Zapytaliśmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska jak to powinno wyglądać zgodnie z przepisami prawa oraz firmy zajmujące się recyklingiem modułów PV jak to wygląda na prawdę?

Recykling paneli fotowoltaicznych - gdzie oddać panele fotowoltaiczne? Ile kosztuje recykling paneli?
Autor: Gettyimages Przepisy dotyczące recyklingu czy utylizacji paneli fotowoltaicznych są w Polsce nieprecezyjne. W teorii panele fotowoltaiczne uważane są za sprzęt elektryczny, podobnie jak lodówka czy pralka

Spis treści

  1. Czy panele fotowoltaiczne nadają się do recyklingu?
  2. Gdzie oddać panele fotowoltaiczne?
  3. Ile kosztuje recykling paneli fotowoltaicznych?
  4. Kto odpowiada za recykling paneli?

Zarówno firmy, jak i klienci indywidualni decydują się na zakup instalacji pozyskujących energię ze słońca licząc na stabilne i niskie koszty prądu przez wiele lat. Jednak wraz z rozbudową fotowoltaiki, proporcjonalnie rośnie też liczba wadliwych modułów, które nie nadają się do użytku. Czas sprawnego działania paneli fotowoltaicznych określany jest przez producentów na 25-30 lat. Co zrobić z użytymi panelami fotowoltaicznymi potem?

Czy panele fotowoltaiczne nadają się do recyklingu?

Panele fotowoltaiczne w większości nadają się do recyklingu, a tylko w wyjątkowych przypadkach trzeba je utylizować. Do ponownego przetworzenia nadaje się nawet do 90% uszkodzonego panelu. Odzyskać można przede wszystkim:

  • szkło,
  • ale i aluminium,
  • miedź
  • czy tworzywa sztuczne.

Gdzie oddać panele fotowoltaiczne?

Recyklingiem paneli fotowoltaicznych, zajmują się specjalne firmy.

Według firmy Lighthief, zajmującej się właśnie recyklingiem modułów PV, występuje zaledwie kilka przypadków w których sprzęt ulega uszkodzeniu. Przede wszystkim są to wypadki pojawiające się w transporcie. Wówczas koszty transportu i recyklingu pokrywa ubezpieczyciel.

Podobnie sytuacja wygląda, gdy do uszkodzenia dojdzie w magazynie bądź na budowie. 

Rzadko zdarzają się panele fotowoltaiczne z wadami producenckimi. Takie moduły są demontowane i poddawane recyklingowi najczęściej w ramach gwarancji.

Przedsiębiorstwa zajmujące się recyklingiem przyznają, że obecnie najczęściej dochodzi do uszkodzeń sprzętu w transporcie. Jednak za kilka, kilkanaście lat czeka nas fala wymiany paneli z powodu końca terminu ich eksploatacji.

Przeczytaj także:

Ile kosztuje recykling paneli fotowoltaicznych?

W firmie Lighthief koszt odbioru sprzętu do recyklingu waha się od 2,5 do 4 zł za kilogram, w zależności od tego, jaki jest to typ modułu. Firma również może się zająć demontażem. Do usługi należy doliczyć także koszt transportu, stare panele nie mogą być bowiem swobodnie przewożone zwykłym autem. Na transport sprzętu elektronicznego należy mieć odpowiednie uprawnienia.

Z kolei Piotr Widuch z firmy Thornmann Recycling, również zajmującej się recyklingiem modułów PV wyjaśnia: – W zeszłym roku zebraliśmy do recyklingu około 60 ton paneli fotowoltaicznych. Były one uszkodzone podczas montażu czy z powodu złych warunków pogodowych. Czasami pojawiają się wyładowania atmosferyczne i może dojść do spalenia panelu.

W firmie Thornmann Recycling cena za odbiór kilograma paneli wynosi 2,5 zł plus koszty transportu.

Warto wiedzieć, że firmy odbierające sprzęt do przetworzenia wystawiają odpowiednią dokumentację, która na przykład wymagana jest przez firmy ubezpieczeniowe do wypłaty odszkodowania.

Kto odpowiada za recykling paneli?

Według przepisów, wraz z zakupem nowej instalacji, stara powinna być zabierana bezpłatnie. Tak stanowi ustawa z 11 września 2015 r. „o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym”. Według jej zapisów panele fotowoltaiczne traktowane są jako elektrośmieci.

Więcej o zużytym sprzęcie elektronicznym przeczytasz w artykule: Zużyty sprzęt elektroniczny. Jak pozbyć się elektrośmieci?

Oznacza to, że według prawa, wraz z zakupem nowej instalacji, stara powinna być zabierana bezpłatnie.

Jeśli w przypadku transportu, składowania czy budowy koszt utylizacji i recyklingu ponosi ubezpieczyciel, tak w pozostałych przypadkach koszt oddania paneli PV do recyklingu zwykle ponosi właściciel instalacji. Również obowiązki związane z recyklingiem zepsutych paneli PV są po stronie właścicieli instalacji.

Takie stanowisko zajmuje również Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które odpowiada za regulacje prawne dotyczące utylizacji i przetwarzania tzw. elektrośmieci. Na nasze pytanie o utylizację paneli fotowoltaicznych urząd także powołał się na ustawę o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Ministerstwo informuje dodatkowo, że wyłączone spod stosowania tego przepisu mogą zostać te instalacje paneli fotowoltaicznych, które spełniają definicję wielkogabarytowych stałych instalacji. Jednak wyłączenie nie dotyczy mikroinstalacji przydomowych.

Wspomniana ustawa nakłada również szereg obowiązków na firmy wprowadzające na polski rynek panele fotowoltaiczne, te obowiązki narzucane są w ramach tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Firmy te są „obowiązane do zorganizowania i sfinansowania zbierania oraz przetwarzania zużytego sprzętu, w tym do osiągania odpowiednich poziomów zbierania, a także odzysku i recyklingu zużytego sprzętu”.

Może zainteresuje Cię także:

Nasi Partnerzy polecają