Prosument lokatorski, czyli fotowoltaika w bloku lub kamienicy. Wchodzą nowe przepisy!

2023-08-30 15:13

Mieszkańcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych będą mogli także korzystać z odnawialnych źródeł energii. Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii przyjęta przez sejm i podpisana przez prezydenta. Jaki będą warunki i zasady rozliczeń fotowoltaiki w bloku?

prosument lokatorski fotowoltaika w bloku
Autor: Andrzej T. Papliński Instalacja fotowoltaiczna na bloku może przynieść korzyście jego mieszkańcom

Spis treści

  1. Co nam da fotowoltaika na budynkach wielorodzinnych?
  2. OZE na budynku wielorodzinnym
  3. Jakie warunki trzeba spełnić?
  4. Na co można będzie przeznaczyć dochód z fotowoltaiki?
  5. Prosument lokatorski – warunki i zasady rozliczeń

Ministerstwo Rozwoju i Technologii, żeby promować wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w budynkach wielorodzinnych, przygotowało nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii wprowadzającą instytucję prosumenta lokatorskiego.

“Szersze wykorzystanie OZE w zabudowie wielorodzinnej oznacza oszczędności finansowe, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, co przyczyni się do przeciwdziałania zmianom klimatycznym” – tak kroki legislacyjne uzasadnia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Funkcjonującą już formę prosumenta energii odnawialnej dostosowano do potrzeb wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. “Robimy to w taki sposób, aby korzyści z wytwarzanej energii mogły być wykorzystane na wspólne potrzeby mieszkańców budynków wielolokalowych” - podkreśla minister Buda.

Nowelizacja ustawy przyjęta przez sejm i podpisana przez prezydenta musi jeszcze zostać opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Co nam da fotowoltaika na budynkach wielorodzinnych?

Dachy, elewacje, balkony budynków wielorodzinnych to olbrzymie powierzchnie, które można wykorzystać do wytwarzania energii elektrycznej, jeśli zainstaluje się na nich panele fotowoltaiczne.

“Zwiększenie ilości energii wytwarzanej w samych miastach zmniejszy obciążenie sieci dystrybucyjnej i przesyłowej związane z koniecznością dostarczania energii z oddalonych elektrowni. Właśnie na obszarze miasta, sieć elektroenergetyczna jest najlepiej rozwinięta i posiada największe rezerwy do wykorzystania" – dodaje szef MRiT.

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z wielu form pomocy finansowej, żeby podnieść standard energetyczny budynku. Warto wymienić premię i grant termomodernizacyjny oraz grant OZE oferowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programu Termo.

OZE na budynku wielorodzinnym

Właściciele i zarządcy budynków wielorodzinnych będą mogli składać wnioski o otrzymanie statusu prosumenta lokatorskiego. Wyprodukowana energia elektryczna będzie mogła być wykorzystana w rozliczeniach za energię elektryczną za pośrednictwem depozytu prosumenckiego. Jej wartość może być również wpłacana bezpośrednio na wskazane przez prosumenta konto bankowe.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Żeby uzyskać status prosumenta lokatorskiego trzeba będzie spełnić następujące warunki:

  • mikroinstalacja musi być zlokalizowana na budynku wielolokalowym, np. na dachu, balkonie, elewacji,
  • moc mikroinstalacji nie może być większa niż moc przyłączeniowa całego budynku wielolokalowego (części wspólnej i indywidualnych lokali razem),
  • budynek musi w przeważającym stopniu pełnić funkcję mieszkalną.

Na co można będzie przeznaczyć dochód z fotowoltaiki?

Wypłacone środki będzie można przeznaczyć na:

  • rozliczenie zobowiązań prosumenta z tytułu zakupu energii elektrycznej,
  • obniżenie opłat (np. na fundusz remontowy, za energię elektryczną, ciepło, gaz, administrację, sprzątanie) związanych z lokalami mieszkalnymi w budynku, na którym jest umiejscowiona instalacja OZE,
  • obniżenie opłat związanych z lokalami mieszkalnymi w innych budynkach o przeważającej funkcji mieszkalnej, których części wspólne są zarządzane przez tego prosumenta.

“Jest to forma znacznie wygodniejsza dla zarządców budynków wielolokalowych, ponieważ mogą oni przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze bezpośrednio na remonty czy konserwacje budynków, jak również obniżyć czynsze dla lokatorów. Taka forma wynagrodzenia jest bardziej namacalna, a tym samym atrakcyjniejsza dla zarządców, którzy dotychczas nie byli w dużym stopniu zainteresowani tego rodzaju inwestycjami” – wyjaśnia minister Waldemar Buda.

Prosument lokatorski – warunki i zasady rozliczeń

Rozliczenie wyprodukowanej energii będzie składać się z dwóch etapów:

  • za energię wytworzoną i zużytą w ciągu tej samej godziny prosument indywidualny/lokatorski nie będzie płacił jej ceny ani wnosił zmiennych opłat związanych z jej dystrybucją, ponieważ stanowić ona będzie tzw. autokonsumpcję,
  • nadwyżki godzinowe (czyli powstające w sytuacji, gdy energii wytworzonej w ciągu godziny jest więcej niż zużytej w tym samym czasie) będą przeliczane przez sprzedawcę na depozyt prosumencki po miesięcznej cenie rynkowej (a od 1 lipca 2024 r. - po cenie godzinowej), a następnie wypłacane w 100% na wskazane konto na koniec danego okresu rozliczeniowego.
Nasi Partnerzy polecają