Fotowoltaika: optymalizator mocy. Jak działa, jakie są korzyści

2020-02-13 17:19 Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV
otymalizatory mocy
Autor: Mariusz Bykowski Optymalizatory na konstrukcji montażowej

Optymalizator mocy to elektroniczne urządzenia, którego głównym zadaniem jest ograniczenie niedopasowania prądowo-napięciowego w łańcuchu połączonych szeregowo modułów fotowoltaicznych. Okazuje się, że optymalizatory są pomocne w wielu sytuacjach. Jak i do czego się je stosuje?

Nawet jeśli w instalacji fotowoltaicznej wszystkie moduły są tego samego typu i teoretycznie mają takie same parametry elektryczne, to w wyniku zabrudzenia, starzenia, zacienienia, nagrzewania zaczynają się one od siebie różnić, a moc całego łańcucha połączonych szeregowo modułów zmniejsza się proporcjonalnie do mocy najsłabszego z nich. Dzięki zastosowaniu optymalizatorów mocy praca każdego modułu staje się niezależna, więc te słabsze nie mają negatywnego wpływu na pracę mocniejszych i instalacja dostarcza więcej energii.

Optymalizator mocy: funkcje i montaż

Inną funkcjonalnością optymalizatorów mocy jest możliwość monitorowania parametrów pracy każdego modułu – mocy, temperatury, prądu i napięcia. Pozwala to szybko zdiagnozować usterkę bądź nieprawidłowe działanie. Optymalizatory mocy mają też rozszerzone funkcje bezpieczeństwa, na przykład obniżenie napięcia do poziomu bezpiecznego w przypadku awarii czy zaniku napięcia w sieci.

Optymalizatory mocy montuje się pod modułami fotowoltaicznymi, z którymi mają współpracować. Mogą być też fabrycznie wbudowane w moduły – takie rozwiązanie występuje na rynku pod nazwą SMART.

Czy warto stosować optymalizatory?

Ich zastosowanie przekłada się na zwiększenie produkcji energii w instalacji. Jest znanych wiele przypadków, gdy dodanie optymalizatorów do wcześniej działającej instalacji spowodowało znaczną redukcję strat energii wynikających z zacienienia części modułów, praca instalacji stała się stabilna,a jej moc wzrosła. Dodatkowy uzysk energii wynikający z zastosowania optymalizatorów w instalacji niezacienionej może wynieść kilka procent, a w zacienionej nawet kilkanaście.

Fachowy poradnik Muratora
Dodatek Murator 20_2020

Autor: Murator

Więcej informacji znajdziecie w marcowym dodatku "Fotowoltaika, czyli prąd za darmo" do Muratora. Rozwiewamy wątpliwości tych, którzy zastanawiają się nad inwestycją w instalację PV. W dodatku przeczytacie:

• Wybór modułów fotowoltaicznych

• Budowa instalacji, falownik i optymalizator mocy

• Dobór mocy instalacji

• Warunki przyłączenia do sieci

• Koszty montażu

• Okres zwrotu inwestycji

• Dotacje i sposoby finansowania

• Nowy dom a instalacja PV

Ile kosztuje optymalizator mocy i jakie są korzyści

Pojedynczy optymalizator mocy kosztuje około 200 zł, więc zastosowanie optymalizatorów mocy w niewielkiej instalacji – z dziesięcioma modułami – oznacza wzrost jej ceny o 2 tys. zł. Tym niemniej o ich zastosowaniu warto pomyśleć, gdy:

  • moduły fotowoltaiczne mają być zamontowane na różnych płaszczyznach dachu wielospadowego;
  • w wielu miejscach będzie się pojawiać okresowe zacienienie modułów;
  • chcemy monitorować pracę poszczególnych modułów, a nie tylko całej instalacji.
Nie przegap

Czyste powietrze z Muratorem: termomodernizacja krok po kroku

Dzięki programowi „Czyste Powietrze” przeprowadzenie termomodernizacji domu jednorodzinnego stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Niemniej pozostaje ona przedsięwzięciem wymagającym podjęcia wielu ważnych decyzji. Zapraszamy do wzięcia udziału w drugiej edycji konkursu „Czyste powietrze z Muratorem”. Wyjaśniamy, jakie korzyści można osiągnąć dzięki ociepleniu domu i wymianie nieefektywnych urządzeń grzewczych, a przede wszystkim, jak przeprowadzić skuteczną termomodernizację z wykorzystaniem dotacji, preferencyjnych pożyczek i ulgi podatkowej. Dodatkową atrakcją naszej akcji jest konkurs, w którym do wygrania jest remont domu! Nie przegap i zobacz naszą akcję „Czyste powietrze z Muratorem”!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE