Fotowoltaika: optymalizator mocy. Jak działa, jakie są korzyści

2020-02-13 17:19

Optymalizator mocy to elektroniczne urządzenia, którego głównym zadaniem jest ograniczenie niedopasowania prądowo-napięciowego w łańcuchu połączonych szeregowo modułów fotowoltaicznych. Okazuje się, że optymalizatory są pomocne w wielu sytuacjach. Jak i do czego się je stosuje?

otymalizatory mocy
Autor: Mariusz Bykowski Optymalizatory na konstrukcji montażowej

Nawet jeśli w instalacji fotowoltaicznej wszystkie moduły są tego samego typu i teoretycznie mają takie same parametry elektryczne, to w wyniku zabrudzenia, starzenia, zacienienia, nagrzewania zaczynają się one od siebie różnić, a moc całego łańcucha połączonych szeregowo modułów zmniejsza się proporcjonalnie do mocy najsłabszego z nich. Dzięki zastosowaniu optymalizatorów mocy praca każdego modułu staje się niezależna, więc te słabsze nie mają negatywnego wpływu na pracę mocniejszych i instalacja dostarcza więcej energii.

Optymalizator mocy: funkcje i montaż

Inną funkcjonalnością optymalizatorów mocy jest możliwość monitorowania parametrów pracy każdego modułu – mocy, temperatury, prądu i napięcia. Pozwala to szybko zdiagnozować usterkę bądź nieprawidłowe działanie. Optymalizatory mocy mają też rozszerzone funkcje bezpieczeństwa, na przykład obniżenie napięcia do poziomu bezpiecznego w przypadku awarii czy zaniku napięcia w sieci.

Optymalizatory mocy montuje się pod modułami fotowoltaicznymi, z którymi mają współpracować. Mogą być też fabrycznie wbudowane w moduły – takie rozwiązanie występuje na rynku pod nazwą SMART.

Czy warto stosować optymalizatory mocy?

Zastosowanie optymalizatorów mocy przekłada się na zwiększenie produkcji energii w instalacji. Jest znanych wiele przypadków, gdy dodanie optymalizatorów do wcześniej działającej instalacji spowodowało znaczną redukcję strat energii wynikających z zacienienia części modułów, praca instalacji fotowoltaicznej stała się stabilna, a jej moc wzrosła. Dodatkowy uzysk energii wynikający z zastosowania optymalizatorów mocy w instalacji niezacienionej może wynieść kilka procent, a w zacienionej nawet kilkanaście.

Ile kosztuje optymalizator mocy i jakie są korzyści

Pojedynczy optymalizator mocy kosztuje około 200 zł, więc zastosowanie optymalizatorów mocy w niewielkiej instalacji – z dziesięcioma modułami – oznacza wzrost jej ceny o 2 tys. zł. Tym niemniej o ich zastosowaniu warto pomyśleć, gdy:

  • moduły fotowoltaiczne mają być zamontowane na różnych płaszczyznach dachu wielospadowego;
  • w wielu miejscach będzie się pojawiać okresowe zacienienie modułów;
  • chcemy monitorować pracę poszczególnych modułów, a nie tylko całej instalacji.

Fotowoltaika

Pytanie 1 z 8
Ogniwa fotowoltaiczne:
Fachowy poradnik Muratora
Dodatek Murator 20_2020

Autor: Murator

Więcej informacji znajdziecie w marcowym dodatku "Fotowoltaika, czyli prąd za darmo" do Muratora. Rozwiewamy wątpliwości tych, którzy zastanawiają się nad inwestycją w instalację PV. W dodatku przeczytacie:

• Wybór modułów fotowoltaicznych

• Budowa instalacji, falownik i optymalizator mocy

• Dobór mocy instalacji

• Warunki przyłączenia do sieci

• Koszty montażu

• Okres zwrotu inwestycji

• Dotacje i sposoby finansowania

• Nowy dom a instalacja PV

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.