Fotowoltaika na wynajem? To możliwe! Instalacja PV to dla Ciebie zbyt duży koszt? Wynajmij ją
Pandemia, wojna Rosji z Ukrainą, globalny kryzys ekonomiczny – wszystkie te czynniki wpłynęły na skokowe wzrosty cen prądu. Sposobem na ograniczenie rachunków za energię elektryczną jest własna mikroelektrownia fotowoltaiczna. Nie masz pieniędzy na jej zakup? Możesz ją wynająć.
Spis treści
- A może fotowoltaika na wynajem?
- Fotowoltaika na wynajem - zalety
- Fotowoltaika na wynajem - wady
- Jakie trzeba spełniać warunki?
Jeszcze nie tak dawno fotowoltaika była kosztowną innowacją. Energia słoneczna mogła się wydawać kosmiczną technologią o nie do końca zrozumiałym działaniu. Z biegiem czasu świat zaczął jednak dostrzegać i doceniać ogromny potencjał drzemiący w panelach, które zamontowane na dachu budynku przekształcały w prąd padające na nie promienie słoneczne. Do tego system nie emitował szkodliwego smogu, jak węgiel czy drewno, ani nie wytwarzał ton popiołu. Dawał ponadto niezależność energetyczną, która szczególnie w ostatnich latach zyskała na znaczeniu.
W krótkim czasie fotowoltaika stała się więc jednym z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych systemów wykorzystujących odnawialne źródła energii, a do jej instalacji zachęcają dziś programami i dotacjami rządy wielu krajów, w tym również polski. Wszystkie te programy mają jeden cel - przekonać do termomodernizacji domów i zmniejszyć zużycie węgla oraz gazu. Programy te przewidziane są jednak dla osób, które chcą kupić instalację. A co z tymi, którzy na tak duży wydatek nie mogą sobie pozwolić mimo dotacji?
A może fotowoltaika na wynajem?
Pierwszym rozwiązaniem, które nasuwa się jako najbardziej oczywiste, jest kredyt w banku. Jednak globalny kryzys dotknął również tę sferę. Oferta banków nie zawsze jest więc tak korzystna, jak byśmy sobie tego życzyli.
Niedawno na polskim rynku pojawiła się jednak jeszcze jedna możliwość – wynajem fotowoltaiki. To rozwiązanie proste i skuteczne, a podpisanie umowy dziś, to gwarancja niższych rachunków za prąd w niedługim czasie.
Oferujemy naszym klientom leasing konsumencki na okres 20 lat ze spłatą w miesięcznych ratach. Jesteśmy jedyną firmą w Polsce, która oferuje ten rodzaj finansowania klientowi indywidualnemu – podkreśla Paulina Ackermann, dyrektor firmy. I dodaje – mamy również najniższe na rynku ceny, ponieważ dzięki naszej autorskiej technologii, nie mamy na utrzymaniu pracowników terenowych ani floty, a cały proces wyceny instalacji odbywa się online. To realnie obniża ostateczną cenę instalacji dla klienta.
Fotowoltaika na wynajem - zalety
Plusów fotowoltaiki w leasingu konsumenckim jest wiele. Największy z nich to oczywiście brak konieczności wyłożenia jednorazowo dużej kwoty na instalację. Kolejny to gwarancja na każdy element instalacji (nawet falowniki, które są jej najdroższą częścią), a także serwis instalacji przez cały okres trwania umowy leasingowej.
- Udzielamy 20-letniej gwarancji na całą instalację, a 10 lat gwarancji dajemy na baterię, jeśli klient decyduje się też na leasing magazynu energii. Podczas trwania umowy klient korzysta także z gwarancji serwisowej na cały sprzęt wraz z okablowaniem i zabezpieczeniami, montaż oraz uzysk energii – wylicza Paulina Ackermann.
Kolejnym plusem jest możliwość wykupu wynajmowanej instalacji PV w każdym momencie trwania umowy lub po 20 latach za równowartość miesięcznej raty.
Czytaj też:
Fotowoltaika na wynajem - wady
Czy są więc jakieś minusy takiego finansowania? Jest ich naprawdę niewiele. W przypadku leasingu konsumenckiego nie ma możliwości skorzystania z dotacji w ramach programu Mój Prąd, Czyste Powietrze czy ulgi podatkowej. Rekompensuje go jednak możliwość użytkowania paneli i zmniejszenie rachunków za prąd już od momentu instalacji systemu na dachu budynku mieszkalnego lub gospodarczego, a nawet na gruncie, jeśli dach nie spełnia wymogów.
- Nasi klienci często boją się również długiego zobowiązania, zwłaszcza, gdy wiedzą, że za jakiś czas będą chcieli zmienić dom. Nie jest to jednak kłopot, ponieważ w takiej sytuacji dokonuje się cesji umowy i leasing przechodzi na nowego właściciela – wyjaśnia Paulina Ackermann.
Jakie trzeba spełniać warunki?
O leasing na instalację PV może starać się właściciel lub współwłaściciel domu. Nie otrzyma go najemca lub mieszkaniec, który nie jest współwłaścicielem lub właścicielem domu.
- Osoba starająca się o leasing konsumencki musi przejść pozytywnie weryfikację finansową, jednak jest to standardowa procedura, jak w przypadku kredytu – zaznacza Paulina Ackermann i dodaje – obecnie mamy promocję dla nowych klientów, którzy otrzymują od nas 3 pierwsze raty gratis. Promocja będzie trwać do 15 marca 2023.
Po pozytywnie rozpatrzonej decyzji nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na montaż instalacji i w niedługim czasie cieszyć się z niższych rachunków za prąd i niezależności energetycznej, uzyskanej dzięki własnej mikroelektrowni.
Opracowanie Redakcja Murator