Wybierz okno do swojego domu: parametry okien, na które musisz zwrócić uwagę kupując okna

2015-09-30 10:00

Kupując okna należy pamiętać o rozważnym podejmowaniu decyzji. Najlepiej decydować się na okna energooszczędne. Dzięki temu masz pewność, że parametry izolacyjności cieplnej okien przyczynią się do mniejszych strat ciepła. Oznacza to, że ogrzewanie domu zimą będzie bardziej efektywne, a rachunki za gaz mniejsze. Oto poradnik dla kupujących okna.

Parametry okien
Autor: Dobroplast Duże przeszklenia nie stanowią obecnie problemu. Wystarczy odpowiednio dobrać parametry izolacyjności termicznej

Szczelność okna przede wszystkim - parametry przepuszczlności powietrza i wodoszczelności

Zanim rozpoczniesz porównywanie parametrów związanych z termoizolacyjnością lub akustyką, sprawdź jaką szczelność okna gwarantuje producent. Bardzo często ogromny nacisk kładzie się na dobranie jak najlepszego parametru Uw bądź Rw. Jednak nawet najbardziej wygórowane parametry na niewiele się zdadzą, jeżeli okno nie będzie szczelne. Brak odpowiedniej szczelności okna spowoduje, że nawet okna pasywne będą generować straty ciepła, a o oszczędnościach na ogrzewaniu można tylko pomarzyć.

Jako pierwszą pod lupę weźmy przepuszczalność powietrza. Najlepiej, aby okno miało klasę 4 według normy EN 12207. Taki wynik potwierdza energetyczną niezawodność okna. To trzykrotnie większa izolacja pomieszczenia od niskiej temperatury na zewnątrz przy zamkniętym oknie. Trzy razy mniej ogrzanego powietrza wydostaje się na zewnątrz przez zamknięte okno na 1 m2 jego powierzchni niż w przypadku klasy 3. Dzięki temu straty energii w zimne dni będą minimalne a rachunki za ogrzewanie zmniejszą się.

Aby okna spełniały założone parametry termoizolacyjne powinny mieć również wysoką klasę wodoszczelności. Klasa 5A zgodna z normą EN 12208 to gwarancja wysokiej szczelności - okna z takim parametrem będą szczelne i na pewno nie grozi Ci zalanie. Dzięki takiej wodoszczelności nawet największa ulewa uderzająca w okno z prędkością wiatru 65 km/h nie spowoduje przecieku. To w naszym zmieniającym się klimacie wydaje się być coraz bardziej istotne zabezpieczenie przed częstszymi niż dotychczas zmianami pogodowymi powodującymi ulewy z silnym wiatrem.

Podczas zakupu okien powinieneś zwrócić uwagę również na współczynnik przenikania ciepła (Uw). Jednak nie mniej ważne, a nieco rzadziej sprawdzane, są współczynnik przenikania ciepła szyby (Ug) oraz współczynnik opisujący straty ciepła przez ramę okienną (Uf).

Poza parametrami cieplnymi i wodoszczelnymi należy także zwrócić uwagę na akustykę, a dokładnie na właściwości dźwiękochłonne okna opisane w normie 14351-1+A1:2010. Dla kupujących, którym zależy na dobrym wyciszeniu wnętrza domu, najważniejszy powinien być parametr określający izolacyjność akustyczną (Rw). Na koniec nie można zapomnieć o sprawdzeniu wykończenia profili i ram okiennych oraz samych uszczelek.

Współczynniki przenikania ciepła w stolarce okiennej – co oznaczają i ile powinny wynosić?

Współczynnik przenikania ciepła to jeden z najważniejszych parametrów, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru okien. Im jest on niższy, tym mniej ciepła będzie „uciekać” przez okna. Wiąże się to z tym, że zaoszczędzimy na kosztach ogrzewania. Najlepiej wybierać okna, których współczynnik Uw nie przekracza 0,8 W/m2K. Oznacza to, że mamy do czynienia z oknem energooszczędnym.

Na wartość tego współczynnika wpływa między innymi argon (gaz znajdujący się między szybami). Może on zmniejszyć współczynnik przenikania ciepła o 10%. Jednak sam argon to nie wszystko. Przykładowo, serwis sprawdzoneokna.pl w oferuje w swoich standardowych produktach zespolone szyby termoizolacyjne o współczynniku Ug = 1,1 W/m2K. Niskie współczynniki przenikania ciepła osiąga się dzięki specjalnym powłokom nanoszonym ma powierzchnię szyb (powłoki niskoemisyjne - tlenki metali) oraz wypełnieniu przestrzeni międzyszbowych gazami szlachetnymi (argon).

Współczynnik przenikania ciepła szyby i straty ciepła przez profile okienne

Współczynnik Ug, określający straty ciepła przez szyby, nie zawsze oddaje rzeczywiste i całościowe straty ciepła przez okno. Wybierając okna do domu, należy jednak pamiętać, aby parametr Uw dla całego okna był niższy niż 1,3 W/m2K.

Dodatkowo, opisy techniczne okien mogą zawierać również parametr Uf – „f” oznacza ramę ( z ang. Frame). Wartość tego parametru opisuje bowiem starty cieplne wynikające z przepuszczalności ciepła przez ramę okienną.

Ochrona przed hałasem – parametry okien, które zapewnią ciszę i komfort akustyczny w domu

Dobrze wyciszone okna zagwarantują ciszę i spokój w domu. Ma to szczególnie znaczenie kiedy mieszkasz blisko drogi lub centrum miasta. Zbyt duża ilość docierającego do domu hałasu, może powodować nerwicę, bezsenność, a także utrudniać koncentrację. Izolując akustycznie dom, nie mamy wpływu na takie czynniki jak odległość od źródła hałasu, czy jego rodzaj. Masz jednak wpływ na to z czego budujesz i czym wykańczasz swój dom. Możesz poprawić jakość elementów konstrukcyjnych, które pochłaniają dźwięk, a najwięcej hałasu przedostaje się do wnętrza domu właśnie przez okna i drzwi. Dlatego dobierając okna pod kątem przenikania hałasu, musisz zwrócić uwagę na parametr „izolacyjności akustycznej okna”. Im wyższa wartość tego parametru, tym większe (lepsze) wytłumienie hałasu, którego źródło znajduje się za oknem.

Warto wiedzieć

Jakie czynniki decydują o izolacyjności akustycznej okien?

Czynnik, które wpływają na parametr izolacyjności akustycznej okien jest wiele. Jednak najważniejsze to:

  • Wielkość okna
  • Kształt okna
  • Sztywność konstrukcji
  • Technologia wykonania i konstrukcji szyb zespolonych (grubość tafli szyb, odległość pomiędzy szybami składowymi) oraz profili
  • Szczelność między układami szyb oraz skrzydłami okna w ościeży

Rozmawiając ze sprzedawcą o zakupie okien dobrze izolujących przed hałasem, pamiętaj, że izolacyjność akustyczna to parametr całego okna, a nie tylko szyby – sprzedawcy mogą wprowadzić w błąd inwestora.

Izolacyjność akustyczna okien a wykończenie profili okiennych

Na parametr Rw wpływają nie tylko rodzaje szyb czy wielkość okna. Ważną rolę odgrywają także takie elementy jak: kształtowniki okienne, uszczelki oraz nawiewniki. Zamontowanie nawiewników pogarsza niestety parametry akustyczne, jednak porównanie dzwiękoszczelności otwartego okna do dzwiękoszczelności okna z otwartym nawiewnikiem przemawia zdecydowanie na korzysć nawiewnika. Nawiewnik powoduje obnizenie parametru na Rw okna o kilka decybeli.

Co więcej, nawet najlepszy parametr izolacyjności akustycznej nie zostanie osiągnięty, jeżeli okno zostanie źle zamontowane. Podczas montażu najważniejsze jest dokładne wypełnienie i zabezpieczenie szczeliny pomiędzy murem a ościeżnicą. Na rynku funkcjonują np. specjalne pianki uszczelniajace o charakterystyce dźwięjoszczelnej.

Sprawdzone Okna.

Pozostałe podkategorie