Sposoby otwierania okien dachowych a wygoda użytkowania poddasza

2009-09-08 2:00

Okna dachowe różnią się między sobą sposobem otwierania. Na rynku mamy spory wybór. Okna dachowe obrotowe, okna dachowe uchylne, okna dachowe rozwieralne czy okna dachowe wysokoosiowe? Sposób otwierania okien dachowych to ważna cecha, która decyduje o wygodzie użytkowania poddasza. 

Otworzyć okno połaciowe
Autor: FAKRO|Hanna Długosz|ROTO Otworzyć okno połaciowe

Sposoby otwierania okien dachowych

Okna połaciowe różnią się między sobą sposobem otwierania. Jest to bardzo ważna cecha, która decyduje o wygodzie użytkowania okna. Ma też wpływ na sposób jego umieszczenia w dachu: okno dachowe powinno być zamontowane tak, by nie tylko zapewniało maksymalne doświetlenie, ale również tak, by można było sięgnąć do klamki i swobodnie je otworzyć.

Okna dachowe obrotowe

To najczęściej spotykany typ okna. Takie okna dachowe obrotowe mają oś obrotu w połowie wysokości skrzydła. Obrócenie skrzydła powoduje, że jego górna część odchyla się do wnętrza pomieszczenia, a dolna – na zewnątrz. Po maksymalnym obróceniu zewnętrzna powierzchnia okna jest łatwo dostępna od środka domu. Można więc ją umyć bez wychylania się czy wychodzenia na dach. Okno obrotowe powinno być zamontowane tak, aby oś obrotu znajdowała się mniej więcej na wysokości głowy stojącego człowieka. Można będzie wówczas wyjrzeć przez okno bez stawania na palcach (czy stołku), a osoby wysokie nie będą musiały się schylać, aby uniknąć uderzenia oknem podczas jego otwierania. Okna obrotowe otwiera się za pomocą klamek lub uchwytów umieszczonych na dole lub u góry skrzydła. W tym drugim wypadku klamka powinna znajdować się na wysokości 180-200 cm od podłogi.

Okna dachowe uchylne

Mają oś obrotu w górnej krawędzi ramy. Okna dachowe uchylne montuje się tak, aby ich górna krawędź znajdowała się na wysokości głowy stojącego człowieka. Przez okna uchylne można swobodnie wyglądać bez ryzyka uderzenia się. Otwiera się je i zamyka za pomocą klamek umieszczonych w dolnej części skrzydła. Takie okno po otwarciu nie zamyka się samo dzięki zamontowanym po obu jego bokach siłownikom lub sprężynom. Aby zapobiec problemom z myciem zewnętrznej szyby, okna uchylne zestawia się obok siebie po kilka sztuk tak, by wychylając się z jednego, można było oczyścić sąsiednie.

Okna dachowe uchylno-obrotowe

Są rozwiązaniem bardziej skomplikowanym konstrukcyjne, a przez to i droższym. Okna dachowe uchylno-obrotowe łączą jednak w sobie zalety obu poprzednich rozwiązań. Takie okno uchylno-obrotowe można wykorzystywać jak uchylne z klamką zamontowaną w dolnej części skrzydła. Dodatkowo po obróceniu blokady znajdującej się na górze skrzydła zwalniają się górne zawiasy i skrzydło zaczyna się obracać. W trakcie obrotu okno tylko w niewielkim stopniu (w odróżnieniu od okna obrotowego) wychyla się w głąb pomieszczenia, ponieważ jednocześnie uniesiona jest jego rama. W rozwiązaniach z bardziej zaawansowanymi technicznie (a co za tym idzie – droższymi) okuciami zmiana sposobu otwierania okna następuje przez obrócenie klamki w dodatkowe położenie.

Okna dachowe obrotowe wysokoosiowe

Pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno. Okna dachowe obrotowe wysokoosiowe mają oś obrotu podniesioną do 2/3 wysokości skrzydła, które dodatkowo, za pomocą siłowników, jest wynoszone ponad połać dachu. Taka konstrukcja okien  pozwala na swobodne – bez wychylania się – wyglądanie przez okno. Zapewnia też łatwy dostęp do zewnętrznej szyby i bezproblemową obsługę okna za pomocą klamki umieszczonej w dole skrzydła.

Okna dachowe rozwieralne

Okna dachowe rozwieralne mogą być prawe lub lewe. Otwierają się na zawiasach zamontowanych do jednej z bocznych krawędzi ramy. Stosowane są najczęściej jako wyłazy dachowe i dlatego często są wyposażone w blokadę, która uniemożliwia zamknięcie się otwartego okna.

Okna dachowe nierozwieralne

Służą wyłącznie do doświetlania pomieszczeń. Aby umożliwić czyszczenie okien dachowych nierozwieralnych, łączy się je często w zestawy z innymi typami okien.

Okna kolankowe

Okna kolankowe montuje się w ścianie kolankowej (jest to fragment ściany wystający ponad podłogę poddasza). Łączy się je ze standardowymi oknami dachowymi za pomocą specjalnego kołnierza kolankowego. Stosując takie okna, zwiększa się powierzchnię szyb i pole widzenia przez okno.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie