Skąd wziąć pieniądze na wymianę okien? Przegląd dofinansowań

2022-11-04 11:21 Materiał partnerski
Dofinansowanie na okna
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI W ramach programu "Czyste powietrze" można uzyskać dotację na wymianę okien na energooszczędne

Jeśli planujemy termomodernizację domu, koniecznie powinniśmy uwzględnić w harmonogramie prac wymianę okien. Ta inwestycja z pewnością się opłaci. Skąd jednak wziąć pieniądze na nowe okna? Zobacz, z jakich programów możesz skorzystać, by uzyskać dofinansowanie.

Wymiana starych okien na nowe, o lepszych i zgodnych z aktualnymi wymaganiami parametrach izolacyjnych, to jedna z prac, na które można uzyskać dotację w programach termomodernizacyjnych. Jeśli wymieniamy przestarzałe urządzenia grzewcze i ocieplamy ściany budynku, powinniśmy również wymienić okna i drzwi wejściowe. Powierzchnia okien jest duża, stanowi znaczny procent przegród zewnętrznych, to przez okna ucieka z domu wiele ciepła, co wpływa na zwiększenie rachunków za ogrzewanie. Parametry okien wpływają w znacznym stopniu na właściwości termoizolacyjne i wskaźniki energooszczędności naszych domów. Warto więc zainwestować w okna nowoczesne, ciepłe i wytrzymałe. Skąd wziąć na to pieniądze?

Duże okna Domel
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Warto zainwestować w wymianę okien na energooszczędne, ponieważ znacząco poprawi to komfort życia i pozwoli zmniejszyć rachunki za ogrzewanie

Program "Czyste powietrze" - jak zdobyć dofinansowanie

Od kilku lat w Polsce działają programy wsparcia finansowego działań, które mają na celu zwiększenie energooszczędności naszych domów. W ramach programu “Czyste powietrze” można uzyskać bezzwrotną dotację na modernizację źródła ciepła, montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej, a także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej na energooszczędną.

Zgodnie z przepisami dotacja przysługuje, jeśli zamontujemy w domu okna lub drzwi balkonowe o współczynniku przenikania ciepła Uw nie większym niż 0,9 W/(m2.K), czyli spełniające obecnie obowiązujące warunki techniczne.

Wysokość dotacji tylko na stolarkę zależy od naszych dochodów i może wynosić 10 000 zł (poziom podstawowy), na poziomie podwyższonym 15 000 zł lub 25 tys. zł z prefinansowaniem oraz na najwyższym poziomie dofinansowania – 30 tys. zł, a 40 tys. zł z prefinansowaniem.

Dofinansowanie na okna
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Dofinansowanie przysługuje na okna, drzwi tarasowe i przeszklenia nieotwierane
Porada eksperta
Dariusz Zabielski, dyrektor handlowy w firmie DOMEL OKNA I DRZWI
Dariusz Zabielski, dyrektor handlowy w firmie DOMEL Sp. z o.o.

Ten rok i chyba jeszcze kilka następnych będą nieporównywalnie inne od poprzednich. Koszty energii elektrycznej, gazu i węgla poszybowały do poziomów, których nie pamiętają najstarsi górale. W celu poprawy wydatków gospodarstw domowych przeznaczonych na ogrzewanie budynków zostały uruchomione programy rządowe takie jak np. „Czyste powietrze”. Budżet tego programu to 103 mld złotych, a dzięki dofinansowaniu konsument może zmodernizować źródło ciepła, ocieplić dach czy wymienić okna na energooszczędne. Ta ostatnia opcja jest często brana pod uwagę, gdyż większość okien montowanych przed rokiem 2010 miała parametry termiczne niekiedy dwukrotnie gorsze od obecnie dostępnych. W latach 1995-2010 instalowane okna w 90% były szklone jednokomorowym pakietem szybowym o współczynniku 1.1-1.3 W/(m²·K). Obecnie praktycznie standardem we wszystkich wyrobach producenta okien DOMEL jest szklenie dwukomorowe o współczynniku 0.5 W/(m²·K). Daje to po pierwsze o wiele większy komfort termiczny domownikom, a po drugie wymierne korzyści w postaci oszczędności na ogrzewaniu.

Jeśli nie mamy wolnych środków, można skorzystać z kredytu. W ramach programu "Czyste powietrze" we współpracy z pierwszymi bankami (Bank Ochrony Środowiska i Alior Bank) uruchomiono właśnie ścieżkę kredytową, która pozwala zdobyć fundusze na wymianę okien. Wniosek o dotację można złożyć za pośrednictwem Portalu Beneficjenta na stronie internetowej wojewódzkiego oddziału NFOŚiGW lub za pośrednictwem banku.

Dofinansowanie z programu Stop Smog

Jeśli szukamy alternatywnego dofinansowania do wymiany okien, możemy skorzystać z programu Stop smog, który realizują jednostki samorządowe. Jest on przeznaczony dla osób ubogich energetycznie, których nie stać na duże remonty i generalną termomodernizację. W tym wypadku wsparcie finansowe (nawet do 100% wartości) można uzyskać za pośrednictwem właściwego miejscowo urzędu miasta lub gminy. W urzędach znajdziemy szczegółowe informacje na temat uzyskania środków. Co więcej, środki finansowe mogą uzyskać także współposiadacze samoistni i posiadacze budynku - nie tylko właściciele. Korzystając z programu Stop Smog średni koszt realizacji przedsięwzięcia nie może przekroczyć 53 000 zł.

Nowoczesne okna i okucia DOMEL
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Nowe okna to gwarancja ciepłych i jasnych wnętrz, w których będzie panował przyjazny klimat

Wymiana okien z dofinansowaniem z programu Ciepłe Mieszkanie

Kolejnym sposobem na uzyskanie środków potrzebnych do wymiany starych okien jest skorzystanie z programu Ciepłe Mieszkanie. To program stosunkowo nowy, w którym uzyskamy dofinansowanie za pośrednictwem gmin. Z Ciepłego Mieszkania mogą skorzystać osoby mające tytuł prawny wynikający z prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego, znajdującego się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Wysokość dofinansowania uzależniona jest nie tylko od dochodu (próg dochodowy to 120 000 zł rocznie), ale także miejsca zamieszkania - liczy się fakt, czy gmina, w której posiadamy budynek, znajduje się na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin.

Kwota dotacji z programu Ciepłe Mieszkanie może wynieść od 15 000 zł do 39 000 zł.

Jak uzyskać dofinansowania?

Firma DOMEL przygotowała kompleksowy przewodnik, który w przyjazny sposób przeprowadzi Inwestora przez wymagania i wysokości dopłat poszczególnych programów. Przejrzysta i wygodna w obsłudze strona pozwoli porównać dofinansowania i wybrać to, które najbardziej pasuje do potrzeb i możliwości.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie