Remont starego domu. Wymiana okien
Wymiana okien na nowe to typowy etap remontu starego domu. Wymiana zniszczonej stolarki okiennej z reguły poprawia wygląd budynku, ale wybieraj nowe okna z namysłem, pamiętając o proporcjach i kolorach elewacji.
Autor: Oknoplast Sp. z o.o.
Okna o nowym podziale, kształcie i kolorze odmieniły dom. Większe przeszklenia sprawiają, że budynek wygląda nowocześnie
Generalny remont starego budynku to okazja, aby na nowo przemyśleć kompozycję elewacji. Jeżeli celem jest zachowanie dawnego wyglądu domu, wymienione okna powinny powtarzać zarówno kształt, jak i podziały oryginalnej stolarki. Jeśli natomiast chcesz nadać budynkowi nowy charakter, wstawienie zupełnie innych okien na pewno ci to ułatwi. Zwykłej wymiany okien nie musisz zgłaszać do urzędu, nawet jeżeli nowe będą wykonane z innego materiału niż stare. Natomiast zmiana wielkości okien wiąże się ze zmianą wyglądu elewacji i wymaga projektu oraz pozwolenia na budowę.
Stare podziały
Dawniej okna bywały często wielokwaterowe, miały szybę podzieloną grubymi szprosami na wiele pól. Tak zbudowane okna warto wiernie odtwarzać jedynie w budynkach zabytkowych. Wymieniając okna w zwykłych domach, prawdziwe szprosy zastępuje się wewnątrzszybowymi lub tańszymi, ale bardziej brudzącymi się szprosami naklejonymi na szyby. Jednak nie wszystkie typy okien warto odtwarzać. Zwykle korzystną zmianę przyniesie rezygnacja z niesymetrycznie dzielonych okien charakterystycznych dla budynków z lat 70. Zamieniając je na okna o klasycznym, symetrycznym podziale, unikniesz skojarzeń z blokami z czasów PRL-u. Rezygnując w ogóle z podziałów, zyskasz więcej światła we wnętrzu oraz lepszy widok. Warto wiedzieć, że okno z dużą płaszczyzną szyby jest cieplejsze niż takie samo okno z podziałami.
Kolor stolarki okiennej
Jeżeli nie jest ona tradycyjnie biała, najlepiej dopasować do barwy pokrycia dachu. Warto wybrać jeden z kolorów z szeroko akceptowanych gam kolorystycznych – szarości, brązów lub bieli. Przy dachach z blachy albo pokrytych szarą dachówką sprawdzają się okna o podobnej barwie. Do dachów w kolorach naturalnych pasują okna w barwie drewna. Okna w innych kolorach są agresywnym elementem na elewacji i mogą się szybko opatrzyć. Na kolorowe ramy wydasz o 20-30% więcej niż na białe.
Wybierając okna PVC możemy dziś zdecydować się na dowolny kolor. Szczególnie eleganckie są odcienie drewnopodobne, które w subtelny sposób podkreślają charakter wnętrz zarówno tych nowoczesnych jak i tradycyjnych. W ofercie OKNOPLAST dostępny jest system specjalnego okleinowania wrębów profili tzw. ColorFull, dzięki któremu okna prezentują się równie imponująco po otwarciu. Firma OKNOPLAST nieustannie poszerza swoją ofertę, w tym procesie zwracamy szczególną uwagę na to by nowe rozwiązania w jak największym stopniu odpowiadały potrzebom naszych klientów. Jako producent działający w segmencie Premium staramy się dostarczać produkty łączące wysoką jakość, funkcjonalność i niezwykłe wzornictwo. Okna w wersji ColorFull charakteryzują się wysoką estetyką również po otwarciu.
Doradza Grzegorz Bułat, ekspert z firmy OKNOPLAST.
Nowe wymiary okien
Jest to zwykle związane ze zmianami funkcjonalnymi i nowym układem wnętrz, ale jednocześnie daje szansę stworzenia zupełnie nowej elewacji. Na przykład zamiana typowego okna balkonowego z przylegającym do niego prostokątnym oknem (tworzącego charakterystyczny PRL-owski „pistolet”) na duże kwadratowe okno tarasowe to często praktykowany sposób na wpuszczenie do wnętrza większej ilości światła i dodanie elegancji budynkowi z lat 60. lub 70. Zmiany kształtu okien wiążą się z korektą otworów. Ponieważ nad oknem znajduje się nadproże, poszerzenie lub podwyższenie okna należy wykonywać w uzgodnieniu z konstruktorem. Przeszkodą w powiększaniu okna mogą być żelbetowe wzmocnienia filarków okiennych. Bez obaw można natomiast wydłużyć okno, powiększając otwór pod nim (zachowując taką samą szerokość