Regulacja okien lato-zima - jak ustawić tryb letni w oknach? Na czym polega tryb letni i zimowy okien?

2023-02-27 15:05
Regulacja okien lato-zima
Autor: Getty Images Regulacja okien lato-zima polega na tym, że w oknach można regulować stopień przylegania skrzydła do ramy, co wpływa na wielkość wymiany powietrza

Warto wiedzieć, że w oknach jest regulacja lato-zima. W artykule odpowiadamy na pytanie na czym polega tryb letni lub zimowy okna. Dowiesz się też, jak ustawić tryb letni w oknach oraz jakie narzędzia są potrzebne do regulacji okien. Czy można samodzielnie zmienić tryb w oknach, np. z zimowego na letni?

Spis treści

  1. Na czym polega tryb letni i zimowy w oknach?
  2. Co daje tryb letni i zimowy w oknach?
  3. Regulacja okna lato-zima - jak to zrobić?
  4. Jak sprawdzić, czy okno jest w trybie letnim?
  5. Jakie narzędzia są potrzebne do zmiany trybu okien?
  6. Kiedy ustawić tryb letni okien?
  7. Czy można samodzielnie regulować tryb w oknach?

Okna zamontowane w naszych domach czy mieszkaniach są wyregulowane przez montażystów. Zazwyczaj ustawiają oni standardowy (uniwersalny) stopień docisku skrzydła do ramy. Warto wiedzieć, że w wielu oknach jest możliwość regulacji tej funkcji. Okna można ustawić w trybie letnim lub zimowym.

Na czym polega tryb letni i zimowy w oknach?

Tryb lato-zima w oknach polega na zmniejszeniu lub zwiększeniu docisku skrzydła do ramy. W tym celu trzeba ustawić w odpowiedniej pozycji zaczep (grzybek) w okuciach okna. Tryb letni polega na zmniejszeniu docisku skrzydła do ramy. W trybie zimowym skrzydło jest znacznie bardziej dociśnięte do ramy.

Co daje tryb letni i zimowy w oknach?

W trybie letnim zwiększamy ilość powietrza, które będzie wpadać do wnętrz mikroszczelinami w oknach. To poprawi jakość powietrza w domu. Tryb zimowy polega na mocniejszym dociśnięciu skrzydła do ramy. Dzięki temu okno będzie szczelniejsze, przez co zmniejszymy ucieczkę ciepła z domu. Biorąc pod uwagę liczbę i wielkość okien w budynku, może mieć to wpływ nie tylko na komfort mieszkańców, lecz także na koszty ogrzewania.

Regulacja okna lato-zima - jak to zrobić?

W oknach są zaczepy (grzybki, czopy, trzpienie ryglujące), które mogą różnie wyglądać zależnie od producenta okuć. Są to zwykle elementy okrągłe lub sześciokątne, na których zaznaczona jest kreska albo kropka. Ustawienie tych oznaczeń wskazuje pozycję okna. Jeśli kreska jest ustawiona równolegle do podłoża lub kropka znajduje się blisko uszczelki okna, to jest tryb zimowy. Gdy okucie przekręcimy o 180º, to znaczy, że ustawiliśmy tryb letni.

W innych okuciach na grzybku mogą być zaznaczone kółka o różnej średnicy. Jeśli ustawimy grzybek tak, że od strony uszczelki będą największe kółka, to znaczy, że okno jest w trybie letnim. Po przekręceniu grzybka o 180º, gdy od strony uszczelki będą najmniejsze kółka, okno znajdzie się w trybie zimowym. Żeby ustawić tryb standardowy, należy wykonać obrót o 90º. Zobacz film poniżej.

Jak sprawdzić, czy okno jest w trybie letnim?

Po zamknięciu okna wyregulowanego na lato można zbliżyć do styku skrzydła i ramy okna płonącą świeczkę. Jej płomień powinien się poruszać. Można też, zamykając skrzydło, włożyć między nie a ramę kartkę papieru. Jeśli po zamknięciu okna można ją dość łatwo wyciągnąć, okno jest w trybie letnim.

Tryb letni okna. Regulacja okna zima-lato
Autor: Winkhaus Regulacja trybu letniego lub zimowego w oknach z grzybkiem ośmiokątnym

Jakie narzędzia są potrzebne do zmiany trybu okien?

Dobór narzędzi zależy od producenta okuć i wyglądu grzybka lub czopu. Grzybki reguluje się zwykłym kluczem płaskim. W niektórych trzpieniach są sześciokątne otwory do regulacji za pomocą kluczy imbusowych. Czopy można też przekręcać, używając szczypiec lub kombinerek.

Kiedy ustawić tryb letni okien?

Wszelkie prace związane z regulacją okien należy prowadzić, gdy są temperatury dodatnie (optymalnie nie mniej niż 10oC). Gdy okucia i uszczelki są zamarznięte, regulacja może prowadzić do uszkodzeń.

Uwaga! Należy pamiętać o rozszczelnieniu okien po zimie. Uszczelki nie powinny pozostawać długo w stanie maksymalnego ściśnięcia w trybie zimowym. Dlatego, gdy zrobi się cieplej, można zmienić ustawienia na tryb uniwersalny, a przed latem nastawić tryb letni.

Czy można samodzielnie regulować tryb w oknach?

Jak najbardziej. Jeśli mamy w domu podstawowe narzędzia, regulację można wykonać samodzielnie. Jednak należy pamiętać, że w każdym oknie może być kilka grzybków czy czopów do regulacji. Ich liczba zależy od wielkości skrzydła. W każdym oknie mogą być 2-4 grzybki, a nawet więcej.

Usługę zmiany trybu z zimowego na letni można też zamówić w serwisie u producenta okien i połączyć z ogólną ich regulacją i konserwacją.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie