Okno zabezpieczone folią

2009-09-10 2:00

Duże przeszklone powierzchnie optycznie powiększają pomieszczenia, pozwalają na lepsze wykorzystanie światła słonecznego. Mogą jednak kusić złodzieja i stanowić zagrożenie w razie stłuczenia. Powinny więc być dobrze zabezpieczone.

Folia zamiast krat
Autor: Piotr Mastalerz|Tomasz Myśluk Folia zamiast krat

Szkło z folią – w jakich ramach?

W nowych oknach. Szyby bezpieczne i antywłamaniowe można osadzać w profilach z różnych materiałów: drewna, aluminium, stali i PCW. Ale uwaga: aby okno spełniało wymagania ochrony antywłamaniowej, nie wystarczy jednak sama szyba antywłamaniowa. Stolarka okienna, w jakiej będzie ona montowana, musi być wyposażona w specjalne antywłamaniowe okucia. Może się bowiem zdarzyć, że po nieudanej próbie wybicia szyby złodziej spróbuje wyważyć okno.
Rama może być wyposażona w różnego rodzaju zabezpieczenia. Są to na przykład: okucia zapobiegające wyważeniu skrzydła okiennego z zawiasów, dźwignie z mechanizmem ryglującym, listwy przyszybowe zabezpieczone wkrętami, zamek do klamki okiennej z wkładką hartowaną.

W starych oknach. Po dopasowaniu grubości szyby do grubości ramy skrzydła szyby zespolone ze szkłem bezpiecznym lub antywłamaniowym można zamontować w większości już istniejących ram okiennych, ale nie w dawniej produkowanych oknach skrzynkowych. Najlepiej zwrócić się wtedy do firmy, u której kupowaliśmy okna.
Jeśli nie chcemy wymieniać okien, możemy nakleić folię na zwykłe szyby zespolone. Żeby spełniała ona swoją funkcję, nie wystarczy jednak nakleić ją równo z ramą. Trzeba wymontować szybę i nakleić folię na całej jej  powierzchni.

Zabezpieczeń przeszklonych powierzchni jest wiele. Można na przykład zastosować kraty lub żaluzje antywłamaniowe. Jednak kraty nie dodają uroku domowi, a zamocowane na stałe odcinają drogę ucieczki w razie pożaru. O zasunięciu żaluzji trzeba zaś pamiętać przed każdym, nawet krótkim wyjściem z domu.
Zamiast krat i żaluzji antywłamaniowych można zastosować inne zabezpieczenie – okna wyposażone w specjalne szyby zespolone.
Okno z takimi szybami wygląda tak jak zwykłe, ale ma ważną zaletę: w razie pęknięcia szkła jego odłamki dzięki folii nie rozprysną się na wszystkie strony i nie poranią znajdujących się w pobliżu osób. W zależności od rodzaju szyby mogą chronić tylko przed zranieniem – wtedy nazywa się je bezpiecznymi – lub także chronić przed włamaniem. W razie usiłowania kradzieży lub włamania takie przeszklenia trudno będzie złodziejowi sforsować, dają one czas na interwencję po włączeniu się alarmu. Dlatego nazywa się je antywłamaniowymi.

Jak są zbudowane szyby antywłamaniowe

W szybach zespolonych bezpiecznych i antywłamaniowych od strony pomieszczenia znajduje się pojedyncza tafla zwykłego szkła grubości 4 mm, potem ramka dystansowa, a od zewnątrz dwie (lub więcej) tafle szkła połączone specjalną folią. Im więcej warstw szkła i folii, tym szyba jest bardziej wytrzymała. Cechy szyb bezpiecznych i antywłamaniowych zależą również od rodzaju zastosowanego szkła oraz folii.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie