Nowoczesne i energooszczędne okna połaciowe marki Velux

2019-09-10 12:11

Najnowsze okna dachowe mają konstrukcje, w których liczy się uzyskanie jak najlepszej izolacyjności. Dąży się też do uzyskania jak największej ilości darmowej energii ze słońca. Ponieważ okna dachowe są bardzo efektywne pod tym względem, latem wymagają stosowania przesłon. Wyjaśniamy, czym charakteryzują się energooszczędne okna dachowe marki Velux.

Energooszczedne-okna dachowe VELUX
Autor: Velux Energooszczędne okna dachowe Velux pomagają stworzyć komfortowe warunki na poddaszu

Przez okna dachowe, ze względu na ich usytuowanie, ucieczka ciepła może być większa niż przez okna o podobnej wielkości, które montowane są pionowo. Dlatego warto zadbać, żeby okna te miały dobre parametry energetyczne.

Obecnie obowiązujący współczynnik przenikania ciepła Uw dla okien dachowych wynosi maksimum 1,3 W/(m2.K). Od stycznia 2021 roku współczynnik przenikania ciepła nie powinien przekraczać 1,1 (W/m2K). Już w dziś budowanych domach warto stosować rozwiązania, które będą obowiązywać za niespełna półtora roku, gdy wszystkie nowo budowane domy powinny być energooszczędne.

Energooszczędne okna Velux

Okna GLL i GLU marki Velux z linii Standard Plus mają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, ponieważ są wyposażone w pakiety trzyszybowe. Przestrzeń wewnątrz pakietów szybowych jest wypełniona gazem szlachetnym, dzięki czemu okna uzyskują niski współczynnik przenikania ciepła równy 1,1 W/(m2.K). Takie energooszczędne okna zapewniają bardzo dobre zabezpieczenie przed utratą ciepła z pomieszczeń na poddaszu. Kupując energooszczędne i wysokiej jakości  trzyszybowe okna dachowe Standard Plus marki Velux  możemy zmniejszyć rachunki za ogrzewanie domu i zadbać o komfort mieszkania.

Innowacyjna konstrukcja

Trzyszybowe okna dachowe marki Velux zostały wykonane w innowacyjnej konstrukcji ThermoTechnologyTM. W oknach GLL wytrzymały i ciepły profil wykonano z klejonego, impregnowanego i lakierowanego drewna sosnowego, połączonego z wysokoizolacyjnym polistyrenem ekspandowanym EPS, który jest materiałem o izolacyjności termicznej trzy razy lepszej od drewna, poprawia parametry termiczne okien GLL.

Z kolei w oknach GLU technologia ThermoTechnologyTM polega na zastosowaniu w konstrukcji okna drewna modyfikowanego termicznie. Inaczej niż w przypadku okien z PCV, poliuretanowa konstrukcja jest uformowana w jednej części. Jego naroża są gładkie i bez połączeń, przez co nie gromadzi się na nich wilgoć, kurz i brud. Dzięki temu okna idealnie sprawdzą się w kuchni i łazience.

Dodatkowa uszczelka zastosowana w oknach dachowych z linii Standard Plus chroni przed wnikaniem do wnętrz chłodu i poprawia ich dźwiękoizolacyjność, dzięki czemu na poddaszu nie będzie słychać odgłosów dobiegających z sąsiedztwa.

Energooszczędne okna dachowe
Autor: Velux W energooszczędnych oknach dachowych Velux stosuje się pakiety szybowe dwukomorowe wypełnione gazem szlachetnym oraz wkładki z materiału izolującego termicznie

Wygodny system otwierania

Trzyszybowe okna Velux GLL oraz GLU występują w dwóch wersjach otwierania: uchwyt w górnej części skrzydła lub elegancka klamka na dole (typ B). Górny system otwierania będzie wygodny, gdy okno umieszczone jest na standardowej wysokości. Uchwyt jest wtedy dostępny na wyciągnięcie ręki. Pod oknem można ustawić biurko, stół czy kanapę, ponieważ meble nie utrudnią jego otwierania. Z kolei dolny system otwierania sprawdzi się, gdy okno zamontowane jest wyżej - w takiej sytuacji łatwiej będzie sięgnąć do klamki.

Okna Velux
Autor: Velux Trzyszybowe okna Velux wygodnie otwiera się, korzystając z klamki zamocowanej na dole ramy

Efektywna wentylacja

Okna wyposażone są w wydajny system wentylacji. To bardzo wygodne rozwiązanie, które dostarcza do wnętrza świeże powietrze, nawet gdy okna są zamknięte. Wentylacja ma także wbudowany łatwy w czyszczeniu i wymienny filtr powietrza, który zapobiega przedostawaniu się do domu kurzu i owadów.

Energooszczędne okna GLL i GLU

Warto pamiętać, że materiał okna powinien być dostosowany do rodzaju pomieszczenia. Drewniane okna Velux GLL są przeznaczone do pokojów dziennych, sypialni, gabinetów, korytarzy. Można je montować tam, gdzie jest standardowy poziom wilgotności powietrza.

W łazienkach i kuchniach najlepiej sprawdzą się okna drewniano-poliuretanowe Velux GLU. Ich profile z drewna są pokryte grubą, odporną na wilgoć i wodę powłoką poliuretanową. Są białe i mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób poszukujących alternatywy dla okien wykonanych z PCV. Biała ościeżnica z powłoką poliuretanową nie żółknie i zachowuje swój wygląd przez długie lata. Dzięki drewnianemu rdzeniowi poddanemu wysokotemperaturowej obróbce cieplnej oraz nowoczesnym pakietom szybowym zachowują parametry izolacyjne przez wiele lat.

Okna Velux
Autor: Velux Drewniano-poliuretanowe okna Velux zapewniają komfort cieplny w łazience i nie ulegną znieszczeniu przez parę wodną

Pasywne pozyskiwanie ciepła

W oknach dachowych liczy się nie tylko izolacyjność szyb, ale też to, ile energii cieplnej słońca można przez nie uzyskać. W pakietach można stosować szyby różniące się współczynnikiem całkowitej przepuszczalności światła słonecznego g. Energooszczędne okna dachowe mają szklenie o współczynniku g na poziomie 50-55%. W energooszczędnych oknach GLL i GLU marki Velux oferowanych w pakiecie Standard Plus współczynnik g wynosi 55%.

Okna Velux
Autor: Velux Dzięki oknom dachowym można pasywnie ogrzewać pomieszczenia na poddaszu

Ciepły montaż okien połaciowych Velux

System ciepłego montażu marki Velux składa się z ramy izolacyjnej BDX, wokółokiennej izolacji BFX oraz teleskopowej rynny odwadniającej. Rama izolacyjna wykonana z elastycznego polietylenu ociepla zewnętrzną powierzchnię okna i jest idealnie dopasowana do okna i konstrukcji dachu. Wokółokienna izolacja przeciwwilgociowa BFX w postaci specjalnej harmonijki, którą dekarz jedynie rozwija naokoło okna, gwarantuje szczelność, natomiast stalowa rynna dodatkowo zabezpiecza okno przed wodą i wilgocią. Zamontowanie w ten sposób okien dachowych pozwala na eliminację mostków termicznych. Gwarantuje też uzyskanie o 3oC wyższej temperatury wewnętrznej powierzchni okna, dzięki czemu ograniczone są straty energii i zaparowywanie szyb.

Okna Velux
Autor: Velux Zestaw BDX do ciepłego montażu okien Velux

Na izolacyjność okna ma też wpływ głębokość umieszczenia go w połaci dachu. Jeśli obniży się poziom, na którym montuje się okno, to nad ramą zmieści się więcej materiału ociepleniowego. Do takiego systemu montażu trzeba zastosować specjalny kołnierz uszczelniający i ramę uszczelniającą BDX w wariancie F. Takie rozwiązanie jest opłacalne termicznie. Energooszczędne okno dachowe firmy Velux o współczynniku przenikania ciepła Uw = 1,1 W/(m2.K) po zainstalowaniu w połaci w pozycji obniżonej o 4 cm z dodatkowymi akcesoriami izolującymi termicznie będzie mieć współczynnik U = 1,0 W/(m2.K).

Okna Velux
Autor: Velux Obniżony montaż powoduje, że okno wygląda ładniej na połaci dachu. Ponadto polepszają się jego parametry termoizolacyjne

Żeby uniknąć błędów montażu, które mogą zniweczyć zalety energooszczędnych okien dachowych, warto korzystać z usług doświadczonych fachowców i wybrać dekarza poleconego przez dystrybutora okien Velux i przeszkolonego przez producenta.

Energooszczędne okna dachowe
Autor: Velux Żeby polepszyć parametry termoizlacyjne okien dachowych, należy stosowac akcesoria do ciepłego montażu, np. ramę izolacyjną BDX

Przesłony do okien dachowych

W ofercie firmy Velux znajdziemy różne przesłony do okien, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Przesłony zewnętrzne są bardziej skuteczne niż wewnętrzne, ponieważ zatrzymują promienie słoneczne, zanim te dotrą do szyb, więc okno się nie nagrzeje.

Jednym z prostszych sposobów zacieniania wnętrz na poddaszu i zapobieganiu ich przegrzewaniu się latem jest zamocowanie na oknach połaciowych markiz zewnętrznych.  Markizy do okien Velux są wykonane z tkaniny, która ogranicza promieniowanie cieplne o 76%. Co ważne, markiza nie zasłania widoku na świat. Przez okno dachowe osłonięte markizą można podziwiać okolicę.

Markizy do okien dachowych Velux są łatwe w montażu i obsłudze. Można je przesuwać ręcznie albo korzystając z włącznika naściennego, gdy są zasilane elektrycznie lub solarnie.

Markizy pomogą nam uniknąć korzystania w czasie upalnego lata z mechanicznych sposobów chłodzenia wnętrza. Jest to tańsze i często zdrowsze w użytkowaniu rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach znajdujących się w południowych częściach budynku. Aby skorzystać z zalet markiz, trzeba pamiętać, aby rano opuścić je na okno tak, by słońce nie zdążyło nagrzać wnętrza.

Energooszczędne okna dachowe
Autor: Velux Na oknie dachowym warto zainstalować markizy zewnętrzne, które chronią wnętrze poddasza przed przegrzaniem

Promocja

Jeśli w terminie od 2 września do 31 października 2019 r. kupisz promocyjny Pakiet Komfort od firmy VELUX: energooszczędne okno trzyszybowe Velux z linii Standard Plus wraz markizą przeciwsłoneczną, system ciepłego montażu BDX otrzymasz gratis*. Dodatkowo, po zarejestrowaniu zakupu na stronie velux.pl, gwarancja na okno zostanie przedłużona o 10 lat (łącznie będzie to więc 20 lat).

Szczegóły promocji znajdziesz na stronie: Promocja Velux Pełny komfort

 *cena detaliczna pakietu została pomniejszona o równowartość produktu BDX

MATERIAŁ SPONSOROWANY | VELUX

Partnerzy
Pozostałe podkategorie