Okna narożne w domu - efektowny detal elewacji. Wybieramy okno narożne

2023-07-25 11:59

Okna narożne to atrakcyjne i chętnie stosowane rozwiązanie. W ostatnich latach okna narożne pojawiają się w coraz większej liczbie projektów domów i realizacji. Produkuje się je w dwóch technologiach - z profilem narożnym lub ze stepem. Przedstawiamy obie, żeby ułatwić wybór okna narożnego i wiedzieć, jak przygotować się do takiej inwestycji.

Spis treści

 1. Okna narożne w salonie czy w kuchni?
 2. Okna narożne czy warto?
 3. Okno narożne z profilem narożnym
 4. Okno narożne ze stepem
 5. Jakie szyby w oknach narożnych
 6. Okno narożne w salonie - inspiracje

Okna narożne w salonie czy w kuchni?

Wykorzystanie przeszkleń w narożach pozwala inaczej organizować przestrzeń we wnętrzach. Najczęściej okna narożne stosuje się w salonach, wykuszach, kuchniach, ale mogą być też nietuzinkowym fragmentem sypialni, pokoju do pracy, a nawet łazienki.

Konstrukcje narożne można zbudować z okien plastikowych, drewnianych, drewniano-aluminiowych i aluminiowych. Można je łączyć z innymi, szkleniem stałym lub drzwiami tarasowymi. Należy jednak pamiętać, że narożne konstrukcje okienne są bardziej narażone na czynniki atmosferyczne - zmiany temperatury, siłę ssania i parcia wiatru, deszcz, promieniowanie słoneczne. Przeszklenia narożne są też zimniejsze, zwłaszcza te z profilem. Dlatego powinno się w nich montować dwukomorowe pakiety szybowe. Dobrze jest dopytać, czy profil narożny jest docieplony.

Montując okna w swoim domu zwróć szczególną uwagę m.in. na ekipę. Nieprawidłowy montaż okien może spowodować nieszczelności, przedostawanie się do budynku wiatru. Polecamy artykuł: Błędy przy montażu okien - jak uniknąć 10 najczęstszych błędów.

Okna narożne czy warto?

Okna narożne są efektowne, ale podobnie jak każdy produkt mają zarówno zalety, jak i wady. Okna narożne warto zaplanować w domu dla:

 • większej ilości światła we wnętrzu
 • nowoczesnego wyglądu
 • optycznego powiększenia przestrzeni
 • widoku za oknem

Wadami okien narożnych są:

 • wyższe koszty zakupu i montażu
 • okna narożne robione są na zamówienie, więc dłuższy czas oczekiwania
 • bardziej narażone na niekorzystne czynniki pogodowe
 • trzeba je planować na etapie projektowania domu - wymagają specjalnych nadproży
 • nie każde osłony okienne można zamontować przy oknach narożnych

Okno narożne z profilem narożnym

Czyli z tzw. słupkiem. To rozwiązanie tanie i łatwo dostępne. Każdy producent okien je oferuje. Jego minusem jest szeroki profil w narożu przecinający widok. W standardowym narożniku jedno okno może się otwierać na bok (uchylanie nie stanowi problemów). Gdybyśmy z obu stron chcieli zamontować okna otwierane na bok, konieczne jest zastosowanie poszerzeń w narożniku, w przeciwnym wypadku klamki (lub narożniki skrzydeł, jeśli w narożu będą zawiasy) będą się wzajemnie blokować.

W tej konstrukcji skrzydła okienne łączy się pod niemal dowolnym kątem profilem narożnym. Na powierzchni stykowej z ościeżnicą są wyprofilowania umożliwiające szczelne ich połączenie oraz przestrzenie przeznaczone do dodatkowego uszczelnienia. Najpopularniejsze są narożniki o kącie 90o. Do budowy wielokątnych wykuszy przydadzą się te o kącie stałym 135o lub regulowane, które można ustawiać pod kątem 95-210o. Znajdziemy też takie, które umożliwiają łączenie skrzydeł okien pod kątem na przykład 45o, 35o, 125o.

Warto wiedzieć

Możliwość zastosowania okien narożnych sprzyja budowaniu przeszklonych elewacji bez konieczności wstawiania słupów żelbetowych w narożnikach. Konstrukcja nadproża w tym miejscu powinna być odpowiednio przygotowana. Konstruktor powinien uwzględnić takie rozwiązanie i odpowiednio przeliczyć nadproże od względem wytrzymałości.

Okno narożne ze stepem

Step to sklejenie w narożniku odpowiednio przygotowanych pakietów szybowych. Szklenie ze stepem pozwala maksymalnie wykorzystać powierzchnię przezierną szyb, wnętrze jest doskonale doświetlone, a szklenie jest przerwane tylko cienką linią zaczernionego narożnika. Takie okno narożne wygląda bardzo lekko. Wadą tego rozwiązania jest to, że skrzydła są nieotwierane. Ponadto mogą być ustawione tylko pod kątem prostym.

Step w narożniku
Autor: materiały prasowe Step wyróżnia wąski czarny pasek w narożniku, który zaslania połączenie konstrukcyjne pakietów szybowych. Zdjęcie: OknoPlus

Pakiety ze stepem są robione na zamówienie do konkretnej realizacji. Takie okna narożne są znacznie droższe (30-40%) od tych z tradycyjnym narożnikiem. Te o wielkich rozmiarach albo do domów budowanych w strefach silnego wiatru, na przykład nad morzem, w górach, powinny być indywidualnie projektowane z uwzględnieniem zwiększonych obciążeń.

Szyba zewnętrzna w jednym pakiecie jest dłuższa o kilka centymetrów (grubość szklenia + konieczny luz 6-9 mm). Nasuwa się ją na bok drugiego pakietu, żeby zasłonić konstrukcję. Przestrzeń wewnątrz narożnika wypełnia się sznurem dylatacyjnym. Podczas montażu pakiety łączy się klejem-uszczelniaczem o wysokiej wytrzymałości mechanicznej. Żeby ukryć konstrukcję, brzegi obu pakietów w narożniku są pokryte po wewnętrznej stronie silikonem albo emalią ceramiczną. W ten sposób powstaje czarny pas charakterystyczny dla stepów.

Jakie szyby w oknach narożnych

W oknach narożnych ze stepem stosuje się grubsze szyby, zwykle 6 mm. Szyby zewnętrzne są zawsze wykonane ze szkła hartowanego, ponieważ będą one poddawane silnym naprężeniom mechanicznym i termicznym, zwłaszcza na mocno nasłonecznionej elewacji. Szkło hartowane ma znacznie większą niż zwykłe szkło float wytrzymałość mechaniczną i odporność termiczną. Stosuje się jeszcze dodatkowe powłoki niskoemisyjne.

Narożnik wykonany z okien ze stepem
Autor: materiały prasowe Narożnik wykonany z okien ze stepem może wyglądać lekko, bo coraz więcej producentów stosuje wąski profile. Zdjęcie: OknoPlus

Okno narożne w salonie - inspiracje

Skoro już znamy wszystkie za i przeciw, sprawdźmy jak to może wyglądać. Okno narożne w salonie - inspiracje.

Jak się wykonuje nadproża nad oknami i drzwiami
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie