Okna HS - kupno i montaż drzwi HS

2022-06-07 13:21
Okna HS
Autor: G-U Polska Okna HS zapewnią bezproblemowy dostęp do tarasu. Skrzydło okna HS przesuwa się na rolkach po szynie jezdnej umieszczonej w progu. Rolki wbudowane są w spodnią krawędź ramy skrzydła. U góry w ramie ościeżnicy znajduje się szyna prowadząca

Jak kupić okna HS i jak przygotować się do ich montażu. Drzwi podnoszono-przesuwne są bardzo modne. Na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu? O co pytać?

Przy okazji budowy lub remontu domu wiele osób chce spełnić marzenie o dużych przeszkleniach, zautomatyzowanych drzwiach tarasowych lub bezprogowym przejściu na taras. Od czego zacząć? Jeszcze podczas remontu lub budowy, na długo przed zakupem okien HS, warto omówić nasze wizje i plany z wykonawcą oraz sprzedawcą drzwi podnoszono-przesuwnych. Na co zwrócić uwagę przy zakupie wyjaśnia Jarosław Wodzisławski – ekspert G-U Polska, wiodącego dostawcy systemów okienno-drzwiowych i systemów zarządzania budynkami.

Jarosław Wodzisławski: Na tym etapie warto sobie i fachowcom zadać podstawowe pytanie o to, jak przygotować posadzkę i otwór okienny do montażu drzwi HS.

Wielkie okna - jak się je montuje?

Jak się przygotować do montażu okien HS w domu?

Odpowiedzi na pewno udzieli nam doświadczona ekipa montażowa, np. rekomendowana przez producenta wybranych rozwiązań HS. Doświadczeni instalatorzy wiedzą, jak przygotować otwór i posadzkę do montażu drzwi HS, m.in.:

  • zwrócą szczególną uwagę na zachowanie odpowiedniego pionu i poziomu, zastosują właściwe uszczelnienia między ramą a murem (bo sama piana nie jest wystarczająca!);
  • zadbają o prawidłowe podparcia dla dużych przeszkleń oraz o odpowiednią liczbę punktów mocowania, zgodną ze specyfikacją montażową producenta okien HS;
  • zastosują również dobre mocowanie ramy w dolnej części okna HS.

Podkreślam: warto zainwestować w fachowców! Drzwi podnoszono-przesuwne HS to inwestycja, po zamontowaniu powinny działać sprawnie przez długie lata.

Galeria: projekty domów z dużymi przeszkleniami

A co z posadzką przy montażu drzwi HS?

– Drzwi podnoszono-przesuwne powinny zapewnić nam przede wszystkim bezproblemowy dostęp do tarasu. Zatem ideałem byłoby, gdyby różnica poziomów między tarasem a finalną podłogą we wnętrzu oscylowała w okolicy zera. Szczególnie jeśli myślimy o tzw. bezprogowym przejściu na taras, czyli o zastosowaniu progu zlicowanego z podłogą. Jego montaż należy omówić odpowiednio wcześniej z fachowcem, gdyż trzeba uwzględnić go w projekcie jeszcze na etapie planowania inwestycji i wylewania lub przygotowywania posadzek.

Na co zwrócić uwagę, wybierając zlicowany próg?

– Warto pamiętać o tym, że próg, zwłaszcza w domach energooszczędnych i pasywnych, powinien mieć odpowiednie właściwości termoizolacyjne. Przykładem jest np. zlicowany z podłogą próg GU-thermostep, który nie tworzy mostka termicznego. Próg G-U zapobiega także gromadzeniu się zanieczyszczeń i wody, ponieważ umożliwia jej odpływ na zewnątrz. Spełnia nie tylko warunki odpowiedniej termoizolacji, ale także daje efekt bezpiecznego i płynnego przejścia z salonu na taras.

Przeczytaj też: Jak zaizolować próg pod oknem HS i uniknąć mostków termicznych

Próg GU-thermostep, dzięki wyjmowanym profilom, ma niewielkie wymogi pod względem utrzymania czystości i konserwacji. Producent gwarantuje także swobodny wybór drenażu i atrakcyjne wzornictwo.

warto wiedzieć

Otwieranie okna HS

Charakterystyczna dla konstrukcji okien HS (Hebe-Schieb) jest stosunkowo duża klamka, która w pozycji zamkniętej jest skierowana do góry. Jej obrót powoduje lekkie uniesienie całego skrzydła i odblokowanie rolek. Potem wystarczy tylko lekko przesunąć skrzydło w bok. Chcąc je zatrzymać w żądanej pozycji, należy obrócić klamkę, wówczas skrzydło opada i blokuje dalszy ruch. Pomimo ogromnej wagi skrzydła przesuwanie go nie wymaga użycia dużej siły. Ważnym elementem są też uszczelki między częścią ruchomą i stałą oraz ramą. Aby przewietrzyć pomieszczenie, skrzydło trzeba nieco przesunąć. Możliwe jest też wyposażenie okien HS w automatyczny system otwierania oraz wentylacji, uruchamiany przyciskiem w klamce lub sterowany zdalnie. Nowoczesne okna HS mają funkcję mikrowentylacji.

Komu najbardziej się przydadzą okna HS ze zlicowanym progiem?

– Drzwi podnoszono-przesuwne ze zlicowanym progiem oznaczają bezproblemowe i bezpieczne przemieszczanie się między salonem a tarasem. O próg nie potkną się zatem małe dzieci i osoby starsze, nie będzie on także barierą dla wózka dziecięcego czy inwalidzkiego.

Czy próg zlicowany z podłogą jest w 100% płaski?

– Próg w drzwiach HS może być zlicowany w 100% z górną, wewnętrzną płaszczyzną podłogi, ale musimy uwzględnić fakt, że w przypadku drzwi podnoszono-przesuwnych rolki jezdne muszą przetaczać się po szynie, która ma wysokość między 4,4 mm a 15 mm i jest to minimalna przeszkoda w trakcie przechodzenia przez próg. Nie potkniemy się o nią, ale ona istnieje. Jej wysokość różni się w zależności od materiału drzwi: dla drzwi drewnianych to wybór między: 4,40 / 5 / 10 / 15 mm, a w systemach PVC to: 4,40 / 5 / 10 / 13 / 15 mm. Do okien HS wykonanych w drewnie, a także do większości systemów PVC, dostawcą progów są firmy produkujące okucia, takie jak G-U Polska.

Przeczytaj też: Okucia okienne - jak dobrać najlepsze?

W przypadku okien HS opartych na profilach aluminiowych sytuacja wygląda inaczej, ponieważ specyfika systemów aluminiowych uniemożliwia stosowanie omawianych progów. Dlatego progi są dostarczane przeważnie przez dostawców systemów aluminiowych. Opracowali oni także własne profile, a zatem zasada systemów doszczelnienia drzwi HS wykonanych z aluminium jest zdecydowanie inna.

Próg zlicowany z podłogą drzwi HS
Autor: G-U Polska System nakładek na profil progu łączy dwa poziomy – taras z podłogą salonu. Nieco ponad 4-milimetrowa szyna jest jedynym elementem, który wystaje nad poziomem podłogi

O czym powinien pamiętać montażysta okien HS?

– Wprawdzie przygotowanie otworu i podłoża pod okna HS i próg, w tym jego izolacja, nie odbiegają znacznie od standardowego przygotowania, jednak różnią się np. pod względem przenoszenia ciężaru. Obecnie waga pojedynczego skrzydła może dochodzić nawet do 600 kg. A systemy HS mogą mieć tych skrzydeł w ekstremalnych przypadkach nawet sześć, zatem ciężar całej konstrukcji może osiągnąć nawet kilka ton. Przy okazji montując okna HS należy również uwzględnić system odprowadzenia wody opadowej. Firma G-U oferuje kompletny i sprawdzony system do drzwi HS wraz z systemem odprowadzenia.

Okna HS otwieranie
Autor: G-U Polska Ciężar skrzydła przesuwnego może sięgać nawet 400 kg. To wymaga zastosowania niezawodnych okuć umożliwiających obsługę bez użycia dużej siły. Okna HS można też wyposażyć w napęd elektryczny

A co, jeśli chcemy mieć okna HS zautomatyzowane, podpięte do systemu inteligentnego domu?

– Jeżeli chcemy myśleć o podłączeniu okien HS do systemu inteligentnego domu, dobrze jest zaplanować odpowiednio wcześniej ich podłączenie do prądu lub – na późniejszym etapie, jeżeli nie chcemy kuć w ścianie – do samego gniazda elektrycznego, w które włożymy wtyczkę, bowiem napęd standardowo dostarczany jest z przewodem zakończonym wtyczką.

Jeśli na początku budowy nie możemy zainwestować od razu w okna HS z dodatkowym wyposażeniem (np. okna HS z amortyzatorem klamki GU HS LiftUnit lub napędem HS ePOWER), to najlepiej będzie, jeśli wybierzemy okna HS bazujące na okuciach danego producenta (np. G-U). Dzięki temu bez problemu dobierzemy do nich i zainstalujemy w przyszłości elementy wyposażenia dodatkowego.

Czy okna HS spełniają wymogi budownictwa bez barier?

Okna HS i próg zlicowany z podłogą spełniają wymogi budownictwa bez barier. Należałoby zatem zamontować odpowiedni próg. Jeśli posadzka jest prawidłowo przygotowana, wówczas instalacja jest szybka i prosta, a istniejące konstrukcje progowe nie wymagają wymiany, np. profile i połączenie konstrukcyjne z murem pozostają w 100% niezmienione. Myśląc o rozwiązaniach bez barier, warto pomyśleć także o zautomatyzowaniu drzwi, czyli o napędzie.

Przeczytaj też: Konfigurator okien: jak korzystać z kalkulatora okien online

Podczas remontu lub budowy przedstawmy nasze pomysły i plany wykonawcy, przedyskutujmy je ze sprzedawcą lub producentem rozwiązań HS i zaprośmy do współpracy fachową ekipę montażową. Pozwoli nam to uniknąć błędów, które uniemożliwiłyby spełnienie marzeń o idealnych drzwiach HS, zlicowanym progu czy wyposażeniu dodatkowym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie