Okna dwukolorowe - idealnie dopasowane do wnętrza i elewacji domu

2022-08-04 14:27

Okna dwukolorowe pozwalają na dopasowanie stolarki zarówno do stylu budynku, jak i jego poszczególnych wnętrz. Idealnie sprawdzą się w sytuacji, gdy wygląd i kolorystyka elewacji domu znacząco różnią się od tego, co planujemy w aranżacji wnętrza.

Okna - MS więcej niż OKNA
Autor: MS więcej niż OKNA

Okna wybieramy na lata. To jedna z ważniejszych inwestycji podczas budowy lub remontu domu, dlatego powinna być dobrze przemyślana. Przy wyborze okien pojawia się wiele dylematów – zaczynając od materiału, z którego będą wykonane, poprzez dobór odpowiednich parametrów technicznych, czy wybór kolorystyki, która ma duże znaczenie dla estetyki całego budynku.

Przez ostatnie lata w stolarce okiennej dominował biały kolor. Trend ten zaczął się wyraźnie zmieniać. Białe okna co prawda nadal są chętnie kupowane, coraz częściej jednak decydujemy się również na okna kolorowe. Ogromna oferta dostępnych oklein i ich bogata paleta kolorystyczna sprawiły, że popularność zaczęły zdobywać także inne odcienie.

Na rynku dostępne są również okna dwukolorowe, które umożliwiają dopasowanie okleiny stolarki zarówno do elewacji budynku, jak i stylu, w jakim wykończone jest wnętrze domu.

Czym są okna dwukolorowe?

Okna dwukolorowe to okna, które na zewnątrz i wewnątrz mają inną barwę ramy okiennej. Idealnie sprawdzą się w sytuacji, gdy wygląd elewacji odbiega od stylu, w jakim zostało urządzone wnętrze domu. Tym samym nic nie stoi na przeszkodzie, jeśli na zewnątrz budynku lepiej będzie pasował na przykład kolor biały bądź szary, a do wystroju wnętrza – drewnopodobny.

Gdyby okazało się, że dwa różne kolory po wewnętrznej i zewnętrznej stronie są niewystarczające, można je jeszcze połączyć w tak zwany BiColor, czyli rozwiązanie, w którym rama i skrzydło wykonane są w zupełnie innych barwach.

Okna dwukolorowe – jak łączyć barwy

Okna dwukolorowe pozwalają łączyć okleiny o dwóch różnych barwach – jedną na zewnątrz, drugą wewnątrz budynku. Mnogość opcji kolorystycznych jest niemal nieograniczona i tylko od wyobraźni oraz wyczucia stylu zależy, jaka realizacja sprawdzi się w konkretnym przypadku najlepiej.

Do najczęstszych zestawień kolorystycznych należą:

  • Biel i czerń lub szarość

To klasyczny kontrast - z jednej strony okna białe, a z drugiej czarne lub bardzo modne w ostatnim czasie okna antracytowe. Szarość i jej odcienie to paleta kolorów chętnie używanych w wykańczaniu domów nowoczesnych. Jednak czarne czy ciemnoszare okna nie pasują do każdej aranżacji wnętrz, więc białe sprawdzą się wówczas idealnie.

  • Biel i drewno

Okna z okleiną drewnopodobną to doskonały wybór do budynków w tradycyjnym stylu. To zestawienie kolorystyczne, które idealnie wpisuje się w stylistykę wnętrz skandynawskich, rustykalnych czy boho, w których białe tło przełamane jest drewnem.

  • Czerń i drewno

To połączenie doskonale sprawdzi się w nowoczesnym budownictwie. Czerń pasuje do aranżacji w stylu industrialnym, minimalistycznym czy loftowym, z kolei okleina drewniana na zewnątrz domu doskonale dopasuje się do innych, drewnianych elementów na elewacji.

Okna dwukolorowe MS OKNA
Autor: MS więcej niż OKNA

Okna w dwóch kolorach

Bogactwo ofert producentów pozwala wybrać takie okna, jakie najlepiej wpiszą się w nasze preferencje i zamysł aranżacyjny. Okna dwukolorowe dostępne są w licznych wariantach kolorystycznych. Nowoczesne technologie PVC pozwalają w stolarce okiennej dowolnie łączyć różne kolory oklein tak, by te pasowały zarówno do zewnętrznej elewacji budynku, jak i wystroju wnętrza. Do wyboru jest pełna paleta barw, od drewnianych i metalicznych odcieni po jednolite kolory RAL. Umożliwia to uzyskanie efektu w pełni odpowiadającego oczekiwaniom każdego inwestora.

Dlaczego warto zdecydować się na okna dwukolorowe?

Są sytuacje, gdy stolarka okienna powinna mieć określony kolor. Może tak się zdarzyć na przykład w budynku zarządzanym przez wspólnotę czy spółdzielnię, która wyznacza standardy zewnętrznego wystroju, w tym kolorystyki okien. Gdy w bloku okna mają mieć biały kolor, a Ty we wnętrzu chcesz mieć ciemniejszą barwę stolarki okiennej, która będzie pasowała do wystroju i aranżacji wnętrza, wówczas okna dwukolorowe spełnią swoją funkcję idealnie.

W przypadku mieszkania w zabytkowym budynku, który znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków należy trzymać się ścisłych wytycznych dotyczących zewnętrznego stylu stolarki okiennej. Dzięki oknom dwukolorowym można zyskać swobodę aranżacyjną dostosowując zewnętrzną stronę stolarki do narzuconych wymagań, pozostawiając sobie wybór okleiny wewnętrznej pasującej do stylu pomieszczenia.

W sytuacji, kiedy jest kontrast między designem zewnętrznym domu, a planowanym wystrojem wnętrza. Jeśli na przykład architekt zdecydował, że lepszym rozwiązaniem – ze względu na styl elewacji czy otoczenie domu – będzie montaż okien w ciemnych, ale modnych kolorach, natomiast domownicy, na przykład ze względu na wykończenie pomieszczeń, preferowaliby okna jasne czy drewniane od wewnątrz.

Okna dwukolorowe MS OKNA
Autor: MS więcej niż OKNA

Czy okna dwukolorowe są droższe?

Zakup okien dwukolorowych wiąże się z nieco wyższą ceną niż w przypadku zakupu okien jednobarwnych.  Czasem zdarza się jednak, że okna dwukolorowe są tańsze niż te jednokolorowe. Takie sytuacje dzieją się w przypadku, gdy jednokolorowe okno ma mieć niestandardową okleinę, a z kolei dwukolorowe ma zostać przygotowane z bardziej popularnych barw, np. z jednej strony w bieli, a z drugiej w antracycie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie