Okna dachowe na 2021 r. Ważne parametry okien połaciowych

2020-09-22 11:47 Materiał partnerski
Okna połaciowe na 2021 Velux
Autor: Velux

Od 2021 r. nowo wznoszone domy powinny być energooszczędne, czyli charakteryzować się niemal zerowym zapotrzebowaniem na energię wykorzystywaną do ich ogrzewania. Żeby tak było, do ich wzniesienia należy wykorzystać materiały i produkty, które pozwolą osiągnąć takie właściwości. Są wśród nich również okna – elewacyjne i połaciowe.

Wymogi do okien połaciowych są nieco mniej restrykcyjne niż w stosunku do okien pionowych. Od 2021 r. współczynnik przenikania ciepła okien dachowych na poddaszach mieszkalnych powinien być nie większy niż 1,1 W/(m2.K). Żeby to osiągnąć, okno powinno być odpowiednio zbudowane oraz zamontowane. 

Spis treści

  1. Pakiety szybowe do okien połaciowych
  2. Ciepłe ramki dystansowe
  3. Powłoki niskoemisyjne
  4. Ciepły montaż okna połaciowego
  5. Przesłony na okna połaciowe

Pakiety szybowe do okien połaciowych

Najważniejsze są parametry termiczne pakietów szybowych, bo one stanowią największy procent powierzchni okna. To przede wszystkim od ich właściwości zależą końcowe wyniki badań okien. W energooszczędnych oknach dachowych powinny być to pakiety dwukomorowe. Są one wypełnione gazem szlachetnym, najczęściej argonem. Dzięki temu pakiety stosowane w oknach połaciowych mają współczynnik przenikania ciepła Ug na poziomie  0,6 W/(m2.K). Gazy szlachetne mają znacznie większą gęstość niż powietrze i wykazują znacznie wyższe od niego zdolności termoizolacyjne.

Okna połaciowe na 2021 Velux
Autor: Velux

Ciepłe ramki dystansowe

Warunkiem osiągnięcia takich właściwości termicznych jest również zastosowanie ciepłych ramek dystansowych utrzymujących szyby we właściwej pozycji. W energooszczędnych pakietach szybowych stosuje się ramki wykonane z tworzyw sztucznych, które dobrze izolują i przeciwdziałają powstawaniu liniowych mostków termicznych po obwodzie wzdłuż ram, które były przyczyną wykraplania się rosy na szybach. W ofercie producentów, np. firmy VELUX, ciepłe ramki dystansowe obecne są w każdych oknach dachowych.

Okna połaciowe na 2021 Velux
Autor: Velux

Powłoki niskoemisyjne

Kolejnym niezbędnym elementem nowoczesnych pakietów szybowych są powłoki niskoemisyjne nanoszone na tafle szkła. To cienka niewidoczna dla oka warstwa tlenku metalu, która sprawia, że przez szyby przenikają tylko fale krótkie, ale emisja fal długich odpowiedzialnych za ucieczkę ciepła jest znacznie ograniczona. Powłoki hamujące przekazywanie ciepła są nanoszone na wewnętrzną warstwę szyb. W pakietach trzyszybowych są 2 powłoki niskoemisyjne.

Okna połaciowe na 2021 Velux
Autor: Velux

Ciepły montaż okna połaciowego

Żeby poprawić parametry termoizolacyjne okien dachowych producenci oferują dodatkowe zestawy ocieplające i uszczelniające przestrzeń wokół ram okiennych. Przykładem może być system ciepłego montażu BDX 2000 firmy VELUX, który składa się z trzech wysokiej jakości elementów. Rama izolacyjna BDX zapewnia idealne dopasowanie do okna i konstrukcji dachu, a dzięki wykonaniu z dwuwarstwowego polietylenu (o dwóch poziomach twardości), zapewnia skuteczne ocieplenie zewnętrznej powierzchni okna. Ciepły montaż to nie tylko rama czy kołnierz, ale także specjalnie dopasowana izolacja. Włokienna izolacja BFX od VELUX chroni przestrzeń wokół okna przed warunkami atmosferycznymi i wilgocią, nie ograniczając przy tym niezbędnego przepływu powietrza. Wykonano ją z plisowanej włókniny polipropylenowej, która szczelnie przylega do łat i okna. Specyfika ułożenia okien połaciowych wymaga także dodatkowego odwodnienia, np. pod postacią rynny odwadniającej.

Ciepły montaż okna połaciowego powinien odbywać się na materiałach tego samego producenta, dzięki czemu osiągniemy perfekcyjne dopasowanie, a dzięki temu nasze poddasze będzie w pełni energooszczędne. 

Okna połaciowe na 2021 Velux
Autor: Velux

Przesłony na okna połaciowe

Okna dachowe skutecznie chroniące przed ucieczką ciepła z wnętrza domu powinny również charakteryzować się dobrymi parametrami przenikania ciepła i światła słońca słonecznego. Należy znaleźć złoty środek między tymi właściwościami. Dobre okna dachowe wpuszczające na poddasze dużo światła będą sprzyjać przegrzewaniu się pomieszczeń pod skosami. Dlatego zaleca się stosowanie przesłon na oknach połaciowych. Możemy wybierać wśród wielu ich rodzajów. W ofercie firmy VELUX znajdziemy wygodne w obsłudze rolety zewnętrzne i markizy. Szczególną uwagę warto zwrócić na markizy solarne. Posiadają one wbudowany silnik (z akumulatorem) zasilany darmową i ekologiczną energią słoneczną. Markizę można połączyć z klawiaturą naścienną lub (w systemie VELUX ACTIVE) z smartfonem. Ta druga opcja posiada wiele korzyści, m.in. samodzielnie pobiera informacje z stacji pogodowych blisko twojego domu oraz własnych czujników, inteligentnie operując markizami, by stworzyć idealne warunki na poddaszu.

Dowiedz się więcej o oknach dachowych Velux >>>

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE