Okna a zmiany klimatyczne. Efektywność energetyczna i nowoczesne technologie

2020-02-20 11:01 Materiał sponsorowany

Obserwowane od lat zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska, w tym powietrza, wyczerpujące się zasoby nieodnawialnych źródeł energii spowodowały, że zrozumiano, iż jednym ze sposobów wyjścia z kryzysu jest życie w zgodzie z zasadami energooszczędności.

Okna a zmiany klimatyczne
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Ciepłe, czyli dobrze izolowane okna to jeden ze sposobów poprawienia efektywności energetycznej domów

Od 2021 r. wszystkie nowo wznoszone domy powinny być energooszczędne. To znaczy, że powinny być zbudowane z wykorzystaniem takich materiałów i komponentów, żeby podczas ich użytkowania zdecydowanie zmniejszyło się zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną Ep potrzebną do ogrzewania i produkcji ciepłej wody użytkowej, a także wentylacji, klimatyzacji i chłodzenia domu. Od 2021 r. wskaźnik Ep nie może być większy niż 70 kWh/(m2.rok).

Jak ciepłe powinny być okna elewacyjne

Zgodnie z prawami fizyki ciepłe powietrze ucieka na zewnątrz przez słabo izolowane przegrody, np. ściany, okna i drzwi. Pierwszym sposobem na obniżenie zapotrzebowania na energię pierwotną Ep jest zbudowanie domu dobrze ocieplonego. Czyli takiego, w którym straty ciepła przez ściany zewnętrze, dach, a także okna i drzwi, powinny być bardzo ograniczone. W Warunkach technicznych, które zaczną obowiązywać od 2021 r. jest określone, ile maksymalnie może wynosić współczynnik przenikania ciepła U dla poszczególnych elementów domu. Im mniejsze U, tym lepiej jest on izolowany. Współczynnik przenikania ciepła U dla okien pionowych wstawianych w elewacje od 2021 r. nie może być wyższy niż 0,9 W/(m2.K). Przed laty, kiedy zaczynano mówić o energooszczędności i pasywności, okna o tak niskim U zalecano do domów pasywnych. W tej chwili to staje się standardem. Mimo że nowe przepisy zaczną obowiązywać dopiero za kilka miesięcy, już dziś warto wstawiać tylko dobrze izolowane okna.

Okna a zmiany klimatyczne
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Wybór nowoczesnych, dobrze izolowanych i efektywnych energetycznie okien to jedna z ważniejszych decyzji podczas budowy domu

Energooszczędność okien

Jak należy budować okna, żeby spełniały wyśrubowane wymogi pod względem efektywności energetycznej? Najważniejszym komponentem są pakiety szybowe, które stanowią największą część okien. Im cieplejszy pakiet szybowy, tym lepsze (niższe) Uw osiągnie okno. Obecnie najcieplejsze są dwukomorowe pakiety szybowe wypełnione gazem szlachetnym. Dobrym standardem są pakiety o Ug = 0,5 W/(m2.K) (rzadziej 0,6). Żeby pakiety uzyskały tak niskie Ug na szybach napyla się powłoki termoizolacyjne, a między nie wstawia ciepłe ramki dystansowe z tworzyw sztucznych. Nie należy również zapominać o uszczelkach obwiedniowych (podwójnych lub potrójnych), bo ciepłe okno to okno szczelne. Takie okna znajdziemy w ofercie firmy Domel. Okna plastikowe Energetic firmy DOMEL o wymiarze referencyjnym 123 x 148 cm mają współczynnik Uw = 0,8 W/(m2.K), a Infinity Passive DOMEL – 0,74. Zastosowano w nich dwukomorowe pakiety szybowe o Ug = 0,5. Ciepłe ramki i uszczelki z EPDM rozmieszczone w trzech płaszczyznach sprawiają, że są to okna na obecne czasy. Są one wyposażone w okucie umożliwiające stopniowanie uchyłu, a więc kontrolowane wietrzenie. Dzięki temu przy minimalnych stratach energii zyskujemy ochronę pomieszczeń przed nadmiarem wilgoci.

Okna pasywne INFINITY PASSIVE
Domel okno INFINITY PASSIVE

Autor: DOMEL OKNA I DRZWI

x Okna INFINITY Passive firmy DOMEL wykorzystane w budownictwie pasywnym minimalizują koszty ogrzewania, oświetlania i klimatyzacji. Okna energooszczędne posiadają bardzo niski współczynnik przenikalności cieplnej. Wyróżniają się znakomitą izolacyjnością, zabezpieczają przed utratą ciepła oraz gwarantują naturalne doświetlenie pomieszczeń.x Okna pasywne wyposażone są w standardowe wzmocnienia stalowe oraz innowacyjną technologię szklenia na sucho za pomocą specjalnej taśmy, co zapewnia idealną trwałość, wytrzymałość oraz brak odkształceń konstrukcji okiennych.x Prosta forma okna INFINITY Passive oczyszczona ze zbędnych detali doskonale współgra z nowoczesnym budownictwem. Minimalizm osiągnięto dzięki zastosowaniu systemu profili o eleganckim kształcie oraz okuć z niewidocznymi zawiasami.

Okna a zmiany klimatyczne
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Dzięki energooszczędnym lub pasywnym oknom można zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i poprawić komfort życia

Pasywność okien

Nowoczesne, innowacyjne okna powinny nie tylko ograniczać straty ciepła, ale także umożliwiać zyski energetyczne dzięki dużym przeszkleniom. Wybierając okna, zwłaszcza wielkowymiarowe, warto zwrócić uwagę na dwa współczynniki dotyczące światła i ciepła. Współczynnik przepuszczalności światła Lt powinien być jak najwyższy. W najlepszych oknach ze szkleniem dwukomorowym jest on obecnie na poziomie 74%. Z kolei tak zwany solar factor, czyli współczynnik przewodzenia energii światła słonecznego g powinien być na poziomie 50-55%. Żeby to osiągnąć w pakietach szybowych stosuje się odpowiedniego rodzaju szkło oraz napyla na nie specjalne powłoki, np. niskoemisyjne.

Okna a zmiany klimatyczne
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Dzięki oknom energooszczędnym lub pasywnym w dobrze doświetlonym salonie termostat wyłączy grzejniki lub ogrzewanie podłogowe, a my zapłacimy mniejsze rachunki

Szyby a naturalne oświetlenie

Obecnie budujemy domy z wielkimi oknami, które sprawiają, że do wnętrz wpada dużo światła. Dzięki temu domy wyglądają piękniej i nowocześniej, a my mamy większy komfort życia. Szerokie drzwi tarasowe pozwalają wygodnie wychodzić do ogrodu i umożliwiają nam podziwianie przyrody. Naturalne oświetlenie zapewniają okna z przeszkleniami o wysokiej przezierności i jasnej barwie. Takie szkło jest stosowane właśnie w oknach energooszczędnych i pasywnych charakteryzujących się właściwym współczynnikem Lt i solar factorem.

Okna a zmiany klimatyczne
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Żeby móc budować wielkie przeszklenia firma Domel wykorzystuje technologię SVT, czyli wklejanie szyb w profile. Dzięki temu wielkie okna tarasowe mają znacznie lepszą statykę

Szyby a efektywność energetyczna okien

Warto zdawać sobie sprawę, że szklenie w największym stopniu wpływa na jakość i efektywność energetyczną okien. Stanowi zwykle największą powierzchniowo część okien. Istnieje tendencja do pocieniania profili okiennych, co poprawia estetykę, ale jednocześnie poprawia (obniża) współczynnik U (profile nie są tak ciepłe jak pakiety szybowe). Dlatego im większe okna energooszczędne albo pasywne wykorzystamy w domu, tym lepiej. Dzięki wysokiej izolacyjności termicznej skutecznie zminimalizują straty energii.

Pozostałe podkategorie