Nawyki i technologie okienne, które pomogą oszczędzać energię
Dbałość o środowisko i oszczędzanie energii to priorytet naszych czasów. Wiele zależy także od nas – właścicieli i użytkowników domów i mieszkań. O czyste powietrze i zdrowe otoczenie możemy zadbać, nie tylko wymieniając źródła ciepła i ocieplając domy, ale także wybierając odpowiednie okna. Jakie rozwiązania oferują producenci? Co jest ważne przy wyborze okien?
W codziennym życiu warto oszczędzać prąd i wodę, stosować urządzenia elektryczne o najwyższej klasie energooszczęności (A+++), nie używać przedmiotów jednorazowego użytku, ubrania lub sprzęty, których już nie potrzebujemy, przekazać innym. Dzięki temu ograniczymy zbędną produkcję.
Planując budowę domu lub termomodernizację mieszkania albo budynku, należy zastosować technologie dające najwyższe wyniki w oszczędności energii. Ważne są nie tylko dobrze ocieplone ściany i dach, ale również okna – ich wielkość i parametry użytkowe, wyposażenie, a nawet rozmieszczenie w domu.
Więcej o tym, jak wybierać okna>>>
Okna - dopasowane do stron świata
Obecnie trwa moda na wielkie okna, które nie tylko pięknie wyglądają, ale dają też dużo światła i ciepła. Takie okna warto mieć przede wszystkim na elewacji południowej, ale także na wschodniej lub zachodniej. Od północy okna mogą być zdecydowanie mniejsze. W domu zaprojektowanym i ulokowanym na działce zgodnie z zasadami poszanowania energii od północy umieszcza się pomieszczenia techniczne, w których okna mogą być małe. Jeśli od północy są pomieszczenia mieszkalne, ściana ta może być ślepa, co pozwoli na swobodną aranżację wnętrz z oknami skierowanymi ku słońcu.
Ciepłe profile i pakiety szybowe
Energooszczędne okna można zbudować, używając wielokomorowych profili, które mają wypełniania lub przekładki termiczne. To sprawi, że będą one miały dobre parametry cieplne. Za termikę okien odpowiadają jednak przede wszystkim szyby, bo one zajmują największą powierzchnię. Należy wybierać okna z pakietami trzyszybowymi (dwukomorowymi) wypełnionymi argonem. Powinny być w nich ciepłe ramki dystansowe z tworzywa sztucznego oraz uszczelki obwodowe z trwałego kauczuku syntetycznego (EPDM). Dzięki temu na szybach nie będzie pojawiać się rosa, która może być powodem zawilgocenia pomieszczeń.
Okna – szczelność a wymiana powietrza
Nowoczesne okna są bardzo szczelne, dlatego należy zastosować w nich rozwiązania umożliwiające kontrolowaną wymianę powietrza. Podstawowe zadanie spełnią okucia mające funkcję mikrorozszczelnienia lub wielostopniowego uchyłu. W oknach montuje się również nawiewniki reagujące na zmianę temperatury lub wilgotności powietrza w pomieszczeniu.
Okna do domów energooszczędnych
Firma Domel ma w ofercie okna, które spełniają wymogi energooszczędności. To okna plastikowe Energetic, które dla wymiaru referencyjnego mają bardzo korzystny – niski współczynnik przenikania ciepła Uw = 0,8 W/(m2.K). Są one zbudowane z 6-komorowych profili z PCV o szerokości zabudowy 82,5 mm. W profilach są umieszczone kształtowniki wzmacniające dające lepszą sztywność i wytrzymałość, co jest ważne zwłaszcza w przypadku okien wielkich i kolorowych. W oknach Energetic stosuje się dwukomorowe pakiety szybowe wypełnione argonem i z ciepłymi ramkami dystansowymi. Ich współczynnik Ug jest również bardzo niski - wynosi 0,5 W/(m2.K). Nowoczesne okucia z zaczepami i grzybkami antywłamaniowymi umożliwiają stopniowanie uchyłu, żeby kontrolować stopień wietrzenia pomieszczeń. Okna są dostępne w dwóch wzorach profili: klasycznych i zaokrąglonych oraz wielu kolorach, a także okleinach drewnopodobnych.
Technologia okienna na ratunek planecie
Niewłaściwe gospodarowanie zasobami doprowadzi naszą planetę do zagłady. Ile razy już czytaliśmy te słowa? Ilu z nas oszczędza wodę, prąd, jedzenie? Marnotrawstwo tych surowców w skali całego globu idzie w hektolitry na godzinę, gigawaty na minutę czy tony dziennie. Również podczas właściwego użytkowania okien możemy dołożyć swoją cegiełkę w szczytnym celu. Z pomocą idzie nam technologia – montaż kontaktronów sprzężonych z systemem klimatyzacji lub ogrzewania wyłączy klimatyzator albo zasilanie kaloryferów w momencie otwarcia okna. Oczywiście najlepiej jest pomyśleć o rozwiązaniach energooszczędnych już na etapie projektowania domu. Jakie zastosować okna i pakiety szybowe na elewacji południowej, a jakie na północnej? Odpowiednio dobrane pozwolą uniknąć problemu przegrzewania się pomieszczeń latem i konieczności ich nietaniego ochładzania. Dobrym rozwiązaniem pomocnym w tej kwestii są rolety zewnętrzne lub żaluzje fasadowe, które - gdy zajdzie taka potrzeba - osłonią okna przed palącym słońcem latem, a podniesione wiosną i jesienią wpuszczą ciepło, przez co sezon grzewczy w naszym domu będzie krótszy.
Dariusz Zabielski, dyrektor handlowy w firmie Domel