Nawyki i technologie okienne, które pomogą oszczędzać energię

2020-05-15 17:09 Materiał sponsorowany

Dbałość o środowisko i oszczędzanie energii to priorytet naszych czasów. Wiele zależy także od nas – właścicieli i użytkowników domów i mieszkań. O czyste powietrze i zdrowe otoczenie możemy zadbać, nie tylko wymieniając źródła ciepła i ocieplając domy, ale także wybierając odpowiednie okna. Jakie rozwiązania oferują producenci? Co jest ważne przy wyborze okien?

Nawyki i technologie, które pomogą oszczędzać energię
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Odpowiedni dobór okien zapewni nam komfort i sprawi, że dom będzie energooszczędny

W codziennym życiu warto oszczędzać prąd i wodę, stosować urządzenia elektryczne o najwyższej klasie energooszczęności (A+++), nie używać przedmiotów jednorazowego użytku, ubrania lub sprzęty, których już nie potrzebujemy, przekazać innym. Dzięki temu ograniczymy zbędną produkcję.

Planując budowę domu lub termomodernizację mieszkania albo budynku, należy zastosować technologie dające najwyższe wyniki w oszczędności energii. Ważne są nie tylko dobrze ocieplone ściany i dach, ale również okna – ich wielkość i parametry użytkowe, wyposażenie, a nawet rozmieszczenie w domu.

Więcej o tym, jak wybierać okna>>>

Nawyki i technologie, które pomogą oszczędzać energię
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Dzięki wielkim przeszkleniom z dobrym pakietem szybowym wnętrza są jasne i ciepłe

Okna - dopasowane do stron świata

Obecnie trwa moda na wielkie okna, które nie tylko pięknie wyglądają, ale dają też dużo światła i ciepła. Takie okna warto mieć przede wszystkim na elewacji południowej, ale także na wschodniej lub zachodniej. Od północy okna mogą być zdecydowanie mniejsze. W domu zaprojektowanym i ulokowanym na działce zgodnie z zasadami poszanowania energii od północy umieszcza się pomieszczenia techniczne, w których okna mogą być małe. Jeśli od północy są pomieszczenia mieszkalne, ściana ta może być ślepa, co pozwoli na swobodną aranżację wnętrz z oknami skierowanymi ku słońcu.

Nawyki i technologie, które pomogą oszczędzać energię
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Na elewacji południowej okna powinny być jak największe

Ciepłe profile i pakiety szybowe

Energooszczędne okna można zbudować, używając wielokomorowych profili, które mają wypełniania lub przekładki termiczne. To sprawi, że będą one miały dobre parametry cieplne. Za termikę okien odpowiadają jednak przede wszystkim szyby, bo one zajmują największą powierzchnię. Należy wybierać okna z pakietami trzyszybowymi (dwukomorowymi) wypełnionymi argonem. Powinny być w nich ciepłe ramki dystansowe z tworzywa sztucznego oraz uszczelki obwodowe z trwałego kauczuku syntetycznego (EPDM). Dzięki temu na szybach nie będzie pojawiać się rosa, która może być powodem zawilgocenia pomieszczeń.

Nawyki i technologie, które pomogą oszczędzać energię
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI W pomieszczeniach z wielkimi oknami powstaje miły klimat. Przed przegrzaniem chronią zasłony

Okna – szczelność a wymiana powietrza

Nowoczesne okna są bardzo szczelne, dlatego należy zastosować w nich rozwiązania umożliwiające kontrolowaną wymianę powietrza. Podstawowe zadanie spełnią okucia mające funkcję mikrorozszczelnienia lub wielostopniowego uchyłu. W oknach montuje się również nawiewniki reagujące na zmianę temperatury lub wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Nawyki i technologie, które pomogą oszczędzać energię
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Przekrój przez profil okna Energetic

Okna do domów energooszczędnych

Firma Domel ma w ofercie okna, które spełniają wymogi energooszczędności. To okna plastikowe Energetic, które dla wymiaru referencyjnego mają bardzo korzystny – niski współczynnik przenikania ciepła Uw = 0,8 W/(m2.K). Są one zbudowane z 6-komorowych profili z PCV o szerokości zabudowy 82,5 mm. W profilach są umieszczone kształtowniki wzmacniające dające lepszą sztywność i wytrzymałość, co jest ważne zwłaszcza w przypadku okien wielkich i kolorowych. W oknach Energetic stosuje się dwukomorowe pakiety szybowe wypełnione argonem i z ciepłymi ramkami dystansowymi. Ich współczynnik Ug jest również bardzo niski - wynosi 0,5 W/(m2.K). Nowoczesne okucia z zaczepami i grzybkami antywłamaniowymi umożliwiają stopniowanie uchyłu, żeby kontrolować stopień wietrzenia pomieszczeń. Okna są dostępne w dwóch wzorach profili: klasycznych i zaokrąglonych oraz wielu kolorach, a także okleinach drewnopodobnych.

Nawyki i technologie, które pomogą oszczędzać energię
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Budując dom, należy dbać również o środowisko
Zdaniem eksperta

Technologia okienna na ratunek planecie

Niewłaściwe gospodarowanie zasobami doprowadzi naszą planetę do zagłady. Ile razy już czytaliśmy te słowa? Ilu z nas oszczędza wodę, prąd, jedzenie? Marnotrawstwo tych surowców w skali całego globu idzie w hektolitry na godzinę, gigawaty na minutę czy tony dziennie. Również podczas właściwego użytkowania okien możemy dołożyć swoją cegiełkę w szczytnym celu. Z pomocą idzie nam technologia – montaż kontaktronów sprzężonych z systemem klimatyzacji lub ogrzewania wyłączy klimatyzator albo zasilanie kaloryferów w momencie otwarcia okna. Oczywiście najlepiej jest pomyśleć o rozwiązaniach energooszczędnych już na etapie projektowania domu. Jakie zastosować okna i pakiety szybowe na elewacji południowej, a jakie na północnej? Odpowiednio dobrane pozwolą uniknąć problemu przegrzewania się pomieszczeń latem i konieczności ich nietaniego ochładzania. Dobrym rozwiązaniem pomocnym w tej kwestii są rolety zewnętrzne lub żaluzje fasadowe, które - gdy zajdzie taka potrzeba - osłonią okna przed palącym słońcem latem, a podniesione wiosną i jesienią wpuszczą ciepło, przez co sezon grzewczy w naszym domu będzie krótszy.

Dariusz Zabielski, dyrektor handlowy w firmie Domel

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie