Nawiewniki okienne - jak wspierają wymianę powietrza w domu?
Nawiewniki okienne są bardzo istotne w cyrkulacji powietrza w naszym domu lub mieszkaniu. Dlatego właśnie pProducenci okien coraz częściej, oprócz współczynnika przenikania ciepła, podają współczynnik infiltracji powietrza. To ważne parametry, którym także warto poświęcić uwagę, kupując okna.
Autor: archiwum muratordom
Okno powinno przepuszczać tyle powietrza, by pomieszczenia były wietrzone, a zarazem nie uciekało z nich zbyt dużo ciepła.
Okna o współczynniku infiltracji powietrza (a) mniejszym od 0,3 (szczelne) można stosować w budynkach z klimatyzacją lub wentylacją mechaniczną (nawiewno-wywiewną). Ich brak może powodować złe samopoczucie mieszkańców. W takim domu będą także rozwijać się grzyby. W domach z wentylacją grawitacyjną należy instalować okna rozszczelnione (o współczynniku infiltracji od 0,5 do 1,0), z lufcikiem lub uchylnym skrzydłem. Okna szczelne można zastosować tylko wtedy, jeśli zamontuje się w nich nawiewniki – specjalne urządzenia zapewniające dopływ powietrza z zewnątrz.
Nawiewniki okienne dzielimy ze względu na sposób pracy:
- nawiewniki o stałym przekroju – coraz rzadziej stosowane, czynnikiem wpływającym na ich pracę jest różnica ciśnień na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia;
- nawiewniki o regulowanym przekroju – regulowane ręcznie lub automatycznie.
W nawiewnikach regulowanych ręcznie jedną z kilku przesłon ustawia się w wybranej pozycji. Ich wydajność zależy od potrzeb użytkownika oraz różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia.
Nawiewniki z regulacją automatyczną działają samoczynnie. To najlepszy sposób na zapewnienie właściwej wentylacji pomieszczeń. Przekrój nawiewników automatycznych zmienia się płynnie pod wpływem różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia albo zmian wilgotności powietrza, rzadziej na skutek temperatury zewnętrznej; - nawiewniki higrosterowane – automatycznie dostosowujące wielkość strumienia świeżego powietrza do poziomu stężenia pary wodnej (najpowszechniejszego zanieczyszczenia powietrza). Dzięki temu wymiana powietrza jest najintensywniejsza w miejscach, gdzie parowanie jest największe, np. nocą w sypialniach.
Gwarancja na okno a nawiewnik
Producenci nawiewników współpracują z wieloma producentami okien, którzy zezwalają na naruszanie konstrukcji okna i montowanie w nim nawiewnika bez utraty gwarancji na okno. Jednak przed zamontowaniem nawiewnika warto się zawsze upewnić, czy i jaki nawiewnik możemy zamontować w naszym oknie, zachowując na nie gwarancję.