Przez wieki poddasze domów były nieużytkowe, aż wymyślono najpierw lukarny, a potem okna połaciowe. W naszym filmie z cyklu „Stan surowy bez błędów” pokazujemy, jak wygląda montaż takiego okna zlicowanego z powierzchnią dachu. Naszym gościem jest Sławomir Łyskawka, dyrektor techniczny firmy Velux.
Co inwestor wiedzieć powinien? Okno połaciowe to rozwiązanie systemowe. Wszystkie elementy montażu są dostarczane wraz z oknem przez producenta. Trzeba więc bardzo starannie montować okno zgodnie z instrukcją! Takie elementy jak folie uszczelniające czy obudowa okna, kołnierz uszczelniający są idealnie dopasowane – nie ma tu miejsca na przeróbki czy układanie na siłę. Wręcz odwrotnie – w trakcie montażu co chwila słychać klik, bo wiele elementów łączy się nie na wkręty, lecz na zatrzask.
Okna połaciowe Velux nowej generacji
Zastosowano tu technologię o nazwie ThermoTechnology. W skrzydło i ościeżnicę wbudowano ciemnoszary polistyren ekspandowany EPS. W ten sposób obniżono współczynnik przenikania ciepła Uw do 1,2 W/(m²·K) (okno jest o 14 % cieplejsze od innych standardowych modeli). Ramy okna są węższe niż standardowe – większa powierzchnia szyby sprawia, że do wnętrza wpada o 10% więcej światła. Okno można montować w tradycyjny sposób, albo – dzięki specjalnym kątownikom montażowym – 4 cm głębiej.
Zapraszamy do obejrzenia filmu!
Zapraszamy do obejrzenia całej serii filmów "Stan surowy bez błędów".