Jakie okna wybrać do domu energooszczędnego i jak je rozmieścić, aby nie tracić ciepła?
Przez każde okno, nawet nowoczesne, ucieka ciepło. Jednocześnie umożliwia ono przenikanie do wnętrz promieni słonecznych. Jedną z tajemnic energooszczędności jest właściwe rozmieszczenie okien, które jednocześnie będą miały dobrze dobrane parametry.
Autor: thinkstockphotos.com
Od jakiej strony świata umieszczać okna?
Warto pomyśleć o tym, by okna znalazły się przede wszystkim od południa. Od wschodu i zachodu zyski ciepła od nasłonecznienia nie są już tak duże, bo słońce rano i wieczorem jest niżej nad horyzontem. A więc obecność okien na wschodniej i zachodniej elewacji nie ma już tak dużego wpływu na wielkość zysków ciepła – w ogólnym bilansie mogą one jedynie pokrywać straty ciepła wynikające z zastosowania okien, a więc zwiększanie ich powierzchni nie przynosi korzyści energetycznych.
Na elewacji północnej lepiej ograniczyć liczbę i wielkość okien. Poza tym dobrze jest zamontować tam okna o podwyższonej izolacyjności termicznej.
W jakich pomieszczeniach duże okna?
Korzystna jest sytuacja, gdy duże przeszklenia znajdują się w pomieszczeniach, które zimą nie muszą być stale użytkowane i można utrzymywać w nich obniżoną temperaturę. Mogą to być na przykład ogrody zimowe lub werandy.
Zdecydowanie duże okna nie powinny się znaleźć w ogrzewanych pomieszczeniach od północy. Może się zdarzyć, że przez większą część dnia okna na południowej elewacji będą pozostawać w cieniu sąsiedniego budynku lub drzew i wtedy pożytek z nich będzie podobny jak z okien znajdujących się od północy. Długość cienia rzucanego przez obiekt o wysokości 5 m w najgorszym przypadku (21 grudnia) wynosi 19 m. Na to zwykle trudno znaleźć radę – sąsiad nie przestawi swojego domu, najprawdopodobniej także nie zechce ściąć swoich drzew.
Za to bardzo łatwo można sobie poradzić z inną często występującą przyczyną zacienienia okien – dachem z szerokimi okapami. Wystarczy po prostu z nich zrezygnować.
Jakie akcesoria okienne mogą się przydać?
Trzeba jednak pamiętać, że zaglądające przez okna słońce, tak bardzo pożądane zimą, może być uciążliwe w upalne dni. Na szczęście łatwo można poradzić sobie z tym problemem, montując nowoczesne osłony – markizy, żaluzje albo rolety. Wybór takich osłon jest bardzo duży, zróżnicowany cenowo i kolorystycznie.
Ważne parametry
Jeśli decydujemy się na dom z dużymi oknami, ale chcemy, by straty ciepła były w nim jak najmniejsze, powinniśmy zamontować specjalne okna o niższym od standardowego współczynniku przenikania ciepła U. W sprzedaży są okna, których współczynnik U jest niższy niż 0,8 W/(m2·K) (w standardowych oknach wynosi on 1,2-1,4 W/(m2·K)). Są to okna, w których szyba składa się z trzech tafli. Na powierzchnię szkła napylona jest ponadto warstwa tlenków metali, a przestrzeń między taflami wypełniona jest kryptonem lub pozostawiona jest tam próżnia. Ramy takich okien są wykonane z profili wielokomorowych z wkładkami termoizolacyjnymi.
Uwaga! Warto pamiętać o drzwiach wejściowych. Jeśli nie są ocieplone, są przyczyną dużych strat ciepła.