Jak zapewnić idealną trwałość konstrukcji okiennych z PCW?

2019-06-06 10:09

Okna z PCW są trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne. Nie chłoną wilgoci, więc nie grozi im korozja. Po latach nie będzie schodzić z nich farba, więc nie wymagają malowania jak okna drewniane. Długo zachowają ładny wygląd i będą funkcjonalne pod warunkiem wybrania okien dobrej jakości i dbania o nie w niezbędnym zakresie.

Domel
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI

Okna plastikowe to najczęstszy wybór inwestorów. Są tanie, ładne i mają takie same parametry użytkowe jak okna wykonane z innych materiałów. Ponadto nie wymagają konserwacji co kilka lat. Wystarczy podstawowa pielęgnacja na co dzień.

Trwałość okien z PCW

Przeciętnie trwałość okien z PCW ocenia się na 30 lat. Okna wykonane z najlepszych materiałów w nowoczesnej technologii mogą dłużej zachować piękny wygląd i właściwości użytkowe. Dlatego wybór okien do domu to ważna inwestycja. Nie warto wybierać z najtańszej oferty, bo to się może zemścić po kilku latach. Dobre okna są objęte odpowiednio długimi gwarancjami jakości w poszczególnych zakresach, m.in. pod wzglądem wyglądu, trwałości uszczelnień, prawidłowego działania okuć.

Domel
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI

Konserwacja okien z PCW

Warto pamiętać, że o okna trzeba też należycie dbać. Zabiegi pielęgnacyjne okien plastikowych są nieskomplikowane. Wystarczy 2-3 razy w roku umyć szyby, ramy i uszczelki wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Dobrze jest po takim zabiegu odnowić uszczelki smarem silikonowym, który poprawi ich trwałość i sprężystość. Przy okazji warto sprawdzić działanie okuć. Gdy okucia chodzą ciężko lub zacinają się, wtedy należy je nasmarować. Jeśli nie wiemy sami, jak to zrobić, trzeba wezwać serwisanta, najlepiej z zespołu producenta okien. Każdy producent okien ma w ofercie zestawy do pielęgnacji i konserwacji okien.

Domel
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI

Właściwości polichlorku winylu

Polichlorek winylu, czyli PCW, to tworzywo sztuczne o dobrych właściwościach użytkowych. Ma wysoką odporność na czynniki atmosferyczne. Jest nienasiąkliwe, odporne na deszcz, wiatr, śnieg i promieniowanie słoneczne oraz działanie wysokich i niskich temperatur.

Okna z PCW mogą mieć dowolny kształt, np. prostokątny, okrągły, łukowy, bo profile można dowolnie kształtować. Profile z PCW mają budowę komorową. Liczba komór wynosi zwykle 5-7. Dobrej jakości profile, czyli klasy A, są mocne i sztywne – mają ścianki widoczne o grubości nie mniejszej niż 2,8 mm.

Domel
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI

Obciążenia okien

Okna podczas użytkowania stale podlegają obciążeniom, które mogą doprowadzić do odkształcenia profili i trwałego uszkodzenia całej konstrukcji. Wadliwe okno nie będzie się na przykład domykać albo na skutek odkształcenia będzie nieszczelne. Wbrew pozorom obciążenia okien są duże. Są to ciężar własny, zwłaszcza pakietów szybowych, które w przypadku dużych konstrukcji trzyszybowych ważą ponad 100 kg. Ponadto na okno działają siły ssania i parcia wiatru, które są najbardziej niebezpieczne w przypadku wielkich konstrukcji umieszczonych na elewacjach, na które najczęściej wieje wiatr w danej okolicy.

Wzmocnienia stalowe konstrukcji okiennych

Żeby zapobiec odkształceniom, w największej komorze profili z PCW standardowo umieszcza się wzmocnienia w postaci stalowych kształtowników. Odpowiednio ukształtowany profil stalowy biegnie po całym obwodzie ram okna. Jego zadaniem jest zapewnienie sztywności i trwałości konstrukcji okiennej. Ważna jest grubość wzmocnień ze stali. Najlepiej jest, gdy kształtownik jest wykonany ze stali ocynkowanej o grubości co najmniej 1,5 mm. Kształt wzmocnień jest dopasowany do wielkości i kształtu komory, w której będzie umieszczony. W każdym oknie, zależnie od profili PCW, mogą wyglądać one inaczej. Kształtowniki mogą być otwarte lub zamknięte. Wbrew pozorom konstrukcje otwarte, ale o skomplikowanej geometrii mogą zapewniać znacznie lepszą statykę konstrukcji okiennej.

Domel
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI

Technologia STV – brak odkształceń

Na poprawienie statyki okien plastikowych ma wpływ także nowoczesna technologia montażu pakietów szybowych, stosowana na przykład w oknach firmy Domel.

Technologia STV – szklenia statycznego na sucho - polega na przyklejeniu pakietu szybowego do profili okien na całym obwodzie za pomocą taśmy dwustronnej. W tradycyjnie montowanych oknach pakiet szybowy jest osadzony na podkładkach i dociśnięty listwą przyszybową. Ramy i szklenie stanowią osobne konstrukcje, dlatego przy dużych wymiarach okien konieczne są porządne wzmocnienia.

Zastosowanie technologii STV zmieniło statykę konstrukcji okiennych. Dzięki niej pakiet szybowy i profile stanowią jedność pod względem konstrukcyjnym - poprawia się sztywność i nośność całego okna. Ciężar szyby jest równomiernie rozłożony po obwodzie, dobrze zabezpieczone są też narożniki. Okna standardowej wielkości, ale z tak wklejonym pakietem szybowym, nie wymagają dodatkowych kształtowników wzmacniających. Wykorzystanie tej technologii pozwoliło też poprawić statykę i trwałość okien plastikowych o nietypowych kształtach, np. łukowych. Jednak największe pole do popisu technologia STV daje w produkcji wielkowymiarowych konstrukcji okiennych, które są obecnie bardzo popularne. W nowych domach królują wielkie przeszklenia. Okna i drzwi tarasowe z PCW zbudowane z wykorzystaniem technologii szklenia statycznego na sucho mogą mieć naprawdę wielkie wymiary, a jednocześnie być bezpieczne w użytkowaniu i zachować wysokie parametry użytkowe przez długie lata.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie