Jak wygodnie i bezpiecznie wejść na dach? Wyłazy i okna na dach
Według Warunków Technicznych w budynkach o dwóch lub większej ilości kondygnacji nadziemnych należy zapewnić dostęp do dachu z co najmniej jednej klatki schodowej, natomiast w budynkach wysokich oraz wysokościowych dostęp na dach powinien być zapewniony z każdej klatki. Ten sam przepis ustanawia wyjście na dach jako drzwi o szerokości 0,8 m i wysokości co najmniej 1,9 m lub klapę o wymiarze 0,8 m x 0,8 m w świetle. Firma FAKRO posiada w swojej ofercie produkty dedykowane zarówno do dachów skośnych jak i płaskich, które sprawdzą się jako wyjście na dach w każdym z tych przypadków.
Jak wyjść na dach skośny?
Wyłazy standardowe do pomieszczeń nieogrzewanych
Standardowe wyłazy dachowe (WLI, WG_, WS_) umożliwiają szybkie, łatwe i bezpieczne wyjście na dach w celu przeprowadzenia prac kominiarskich, instalacyjnych lub konserwacyjnych. Ich dodatkowym zadaniem jest doświetlenie oraz przewietrzenie pomieszczenia. Przeznaczone są do montażu w pomieszczeniach nieogrzewanych, w których temperatura wewnątrz zbliżona jest do temperatury panującej na zewnątrz.
Wyłaz standardowy WLI może zostać zamontowany na lewą lub prawa stronę. Wykonany z drewna sosnowego sprzedawany jest w zestawie z kołnierzem uszczelniającym, który umożliwia zamontowanie go w praktycznie każdym pokryciu dachowym.
Wyłaz WG_ posiada skrzydło wyposażone w szybę pojedynczą hartowaną (WGT) lub pakiet szyb hartowanych (WGI). Podobnie jak Wyłaz WLI dostarczany jest z kołnierzem uszczelniającym, który umożliwia łatwe i szczelne połączenie go z pokryciem falistym lub płaskim.
Wyłazy WS_, które ze względu ma mała izolacyjność termiczną podobnie jak pozostałe wyłazy standard przeznaczone są do poddaszy nieogrzewanych. Otwierany klapowo do góry wyłaz zintegrowany jest z kołnierzem, który umożliwia szczelne połączenie z pokryciem klapowym. W zależności od pokrycia wyróżnia się trzy typy wyłazu: WSS do pokryć płaskich, WSZ do pokryć falistych oraz WSH do pokryć wysokoprofilowanych.
Okno wyłazowe do pomieszczeń ogrzewanych
Okna wyłazowe termoizolacyjne FW są połączeniem okien dachowych z wyłazem. Zastosowanie takich samych pakietów szybowych jak w oknach dachowych pozwala na montowanie ich w ogrzewanych pomieszczeniach mieszkalnych. Rozwiązanie to umożliwia jednoczesne doświetlenia pomieszczeń z zachowaniem dobrych parametrów termoizolacyjnych oraz wygodne i bezpieczne wyjście na połać dachową np. w celu wykonania niezbędnych prac konserwacyjnych na dachu.
Zapewniając dostęp do dachu należy również pamiętać o komunikacji, która na dachach skośnych jest utrudniona. Ława kominiarska RSB umożliwia łatwe i bezpieczne wyjście na połać dachu z wnętrza budynku zapewniając wygodną komunikację dla osób pracujących na dachu np. kominiarza, dekarza czy instalatora. Dzięki unikatowej konstrukcji może być stosowana do różnych typów pokryć dachowych niezależnie od ich kształtu i rodzaju.
Jak wyjść na dach płaski?
Okna wyłazowe DR_ to połączenie okna do dachów płaskich oraz wyłazu. Oprócz doświetlenia posiadają dodatkową cechę użytkową zapewniając wygodne i bezpieczne wyjście na płaski dach. Zastosowane w wyłazie specjalne zawiasy oraz funkcjonalny system otwierania pozwalają na łatwe otwarcie skrzydła do 80°. Sprężyny gazowe ułatwiają obsługę skrzydła oraz stabilnie utrzymują go w pozycji otwartej chroniąc przed przypadkowym zamknięciem. Okno dostępne jest w dwóch wersjach: DRC okno wyłazowe z kopułą z wytrzymałego poliwęglanu oraz DRF okno wyłazowe płaskie, bez kopuły.
Wyłaz DRL to innowacyjne rozwiązanie pozwalające na wygodne i bezpieczne wyjście na płaski dach. Konstrukcja oraz rozmiary wyłazu DRL umożliwiają połączenie go ze schodami strychowymi tworząc kompleksowe rozwiązanie w zakresie dostępu do dachu płaskiego. Konstrukcja wyłazu oparta jest na wielokomorowych profilach PVC. W odróżnieniu od okien wyłazowych nie posiada on szyby. Skrzydło otwierane klapowo do góry wypełnione jest płyta warstwową dzięki czemu uzyskano doskonałe parametry termoizolacyjne wyłazu. Cały wyłaz okuty został blachą. Łatwe otwieranie skrzydła o kat 600 możliwe jest dzięki zastosowaniu sprężyn gazowych.